boli de piele

03-07-2008
mitrita
Nu este medic/terapeut
mitrita
va rog, dak se poate sa imi raspundeti si mie la, aceasta nelamurire:acum citeva zile i-a iesit sotului meu niste bube, la sub-brat, care ulterior am aflat ca sunt furunguri.a fost la medic l-a operat, dar dupa numai citeva zile iarasi au aparut acele bube, din ce in ce mai mari.probleme e ca acum mi-au iesit si mie la fel, dar mai multe o data.ma dor si ma ustura in acelasi timp.momentan iau niste antibiotice, si anume aspirina dar vad ca nu au nici un efect.va rog dak d-voastra aveti idee ce poate fi si sa ma ajutati cu niste sfaturi.va multumesc.
10 comentarii
0
05-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aspirina nu este antibiotic! Mergeti si dvs la medicul care il trateaza pe sotul dvs.
0
04-06-2009, ora 23:03
NMF
Nu este medic/terapeut
NMF
SALUTARE am si eu o rugaminte mi-a esit pe picior la incheietura de sus intre bazin si picior cam la 20cm de penis si este o unflatura cit o nuca rosie mare si ma doare la orce fac daca merg daca il atin si chiar cate o data cind stau jos in acea zona am avut si un furung si am incercat sal storc cit am putut de bine...dar se pare ca nu oare ce o fi esit linga ?? si e mult mai mare e aproape cit o nuca si e rosie si dureroasa si daca apas e moale ore ce o fii?????? si sunt sigur ca sub acea unflatura inmensa se afla puroi cu singe...mie frica de ceva mai rau astept sfaturi va rog. MULTUMESC ANTICIPAT
0
07-06-2009, ora 09:43
geaninutza
Nu este medic/terapeut
geaninutza
buna ziua!am de vreo cativa ani niste pete pe piele maronii la soare se inrosesc ma mananca uneori.am pe gat sub sani si pe abdomen ce sa fac?ajutati-ma multumesc
0
07-06-2009, ora 10:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru NMF:
Ai facut o adenita din cauza furunculului netratat. Mergi de urgenta la medic!!!
0
07-06-2009, ora 10:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru geaninutza:
Mergi la un dermatolog!
0
20-10-2009, ora 10:45
andrech
Nu este medic/terapeut
andrech
buna ziua de cateva zile am subrat un furung ca eu asa zic ca e si ma doare ingrozitor si este ca un glod acolo dureros sambata mi s-a spart si am stors cat am rezistat si vad ca si astazi ma doare tot asa rau si tot este glodul acolo si pielea rosie in locul respectiv.Trebuie sa iau ceva antibiotic sau sa dau cu betadine ce sa fac ajutatima va rog.Va multumesc!
0
21-10-2009, ora 21:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveti o hidrosadenita axilara.
Trebuie sa ajungeti la un chirurg sau un dermatolog pentru incizie si drenaj.
0
04-11-2009, ora 13:45
andrech
Nu este medic/terapeut
andrech
Domnule Doctor am fost la un dermatolog si mi-a vazut buba de sub-brat si mi-a dat un tratament cu antibiotic de 10 zile si betadina dezinfectant.Antibioticul este UNIDOX si vreau sa va spun ca mi s-a desumflat glodul nu ma mai doare dar a rams foarte putin glod acolo si toata partea unde a fost este tot rosie dar tin sa precizez ca mai am 2 zile de tratament.Tot ce vreau sa va intreb este sa imi fac griji sau sa astept pana termin tot tratamentul.Doctora a zis sa nu-mi fac griji cu nu este nodul si nu afecteaza sanul nu stiu ce sa zu=ic ce parere aveti.Va multumesc pentru timpul acordat.
0
04-11-2009, ora 18:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu se face incizie pentru evacuarea puroiului, va recidiva !
0
25-12-2011, ora 11:47
gingishanibal
Nu este medic/terapeut
gingishanibal
Buna ziua domnule doctor! De 3 zile mi au aparut cateva umflaturi la subrat (la ambele) deranjante. Mi au mai aparut acum o luna si am luat augumentin si mi au trecut in 2 zile. Acum e a 3 zi de cand iau augumentin si nu au trecut de tot. Aceste umflturi de marimea unei jumatati de aluna sunt tari in interior si la exterior se roseste pielea in jurul lor catvia milimetri. Baniesc ca aceste umflaturi aparut dupa ce am mancat ceva in oras intr-un anumit loc sau de la oboseala excesiva, de fiecare data cand mi au aparut am mancat intr-un acel loc in oras si am dormit putin in noaptea aceea. Am incercat sa va dau toate detaliile posibile ca sa va fie cat mai usor sa mi dati un raspuns ce este si daca fac bine ca iau agumentin. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •