boli gastro-intestinale

29-06-2014
marian2014
Nu este medic/terapeut
marian2014
am fost la medicul de familie, am facut analize de sange, urina, materii fecale (inclusiv hemoragii oculte si helicobacter pyroli). analizele sunt bune, cu exceptia sarurile - unde scria saruri relativ,..., urate (sau ceva de genul). medicul de fam mi-a spus ca totul este in regula. doresc si o a doua opinie. in luna aprilie am avut hemoroizi. m-am tratat cu un unguent, si au disparut. apoi am suferit si o operatie de apendicita- luna mai. dupa vreo doua saptamani de la operatie, am avut o constipatie care a dus la un scaun mai fortat. dupa scaun am sesizat pe hartie sange (de atunci nu am sesizat ). seara am avut stari de frig si o stare de rau. de atunci am mai avut cateva stari de disconfort usoare in zona operatiei de apendcita (ca si cum te-ar apasa ceva, )stari de anemie si dureri de stomac. in luna iunie, i-am descris medicului aspectele de mai sus, m-a trimis sa fac analizele mai sus aratate. erau necesare si alte analize? bolile de colon sau gastro-intestinale se pot depista prin analizele de mai sus? ce imi recomandati? multumesc frumos
1 comentarii
0
29-06-2014, ora 22:28
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Sarurile de urati amorfi inseamna ca sunt semne de litiaza renala - calculi la rinichi sau nisip. Suplimentar fata de analizele recomandate de medicul Dvs de familie v-as mai recomanda o ecografie abdominala.
Sangele de pe hartie cel mai probabil a aparut datorita unui scaun mai dur care a lezat anusul. Pentru a exclude orice patologie de sistem digestiv cea mai sigura investigatie este colonoscopia (insa nu cred ca este cazul).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.