boli autoimune

06-03-2012
rama184
Nu este medic/terapeut
rama184
buna am 27 de ani si in vara anului trecut mi sa blocat cotul drept.Am fost la reumatalog care ma trimis sa fac testul ana care mi-a iesit pozitiv anume anticorpii igG, Pe urma am facut un alt test de imunologie si anume AC. ANTI SS-A/Ro AC ANTI SS-B/La AC ANTI CCP RF TOTAL si ana total, aici toate negative ana total fiind de 7, 3 de la o val de la 0 la 20.00, in schimb factorul reumatoid usor marit si anume 29, 6 valorile normale fiind de la 0 la 25.00.Pe urma am mai facut aslo, fibrogen care au iesit normale, , vsh, proteina C reactiva, difera de la un laborator la altul HLA B 27 NEGATIV, anticorpi anti ccp negativ Deci pana acuma mi sa dovedit ca nu am lupus sau poliartrita reumatoida, insa acuma ma gandesc la boala de tesut conjuctiv mixt.cotul si-a revenit la normal insa sunt speriata sa nu sufar de vreo afectiune autoimuna ascunsa. Nu stiu ce sa fac sa continui investigatiile. Doctorul reumatolog mi-a spus sa astept cateva luni dupa care sa repet testul ana
3 comentarii
0
07-03-2012, ora 08:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca maladiile reumatologice-inflamatorii de tip auto-imun se diagnosticheaza 99% pe baza examenului clinic si doar 1% prin analize.
Prin urmare, nu exista vreo analiza care sa excluda lupus-ul sistemic sau poliartrita reumatoida. Aceste maladii evolueaza mult timp cu analize normale, iar intarzierea in aplicarea tratamentului de fond determina distructii articulare masive, rapide si ireversibile.
Cand analizele confirma suspiciunea clinica, de obicei este prea tarziu, iar pacientul se confrunta cu distrugerea majora a articulatiilor.
Prin urmare, sfatul meu este sa va adresati unui reumatolog capabil sa va diagnosticheze clinic, si nu numai pe baza analizelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-03-2012, ora 18:17
rama184
Nu este medic/terapeut
rama184
multumes mult de raspuns insa nu prea am nici dureri de articulatii in afara de faptul ca mi sa blocat cotul drept, care in momentul de fata si-a revenit la normal
0
07-04-2012, ora 19:20
rama184
Nu este medic/terapeut
rama184
Am repetat din nou analizele vsh -ul a iesit normal, proteina C reactiva normala, factorul reumatoid normal, anticorpii anti adn dublu catenari negativ, anticorpii U1RNP negativ, SCL 70 negativ insa ana screen tot poztiv si anume TOT ig G dublati 1:180, Am avut cotul drept imflamat dar de 2 luni si-a revenit, nu stiu ce poate sa fie oare sa ma astept pe viitor la o colagenoza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.