boala de reflux sau gastrita?

12-10-2013
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Buna ziua.Am fost diagnosticata cu reflux gastroesofagian si sunt in a doua luna de tratament cu famotidina si motilium.Diagnosticul a fost pus fara vreo analiza(endoscopie, radiografie cu bariu).Aveam o usturime pe gat si ragaieli, insa nu-mi venea mancarea inapoi si nici sucul gastric pe gat.Am acceptat resemnata diagnosticul pana cand un medic de la ORL m-a speriat groaznic spunandu-mi ca aceasta boala ajunge pana la cancer esofagian.Cum inca eram sub tratament, nu am mai mers la gastro si am zis sa astept sa termin tratamentul care a mers destul de bine in primele 2 sapt.Problema este ca de cateva zile a inceput sa ma cam data stomacul(o durere surda, dar jenanta, sa ma usture daca mananc mai mult la o masa;usturimile si durerile apar chiar si dupa cateva ore de la masa, senzatie de stomac plin, eructatii) si sa am o stare de greata persistenta dupa ce mananc(fara voma).M-am gandit sa fac pana la urma o endoscopie, desi mi-e groaza de acest procedu sau macar o radiografie cu bariu.Poate fi vorba de o gastrita confundata cu BRGE? Mentionez ca probleme acestea au debutat cu aceleasi simptome: stare de satietate chiar si dupa ce mancam foarte putin, greata persistenta, eructatii, lipsa poftei de mancare.
2 comentarii
0
14-10-2013, ora 22:05
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Aproape sigur e BRGE, dupa simptomele descrise.
Nu trebuie sa te gandesti la cancere. Daca iei tratamentul adecvat, nu o sa ai probleme. Sunt atatea persoane care au reflux toata viata si nu au facut cancer.
Fa endoscopia, are cea mai mare acuratete.
Fa si ecografie abdomen superior pentru a vedea si starea celorlalte organe implicate in digestie. Si depistare Helicobacter pylori, dar din sange.
Sanatate!
0
20-10-2013, ora 20:31
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
du-te fa-ti analize de scaun. te costa 1 leu recipientul si 4 lei analiza...Dar fugi repede
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Tratament gastrită
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •