boala de inima

16-01-2015
karmencyta
Nu este medic/terapeut
karmencyta
buna ziua!as avea o intrebare daca imi poate raspunde cineva:socrul meu a fost operat pe cord in iunie 2014 si ca diagnostic are angina de efort prin leziuni tricoronariene(stenoza 70% LAD 2, subocluzie ACx, ocluzie CD2).IMA inferior in 02.2014 complicat cu BAV tip 1si 2 tranzitor.hipertensiune arteriara, dislipidemie, IC clasa 2 NYHA si as vrea sa stiu daca poate beneficia de pensie de handicap.tin sa specific ca are deja o pensie anticipata pe caz de boala si are 65 de ani!multumesc anticipat!
3 comentarii
0
17-01-2015, ora 13:43
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Acest raspuns puteti sa-l aflati daca mergeti cu documentatia medicala si va interesati la Comisia de expertiza. Ei sunt in masura sa va raspunda.
dr Petre Muresan
0
17-01-2015, ora 17:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ karmencyta

Sunati la Primaria de care apartine socrul dv. si intrebati adresa Comisiei de expertiza pentru handicap.
Faceti un dosar cu toate documentele socrului pe care le detine si mergeti la Comisia de expertiza medicala a persoanelor cu handicap din zona unde apartine.
Veti gasi un cabinet unde se fac programari cu un medic inauntru.
Aratati medicului respectiv dosarul socrului cu toate actele, inclusiv cupon de pensie daca are pensie pe caz de boala si acel medic va decide, in functie de actele, dovezile pe care le veti aduce, daca sa il programeze sau nu pentru comisia de handicap.
Sa aveti si buletinul lui. Ar fi bine sa mearga si dansul daca se poate.
0
18-01-2015, ora 21:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu cred ca poate beneficia de pensie de handicap, dar totusi, pentru a fi sigura mai intereseaza-te.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.