boala meniere

28-08-2011
pisi42
Nu este medic/terapeut
pisi42
Am fost diagnosticata cu boala Meniere. Urmez tratament cu arlevent si neuromultivitamine. sunt imbunatatiri, dar este foarte greu. Ma refac mai incet decat am crezut. Adica mai am ameteli, dar mai usoare. Oricum nu ma pot duce la serviciu inca. Pe strada imi este cel mai frica pentru ca nu am de ce sa ma sustin. Obosesc repede. Am citit pe internet despre aceasta boala si m-am ingrozit. unele persoane s-au refacut, iar altele deloc. Am auzit ca sunt niste exercitii pentru reabilitare. Poate cineva sa-mi trimita si mie exercitiile pe email? Sunt chiar atat de bune? Oricum sper sa ma fac bine si totusi.imi este frica. Este ceva ce nu poti controla. Echilibrul.
5 comentarii
0
28-08-2011, ora 17:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai facut consult si investigatii la ORL ?
0
29-08-2011, ora 22:24
pisi42
Nu este medic/terapeut
pisi42
da am fost consultata de doi medici orl. amandoi au pus acelasi diagnostic : sindrom vertiginos periferic de tip meniere cu hipoacuzie stanga. iar diagnostic secundar - diskinezie biliara cu pancreatita de insotire si gastrita de staza. In spital am avut perfuzii cu pentoxifilin in 500 ml de clorura de sodiu si cu oxigen, vitamina B1si B6 in glucoza, solu-medrol in solutie rinker, manitol, pentru stomac controloc sau asa ceva, metroclopramid si algocalmin. S-au facut analizele de sange, CT, audiometria, echo abdominal. Cand am iesit din spital am avut medrol 4 mg cu betaserc, apoi medrolul a fost scos si mi-i s-a spus ca daca gasesc arlevert ar fi mai bun cu neurovitamine. Deci am inceput sa iau arlevert cu neurovitamine.Acum mai am o problema? arlevertul poate dauna inimii, uneori ma simt cam ciudat ca si cum inima s-ar opri pe moment.
0
30-08-2011, ora 07:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati facut totul corect
acum ramane sa investigati bine si rinichii care au influenta asupra calitatii lichidului endolabirintic.
sa va schimbati modul de gandire, de alimentatie si de Hidratare...pentru tot restul vetii
tratamente naturiste de durata pentru a scadea efectele adverse a tratamentului alopat
0
01-09-2011, ora 20:54
pisi42
Nu este medic/terapeut
pisi42
Da, aveti dreptate cu rinichiI. Niste semne au fost. Va multumesc mult de tot. Am sa va tin la curent.
0
24-05-2018, ora 11:15
oanam12
Nu este medic/terapeut
oanam12
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat. La 5 saptamani dupa ce am nascut, a doua nastere prin cezariana, prima a fost acum 4 ani, mi s a facut rau pe strada, se invartea totul cu mine, am inceput sa vars si nu ma puteam tine pe picioare. Am ajuns la spital, unde am stat internata 3 zile si am plecat de acolo du diagnosticul de boala Meniere. Am facut tratament cu betaserc, arlevert si tanakan, insa au trecut 2 luni de atunci iar eu inca sunt ametita, daca intorc capul stanga dreapta ametesc si mai rau. Uneori inca imi mai pierd echilibrul, adica nu pot sta intr un picior de exemplu. Mentionez ca am 31 de ani, 67 kg, beau o cafea pe zi. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: