boli autoimune

14-03-2007
virgilius
Nu este medic/terapeut
virgilius
Va rog mult sa-mi spuneti si mie adresa uneui medic homeopat care trateaza boli autoimune, colagenoze, scerodermii etc.-
14 comentarii
0
23-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Colagenozele sunt boli autoimune avind la baza o hiperactivare patologica a unor efectori imuni umorali sau celulari indreptati impotriva unor structuri proprii organismului(structuri self), primum movens fiind intotdeauna un proces inflamator vascular(vasculita). Acest proces imunologic nu poate fi tratat doar naturist in opinia mea(desi eu sunt in general adept al terapiilor naturiste), implicind intotdeauna o interventie prompta alopata asociata tratamentului naturist. Pe site-ul http://rheumatic.org, gasiti un protocol terapeutic pt colagenoze(inclusiv o traducere care imi apartine), cit si recomandari nutritionale pt pacientii cu colagenoze.
De asemenea, in librariile din orasele mari puteti gasi o carte intitulata "Actualitati in colagenoze"(Editura Aquila98)-al carei autor sunt, in care veti gasi multe informatii legate de subiectul despre care sunteti interesat.
Exista un capitol aparte despre sclerodermie in aceasta carte.
0
24-04-2007, ora 00:00
ovidius
Identitate neconfirmată
ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Verificarea daca medicina naturista este eficienta in colagenoze se poate face prin examene de laborator. In conditiile in care prin acest tratament naturist obtii negativarea/scaderea factorului reumatoid, disparitia autoanticoripilor ADN, etc, orice comentariu devine de prisos. Aspectul ca un tratament poate dura 3-4 ani sau mai putin in functie de caz este alta problema. In nici un caz prin medicatia alopata nu poti obtine rezultatele obtinute prin medicatia naturista. Procedura, formulele aplicate sunt specifice fiecarui individ pe principiul : " nu exista boli ci bolnavi ". Fiecare medic are secretele sale profesionale si acest lucru face diferenta. Este clasic exemplul : " arunci cu pietre in maimuta si ea arunca cu banane ". Oricum pe mine nu ma intereseaza daca un coleg crede in medicina naturista sau nu. Si eu am fost alopat si interersul meu este de a obtine rezultate nu de a convinge alti colegi de veridicitatea medicinei naturiste. In anul 1978 urmam cursurile de imunologie convins ca aceasta este " cheia problemei ". Procedura, algoritmul tratamentului prin care am obtinut rezultate in colagenoze reprezinta munca mea si cu toate etichetele de egoist ce imi sunt puse refuz a da informatii. Cine vrea aceste informatii sa le caute singur, sa munceasca. Cum as putea jignii eu un coleg sa il invat a trata colagenozele ? Nu imi place sa jignesc !!!
0
05-05-2007, ora 00:00
o zi buna
Nu este medic/terapeut
o zi buna
Intr-adevar, "nu exista boli ci bolnavi". Astfel, daca vreti pe cineva care sa trateze o persoana care are si o boala autoimuna, va puteti adresa unui homeopat bun.
Ar fi minunat daca pe viitor, dr dumitrescu ioan se va gandi sa lase totusi in urma (chiar daca asta ar face-o pe ultima suta de metri), o lucrare de medicina homeopatica clinica. Ceva care sa determine pe altii sa munceasca in directiile care i s-au parut interesante si necesare.
0
21-05-2007, ora 00:00
ovidius
Identitate neconfirmată
ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Nu stiu cine mi-a scris, oricum le multumesc dar am atatea de facut incat e vina mea ca mai aman macar sa imi public cursurile. O parte le-am publicat pe internet -
0
14-12-2007, ora 00:00
fulvia
Nu este medic/terapeut
fulvia
va rog mult domnule doctor, sa imi prescrieti si mie ceva aceasta boala(colagenoza).am si dureri in degetul mainii si deja s-a format cruste pe el.am facut analize sanguine, si pe baza lor mi s-a dat venoruton 300.dar nu simt ca imi fac bine.plus ca mi se umfla mana si e clar nevoie de un anitibiotic.va rog mult sa ma ajutati si pe mine
0
16-06-2009, ora 17:08
Natalia1978
Nu este medic/terapeut
Natalia1978
Buna ziua,
31 ani, de 2 ani sufar de miastenia gravis, boala autoimuna. Credeti ca se poate ameliora ceva cu un tratament homeopat?
0
15-07-2009, ora 16:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu existza nici un exempluin natura ca un organism sa se lupte impotriva lui insasi !
Bolile autoimune sunt de fapt declansate de un stagiu evoluat la ceea ce inainte se numea SIFILIS !
Acest lucru a fost descoperit de Hahnemann deja acum 200 de ani si tratat cu succes atata cat permite trupul cu ajutorul homeopatie. In homeaopatie exista 3 miasme dobandite sau primite: cea sifilistica, cea gonoreiica ci ca "psora" care nu stiu cum se numeste in romana.
M, cancerul si toate bolile autoimune sunt de faptr un sifilis evoluat care nu se mai manifesta numai la
organele genitale.
Doctorii si medicina nerecunoscand acest lucru dau cu bata-n apa declarand ca trupul se lupta impotriva lui insasi in timp ce in sange se poate vedea clar cu ajutorul microscopului de camp inchis ca exista PATOGENI care il ataca continuu.

Misamele sifilitice avand o aversitate si o cronicitate mare sunt destul de greu de vindecat si cu homeopatia, insa este evident mult mai intelept sa te duci la un medic care stie cauza boli si incearca sa o indeparteze cu mijloace foarte adecvata decat la un doctor care nu stie nimic despre boala sau mai degraba totul gresit, care nici nu are remedii netoxice in afara de cele oferite de Ind. Farm si mai crede in basme de genul "celule se lupta impotriva lor insine " car nu se pot observa NICAIERI in natura.
0
31-07-2009, ora 16:17
Lucille
Nu este medic/terapeut
Lucille
Buna ziua, intai de toate as dori sa mentionez ca intentia mea nu este de a face publicitate cuiva, ci de a-mi asculta glasul constiintei de a informa pe cei in agonie cat medicii, ca axista de fapt alternativa amelorarii si cred ca si... vindecarii bolilor autoimune prin metode naturiste.
la numai 3 luni, in urma campaniei de vaccinare anti-hepatita B din primavara anului 2001 (ce a avut loc in scoli), fiica mea dupa ce a fost internata in mai multe spitale bucurestene cu diagnostic necunoscut timp de 6 luni, a fost in final diagnosticata cu poli-artrita reumatoida juvenila. Mai bine de jumatate de an, i-au fost administrate tratamente alopate corespunzatore diagnosticului, fara nici-un rezultat, ba mai mult s-a ajuns la necroza de cap femural. Propusa fiind pentru o interventie chirurgicala, am fost totusi sfatuita de sefa de sectie a spitatului unde a fost internata, sa mergem inainte, la Institutul National de Medicina Alternativa. Situatia a fost mai mult decat disperata! Copilul avea dureri cumplite si nici-un remediu alopat nu i-a fost util! Am avut insa marea sansa, de al cunoaste pe Dl. Dr. Dumitrescu Ioan, caruia nu stiu daca ii voi putea multumi destul. Copilul este astazi, recuperat 95% si am incredere in vindecarea totala!
Dl. Dr. Dumitrescu este o persoana foarte modesta si sper, ca nu se va supara ca nu m-am putut abtine de a-i divulga reala valoare. Expertii de teapa dansului ar trebui sa fie sprijiniti si onorati de Min. Sanatatii, in toate modurile, incat acestia sa-si poata practica meseria in mod optim, iar cei suferinzi sa beneficieze de cunoasterea si bine-facerile acestora.
0
04-09-2010, ora 10:22
Budapesta
Nu este medic/terapeut
Budapesta
Buna ziua,
As dori un nr de telefon sau o adresa de mail a d-lui dr. Dumitrescu Ioan sau un nr de telefon de la Centrul
unde lucreaza!
Multumesc anticipat!
0
05-09-2010, ora 16:16
o zi buna
Nu este medic/terapeut
o zi buna
@Budapesta - din cate stiu lucreaza la Institutul National de Medicina Complementara si Alternativa, Bucuresti
Adresa: Str. Panduri nr. 22, Localitate: Bucuresti / Sectorul 1, Telefon: 021.4102419, 021.212.79.06 (centrala), 021.312.96.87, 021.650.42.44, 021.650.65.10, Fax: 021.312.95.45
-
0
07-09-2010, ora 17:35
Budapesta
Nu este medic/terapeut
Budapesta
Multumesc mult!
0
28-03-2011, ora 12:09
oana_w
Nu este medic/terapeut
oana_w
buna.am si eu o rugaminte cine stie ceva de:boala autoimuna asociata cu lupus cuagulatus.va rog din suflet sa ma ajutati macar sa ma indrumati catre ceva clinica de la noi sau din strainatate.astept raspunsul d-voastra cat mai urgent.va multumesc
0
24-02-2012, ora 21:26
ividoilona
Nu este medic/terapeut
ividoilona
Mama mea a fost diagnosticata cu o boala autoimuna pe nume Sindromul Sjogren la care nu gasim nici un tratament clasic si nu mai stim ce sa facem in afara de saliva artificiala, picaturi de ochi si ceva tratament pt poliartrita Medrol 5 mg Diclofenac nu are ce sa ia. In ultima vreme are dureri mari de cap si insuficienta respiratorie sunt disperata ca nu stiu cum s-o ajut, am comandat Aloe vera gel de la Forever care este foarte scump si nu stiu daca o sa aiba vre-un efect (inca nu l-am primit).Va rog din tot sufletul meu sa o ajutati are 63 de ani si as vrea sa nu mai sufere asa de mult.Va multumesc.-*


(*modificat de admin)
0
04-03-2012, ora 21:37
o zi buna
Nu este medic/terapeut
o zi buna
Cautati un medic homeopat in zona in care locuiti - necesar un tratament de fond pt rezolvarea sau cel putin reglarea problemelor actuale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
03-11-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Carbunele vieții
Carbon Elixir
Conține molecula C60 - Premiul Nobel. Superantioxidant este de 172 de ori mai puternic comparativ cu vitamina C, antiaging, protecția împotriva radicalilor liberi și radiațiilor 5G, booster imunitar, îmbunătățirea funcției creierului, accelerarea creșterii părului, îmbunătățirea performanțelor sportive, crește semnificativ rezistența generală a organismului.
Vezi detalii
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •