boli articulatii ajutor!

04-10-2012
andreeagg
Nu este medic/terapeut
andreeagg
Buna ziua as avea si eu o intrebare:Mama mea si-a facut recent analize si i-au descoperit urmatoarele probleme artroza femuropatela, femurotibiala incipienta, varice superficiale, entezopatie calcara patelara superioara, hidrartroza minima, a urmat un tratament insa fara prea mare rezultat.
Intrebare: Poate folosi alfotrop ca medicament? va avea vreun efect? sau daca nu ce este de facut pentru ca are dureri destul de mari.Va rog sa ma ajutati!
5 comentarii
0
05-10-2012, ora 16:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti semnele clinice si radiologice ale distrugerii cartilajului articular (gonartroza), datorata greutatii excesive, efortului supradimensionat, unor eventuale traumatisme etc.
Tratamentul medicamentos, indiferent de natura acestuia, este doar paleativ-temporar, putand insa fi util pe perioade limitate de timp (zile-saptamani).
Mai important este insa sa descoperim cauza artrozei, in functie de datele personale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, vasculare etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-10-2012, ora 18:48
andreeagg
Nu este medic/terapeut
andreeagg
Multumesc pentru ca ati fost asa de prompt in a raspunde am sa va dau datele necesare cele pe care mi le-ati cerut.
Mama are varsta de 45 de ani, greutatea aproximativ 90 kg/1, 68 si lucreaza ca si bucatar la un restaurant ceea ce inseamna ca sta foarte mult in picioare cam 16 ore pe zi, si 2 zile are pauza.Pe langa acestea are probleme cu glanda tiroida si varice s-a operat insa i s-au facut din nou pentru ca v-am spus ca sta foarte mult in picioare
Am uitat sa va spun ceva legat de sanatatea ei: Mama consuma cam 4 litri de apa pe/zi si urineaza foarte putin.Ce este de facut ?pentru ca banuiesc ca nu este normal.
Astept in continuare mesajul dumneavoastra.Va multumesc
Cu stima, Goga Andreea
0
05-10-2012, ora 21:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum v-am raspuns mai sus, artroza (distrugerea articulatiilor) este determinata de cele peste 30 kg in plus si de efortul supra-dimensionat (stat in picioare).
Prin urmare, nu exista o alta solutie in afara de scadere ponderala (30 kg) si de reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare). Orice fel de medicament are doar o eficacitate limitata, iar solutii precum balneo-fizio-terapia pot aduce un real beneficiu temporar (cateva luni), deoarece articulatiile sunt deja distruse de supra-solicitare.
Problemele glandei tiroide pleaca de la greutatea exagerata, iar insuficienta venoasa periferica (varice) este mult agravata de obezitate si efort.
Aportul crescut de apa poate fi un semn de diabet de tip 2 (logic la cele 30 kg in plus), dar poate fi datorat si expunerii la temperaturi ridicate, cand transpiratia joaca rolul excretor al rinichiului.
Prin urmare, ati inteles cu siguranta ce este de facut.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-10-2012, ora 11:51
andreeagg
Nu este medic/terapeut
andreeagg
Va multumesc!
Cu stima, Goga Andreea
0
06-10-2012, ora 14:12
mirela2604
Nu este medic/terapeut
mirela2604
Buna ziua! Am 26 de ani, si o greutate de 46 kg la o inaltime de 1.56. De cateva saptamani am probleme cu genunchii si mai precis se umfla, nu ma dor decat simt acea umflatura care nu ma lasa sa indoi piciorul.In plus in unele dimineti mi se umfla si articulatiile de degetele de la maini. Mi-am facut analize (VSH- 16, fibrinogen -370, hemoleucograma buna, aslo 200 proteina C reactiva -12, la examenul de urina in sedimentul urinar relativ frecvente leucocite. iar la exudatul faringian absent steptococ betahemotitic si absent stafilococ patogen. medicul care mi le-a citit a spus ca este vb de o infectie urinara si ca de aceea proteina C este mare. am urmat tratamament cu zanocin klabax, si flamexin, insa genunchii tot se umfla. Ce poate fi ? Ce analize imi recomandati sa mai fac? Multumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  •