boala de tesut conjunctiv

18-08-2011
mihaescuflorin
Nu este medic/terapeut
mihaescuflorin
Salut ! Am peste 40 de ani si de aproximativ 2 luni au aparut dureri cu umflaturi la extremitalile mainilor si picioarelor. Dupa ce am consultat mai multi medici reumatologul mia spus ca am o boala de tesut conjunctiv. Tratamentul este: Synacthen - 1 fiola / zi, clorura de potasiu 0, 5 g de doua ori pe zi, Neoendusiv 1fiola / zi. Va rog sa imi raspundeti ce este boala de tesut conjunctiv de ce a aparut, si daca poate fi tratata definitiv? Este corect tratamentul?
1 comentarii
0
20-08-2011, ora 08:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Care este cu exactitate diagnosticul ? Ai o boala reumatica autoimuna.si in cadrul bolilor reumatice de tesut conjuctiv exista mai multe afectiuni, mai multe patologii.termenul " boala de tesut conjunctiv " este larg, trebuie sa stii mai cu precizie ce anume ai.Tratamentul este bun deoarece in cea mai mare parte sunt tratate cu corticoizi [ Synacthen ].majoritatea pacientilor raspund bine la terapie.sub monitorizare periodica de laborator [ control sanguin- hemograma, antigeni, anticorpi etc. ] si reumatologic, printr-un regim alimentar si de viata adecvat, se reuseste o evolutie pe termen lung favorabila, fara complicatii, recaderi, remisiuni.De ce a aparut ? Cauza acestor boli nu este cunoscuta.sunt procese autoimune declansate la persoanele cu o anumita predispozitie genetica, sub actiunea unor agresiuni virale, infectioase, chimice etc..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.