boala hodgkin - tratament

26-05-2007
bucata camelia
Nu este medic/terapeut
bucata camelia
un prieten al meu a avut acum 4-5 ani aceasta boala, a urmat tratament cu citostatice si in acesti 4 aproape 5 ani toate analizele i-au iesit foarte bine. ma intereseaza daca mai poate recidiva sau daca de-a lungul timpului mai pot aparea afectiuni datorate tratamentului sau bolii in sine.a fost in stadiul al 2 lea. multumesc frumos
12 comentarii
0
26-05-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Trebuie facut odata la 6 luni LDH, hemoleucograma, CT abdominal si toracic. Daca acestea sunt ok, nu sunt probleme.
0
16-06-2007, ora 00:00
BennyG
Nu este medic/terapeut
BennyG
Eu am boala Hodgkin de 12 ani de zile, Am facut cam tot ce se putea face, chiar si Transplantul de maduva autolog... si tot mi'a recidivat boala si dupa el... Daca are zile de la Dumnezeu atunci va trai...si daca are noroc sa nu mai faca recidiva inseamna ca e un om binecunvatat, Eu am facut o recidiva dupa 4 ani de zile de REMISIUNE COMPLETA. Nu mai cred nimic in tratamente... decat ca traiesc cu speranta ca o fi bine... Mult noroc, Daca te pot ajuta si cu altceva -
0
31-08-2007, ora 00:00
cursant1001
Nu este medic/terapeut
cursant1001
Am sindromul Hodgkin gradul II a, diagnosticat in luna mai 2007. Am 28 ani si din mai am facut sase sedinte cu citostatice la intervale de doua saptamani, la tomograful facut in 29.08.2007 mi s-a spus ca nu "s-au topit ganglionii" si vom incepe de luni cu citostatice...
Va rog spuneti-mi la ce sa ma astept in cazul asta.
0
31-08-2007, ora 00:00
BennyG
Nu este medic/terapeut
BennyG
Daca ganglionii nu s'au restras in urma citostaticilor, medicii tai ar trebui sa'ti schimbe protocoalele de tratament, cu doze mai mari, De obicei boala hodgkin raspunde bine la chimioterapie, si radioterapie, insa recidiveaza foarte repede, Tratamentele astea standard oricum nu sunt pentru vindecarea completa, ci doar temporara. Iti recomand sa mergi la timisoara La Clinica Louis Turcanu sa te puna pentru Transplant'ul autolog de celule Stem. E cel mai bun tratament standard din lume pentru boala hodgkin care ptr mine din pacate nu a fost asa. Iti doresc multta sanatate
0
01-09-2007, ora 00:00
micu
Nu este medic/terapeut
micu
am auzit ca tratamentul cu citostatice mai indelungat ( in cazul despre care ma interesez la 2 saptamani timp de 8 luni) poate pune probleme in cazul in care este dorit un copil?sau care sunt efectele citostaticelor asupra organismului mai exact?
multumesc!
0
02-09-2007, ora 00:00
micu
Nu este medic/terapeut
micu
am citit ca si virul EPSTEIN poate induce boala hodgkin.. este bine sa se fac niste analize pt a a vedea daca mai este in organism, adica se mai poate depista dupa tratament cu citostatice?
0
31-07-2010, ora 22:35
bugulet luminita
Nu este medic/terapeut
bugulet luminita
am un copil de 16 ani cu sindrom L DOWN iar acum mi-sa spus ca ar avea boala hodgkin, un medic ma trimite intr-un centru universitar altul imi spune sa mai astept o luna sa mai repetam o radiografie. Unde as putea merge sau ce sa fac?
0
04-01-2011, ora 18:11
laslo nicoleta
Nu este medic/terapeut
laslo nicoleta
am 28 de ani si an urma cu 3 ani de zile am fost diagnosticata cu boala hodgkin am fost operata pentru a scoate unul din ganglioni si medicul mi-a spus ca am cancer si am urmat un tratament cu citostatice 9luni de zile si an urma tatamentului ma simt foarte bine dar nu asi dori la nimeni sa treaca prin aceasta experienta neplacuta va doresc multa sanatate la toti nicoleta
0
02-03-2011, ora 17:46
Dragoshhh
Nu este medic/terapeut
Dragoshhh
Buna ziua m-am confruntat si eu cu aceasta boala hodkin clasic screloza nodulara stadiu 4 b de am facut 12 cure ABVD de un an de zile sunt in remisie completa...ma simt bine dar cateodata mai am puseuri de tensiune are legatura cu boala sau cu chimioterapia care am facuto? analizele imi ies bine...
0
02-03-2011, ora 20:46
Dragoshhh
Nu este medic/terapeut
Dragoshhh
Astept si eu un raspuns multumesc
0
20-05-2011, ora 22:44
andreea820
Nu este medic/terapeut
andreea820
Am 28 de ani si in urma cu 1 luna jumate am fost diagnosticata cu Limfom Hodgkin, scleroza nodulara, st3A..vreau sa va spun ca am inceput curele cu citostatice si pana in prezent totul e bine!ma refer la faptul ca nu am avut acele celebre efecte adverse mai deloc(greata, varsaturi, etc)ideea este sa nu disperati si sa va incredeti in Dumnezeu!am de facut 8 cure de citostatice pe care le voi termina in august.gandirea pozitiva face minuni!oricum in momentul in care auzi de citostatice ti se face umpicut pielea de gaina...si e pe buna dreptate dar cu multa grija se pot trece cu succes aceste cure de citostatice...eu fac celebrul ABVD, si multumesc Domnului pana in prezent e bine...ideea e sa nu va pierde-ti speranta si sa ganditi mereu ca este ceva ce se poate trata, pt ca, chiar asa si este, se trateaza!sa ne auzim cu bine!:)
0
08-12-2012, ora 10:50
spiderflash
Nu este medic/terapeut
spiderflash
Buna ziua.Ma numesc Andrei am 22 de ani si mi-a aparut in urma cu cca 8 luni un ganglion in partea dreapta a mandibulei.Mentionez ca nu ma doare decat daca apas pe el si este destul de mic (nu se observa cu ochiul liber).De cand am citit despre aceasta boala am facut legatura ca ma doare si subratul dar nu este nimic umflat acolo.Analize am spus ca o sa fac dupa sarbatori deoarece vreau sa fiu linistit pana atunci.Simptomele descrise la aceasta boala nu le am avut cu exceptia unor transpiratii nocturne sporadice.As dori sa stiu de la persoanele care cunosc aceasta boala cam cat ar fi motiv de ingrijorare.Mentionez ca am probleme si cu maselele pe partea dreapta in sensul ca sunt cariate.Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: