boala de piele ciuperca alt fel de infectie nu pot sa-mi dau seama ce este...plz help

22-11-2007
zandor
Nu este medic/terapeut
zandor
1. am si eu o problema...de aproximtiv o luna mi-a aparut o pata destul de mare neuniforma de culoare un pic mai inchisa ca a pieli...in zona dreapta a organelor genitale prelunginduse pe pielea din partea dreapta a scrotului dar si pe picior aproximativ 6 cm din zona oragnelor genitale...mentionez ca in momentul in care imi dau jos boxerii si pata respectiva intra in contact cu aerul rece se usuca si capata o culoare alba cojinduse(pielea de pe scrot nu se cojeste doar capata culoarea alba)cea de la incheiatura si spre picior se cojeste...iar pielea rezultata seamana cu o matreata si se indeparteaza la fel ca o matreata sau daca cu un prosop sau cu mana uda frec in zona respectiva se indeparteaza ca si cand ar fi o piele bronzata luata la spalare...de asemenea mi-a aparut si in partea stanga o asemenea pata dar de dimensiuni reduse in comparatie cu cea din dreapta de aproximativ3 cm rotunda.deasemenea mentionez ca uneori zona respectiva imi provoaca manacarimi cand merg si sunt imbracat in blugi.am mai observat ca pe aceasta pata mare din dreapta mai apar dispuse neuniform dar chiar la incheiatura dintre picior si organe genitale 3 pete mai mici fiecare de dimensiuni de aproximatic 0.5mm -1cm remarcanduse fata de pata cea mare printr-un colorit mai puternic cred ca spre rosu.acum sper ca am vorbit destul de corect si din tot ce am spus dak puteti sa-mi spuneti despre ce e vorba si ce as putea face...Multumesc anticipat.
8 comentarii
0
22-11-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai o "ciuperca" denumita Tinea cruris. Apeleaza la un dermatolog pentru un diagnostic sigur si tratament.
0
04-05-2010, ora 22:00
ana claudia
Nu este medic/terapeut
ana claudia
buna ziua, am de ceva timp o problema si as dori sa ma ajutati.De ceva timp am niste mincarimi in zona genitala, dar sunt inafara si ma ustura.Asta se intimpla cu citeva zile inainte sami vina ciclu.Am 3 copii si as dori sami dati macar un indiciu ce ar trebuii sa fac.va multumesc de intelegere.
0
16-05-2010, ora 10:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui facute mai multe investigatii : un examen ginecologic, un examen micologic, o hemoleucograma, o glicemie, o sideremie si o calcemie.
0
30-10-2010, ora 16:50
Robert90
Nu este medic/terapeut
Robert90
Buna ziua!. am si eu o problema, si oarecum o nedumerire in acelasi timp.. !:(..In vara anului 2010.. mai exact prin luna iulie, am observat umflarea unui gangleon, cel de pe partea apendicelui, ca sa umflat putin, si la cateva zile.. si celalalt.. dar mai putin. A-m avut anumite surprize in unele dimineti cand ma trezeam "cu o eliminare a unui lichid alb/galbui.putin cantitativ."1 picatura"2"..Dupa o anumita perioada de circa.1 saptamana, a incetat, gangleonii ramanand la fel o perioada, chiar cel de pe partea dreapta aproape ca se retrasese.Dupa o perioada de timp, Mai exact.. pe la jumatatea lunii Septembrie, Au inceput gandleonii sa se umfle iar, se simt la palpare.Nu a fost nimic, decat Urina Galbena, si uneori un miros ciudat, nu foarte urat, dar care iti atrage atentia. Nu a fost nimic nici de data aceea. A mai trecut o perioada, cam pe data de.. 20/Oct/2010, Mi-a aparut pe exterior... deasupra..canalului urinar, mai exact cam la 3..4 milimetrii de finalul canalului.. deasupra.. "2 punctulete rosii" si totodata gangleonii S-au IMFLAMAT!:pe partea apendicului am doar 1".. nu prea mare.. doar la palpare se simte, insa pe partea stanga!..am 2, daca nu 3..care s-au cam umflat " daca stau drept sunt oarecum vizibili.NU a fost nimic nici asta!, dand semne sa dispara, , inclusiv cele 2 asa zise" COSURI".rosii care usturau "de curiozitate am dat sa ii storc insa nu am facuto".. am avut contact sexual cu Prietena, Seara, CULMEA!.. ma simteam super OK. Parka skapasem de tot!. aproape ca disparuse si cosurile de tot, doar gangleonii erau f putin inflamati, Urina OK.TOATE astea pana a2a zi dimineatza cand mam trezit din somn, si am sesizat ca.. am in anumite zone ale corpului niste pete mici albe, ca varful de ac, care semanau cu niste cosulete, Nu ustura, unele par a se decoji"Ca Matreata". Insa...si pe organul genital :| SUNT PLIN DE ASEMENEA "COSURI"albe "Doar pe exterior"ca asa arata, si am observat ca nu persista, ca niste cosuri.!se usuca cred.. dupa care se decojesc.+ ca pe mana. pe partea superioara a palmei pielea pare oarecum ca niste brobonite, vizibile doar daca privesc atent la lumina, peticele mici la fel ca gamalia de ac.. nici nu stiu ce sa cred.. tind sa cred ka sunt fragmente mici de piele.. uscata.. care este si ea prezenta pe partile superioare ale mainilor.. care pleaka usor spre inkeietura maini.. si alte locuri..!!! "am omis sa specific ca si asa zisa "pielitza" scuzati-mi vocabularul dar nu stiu cum sa o denumesc. de la aparitia primelor 2 cosulete rosii, am avut ca si cum s-ar fi crapat pielea, in 2 locuri, dar au trecut, sunt doar urme vizibile cum ca pielea a suferit o iritatie.2 puncte unde sa vindecat de dimensiunea a unei gamalii de Chibrit. Si cam atat! NU IMI POT EXPLICA CE AM:(.. Nu am mai vazut asa ceva..?!.. Datimi un sfat. O idee. A mai avut cineva asa ceva? sau are?.. Sau a auzit cineva?!" Am suferit operatie de Peritonita /noiembrie 2009, :)..Cam atat...! VA ROG!. !Veniti cu Posturi sau ajutor!!!!! MULTUMESC ANTICIPAT!!!! O zi Buna!
0
30-10-2010, ora 17:06
Robert90
Nu este medic/terapeut
Robert90
Scuzati ca Postez Iar" REFERITOR LA POSTUL MEU DE MAI SUS" am uitat sa specific si un asa zis Hidrocel din nastere - insa cand am avut interventia chirurgicala de peritonita, mi-sa spus ca este o "HERNIE" dar sa nu imi bat capul ca pot trai cu ea toata viata."asta in limitele cat sa nu o fortez" Specific referitor la asta ca.. acel canal.. sau mai bn zis asa zisa HERNIE, se afla pe partea Dreapta:) Si acel canal care Este legat de testiculul drept, uneori se cam umfla el, isi cam face simtita prezenta in ultima perioada!:) Nu ca mar deranja atat de tare, dar rareori se intampla de ma doare intr-o masura suportabila de durere acest loc.. si se simte in interior nu ma doare la suprafata.." Pe partea superioara a piciorului drept" Multumesc MULT.. Astept Sa Scrieti! O zi Buna!
0
02-11-2010, ora 21:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa ajungeti cat mai repede la un medic!
0
24-01-2011, ora 10:05
Lilicaa
Nu este medic/terapeut
Lilicaa
am si eu de 15 ani aceeasi problema, acuma am 42 ani, are si fiul meu aceasi problema cu ganglioni de la gat si bratul drept.
La spital vorbea de boala gheara de pisica, deci o infectie.
La mine a fost un circ, doctorul si de fiecare data alt diagnostic si alt tratament.
Ambi suntem tratati fara rezultat, suntem alergici, am avut RH negativ si sotul pozitiv si nu am necesitat tratament pentru anticorpi in timpiul nasteri.
Tratamentul nostru pentru alergii care are efect pozitiv este pe baza de cortizon.
Ne apare matreata in pori cu mancarime si intepaturi cand si cand ca de ac.
Boala are evolutie lunga, in perioada de post ganglioni se micsoreaza.
Cand mancam carne, clamari a doua zi gangioni se umfla foarte vizibil.
Infectia apare in sanga datorita scaderii leucocitelor la 10.
Am umblat prin multe cabine si degeaba.
Am fost la clinica Hipocrate 2000 de pe Socului la dr, Alina Barau si cred ca este tare incompetenta, mi-a dat un preparat unguent extern care mi-a facut mult rau, a pus diagnosticul fara nici o analiza, cred ca multi medici sunt total incompetenti (sau mai bine zis nu exista metode clare de diagnostic si tratament).
Mai cred ca afectiunile dermatologice sunt foarte greu de trata pentru ca reflecta functionarea interna a organismului si aici medicul nu te poate minte ca se vede efectul/nonefectul tratamentului.
As dori sa aflu ceva despre porii infundati cu o crema alba ca zapada care se usuca si se intareste ca o matreata. Boala are legatura cu limfa si umflarea ganglionilor limfatici si se accentueaza la consulul de carne. Nu este sezoniera vara sau iarna este tot timpul anului cu o uscare mai pronuntata a pielii iarna.
Tenul are un aspect de pori mai pronuntati.
Cred ca poate fi vorba de o alergie legata de anticorpi sau de o infectie legata de excesul de proteine.
Am avut mult timp senzatia de rau general din stomac, sunt foarte sensibila mi se face rau si de la spalatul pe dinti (pasta, perie), ma spal cu sare si apa rece.
Am incercat sa ma spal cu ceai de pelin, efect calmant, dar nu tratateaza.
Spalare cu ceai de frunze brusture, efect calmant, dar nu tratateaza.
Bai cu sare, usuca pielea.
Cremele calmeaza momentan, dar infunga pori si e mai rau, iar daca ar fi vorba de alegie unele creme fac mai mult rau decat bine.
Dezintectantele au efect pozitiv.
Soarele are efect pozitiv, iar soarele puternic de primavara imi irita pielea decolteul cu senzatie de mancarime
As dori sfaturi de la oricine in acest sens.
0
08-03-2014, ora 18:17
Andreea Kapsunika
Nu este medic/terapeut
Andreea Kapsunika
Buna ziua. Am si eu o problema de aproximativ 1 an jumate mi-au iesit niste pete maro
pe corp pe spate si pe langa piept si sunt cam umflate uneori se mai si inrosesc unele persoane mi-au zis ca e o ciuperca si am luat-o de la baie de la apa ce anume trebuie sa fac ca sa'mi treaca sa nu'mi mai iasa... Am fost la un dermatolog mia dat un unguent si niste pastile dar nu mai stiu cum se numesc. Si as mai avea o problema sunt alergica la orice fel de leocoplat cand ma bandajez la deget imediat imi apar niste bubite mici rosi se inroseste foarte tare si ma mananca nespus de rau din ce cauza si ce anume trebuie sa iau sa sa fac ca sa nu-mi mai iasa cand imi pun leocoplast ?? Astept un raspuns urgent
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Cercetătorii transformă plantele în „fabrici de antimicotice”
  • Infecțiile fungice
  •