boala halatului alb

10-11-2009
dutzu85
Nu este medic/terapeut
dutzu85
sufar de asa zisa "boala de halat alb", cand vad medicul sau cand vad in speciala paratul de luat tensiune care e dusmanul nr1 pt mine, imi creste tensiunea f mult de ex 17 cu 9 si totodata am tahicardie in jur de 100 d batai pe minut poate chiar mai mult, dar cand sunt acasa valoarea tensionala este cuprinsa intre 13 cu 8 si 12 cu 7 puls in jur de 70 de batai pe minut, am luat tratament cu nebilet dar mi a scazut pulsul la 50 de batai pe minut iar tensiunea era buna(normala), ce sfat imi puteti da pt ca am intrerupt tratamentul la recomandarea unui medic cardiolog, dar nu prea am incredere in ceea ce a sps ma gandesc poate la o emotie ceva in timp sa apara probleme, astept un sfat de la dvs.multa sanatate
4 comentarii
0
10-11-2009, ora 16:16
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce ti-a spus medicul este f. intelept. Tensiunea creste de la emotii in mod principal. Stai deci departe de doctori daca iti face rau prezenta lor cat si departe de medicamente chimice care fac rau la toti.
0
10-11-2009, ora 18:09
dutzu85
Nu este medic/terapeut
dutzu85
cam asta si fac dar trebuie mers periodic pt cate un consult deci e inevitabil
0
10-11-2009, ora 18:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Foarte bine ca ai intrerupt tratamentul cu nebilet, caci este un beta blocher care miscoareaza artificial
randamentul inimii si care are ca efect secundar daunele la inima. Pentru problemele pe care le ai ai putea sa consulti un medic homeopat care nu te masoara, nu te sperie, nu iti face injectii, ci doar iti pune o multime de intrebari pentru a afla care remediu iti este potrivit. In homeopatie este cunoscut si vindecabil sindromul "teama de doctori".
0
11-11-2009, ora 10:57
dutzu85
Nu este medic/terapeut
dutzu85
multumesc pt sfat si incurajari, am sa incerc solutia ta, chiar azi am sa caut un medic homeopat.multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •