boala de inima?

17-02-2009
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Buna ziua! Ma numesc Vlad, 34 de ani si am o problema de mai multe luni. Presiune in piept, uneori batai puternice ale inimii, alteori batai foarte slabe insotita de senzatia ca nu-mi mai bate inima, ameteli, nod in gat, inghitire in sec, tremuraturi, senzatie de incordare in corp, frisoane, calduri, transpiratii, palpitatii, uneori senzatie de caldura in stomac insotita de stare de lesin de la stomac, stare de irealitate (adica, parca urmaresc un film cand ma uit la cei din jur), uneori obosesc la efort, frica de oprire a inimii, frica de lesin, panica ca mi s-ar putea intampla ceva rau dpdv a sanatatii, agitatie in corp
Am fost la cardiolog, am facut ekg si echografie si rezultatele sunt in limite normale, adica cardiologul mi-a spus ca n-am nimic la inima. Deja sunt disperat de aceste stari pe care le am aproape in fiecare zi...Si imi este frica sa nu am totusi ceva la inima...Daca ma puteti sfatui ce as putea face.
16 comentarii
0
17-02-2009, ora 11:57
simd
Nu este medic/terapeut
simd
Buna Vlad,
NU sunt cadru medical, dar vad ca nu-ti raspunde nimeni.Aceeasi problema o are si sotul meu.Are 50 ani, este un foarte mare fumator(aprox.2 pachete /zi), la fel, EKG-uk este bun...deci e sanatos tun!Dar are asemenea crize destul de des.Se pare insa ca nu are o buna oxigenare a creierului(din cauza fumatului) si am intrebat si eu pe alt site on-line, ca si tine si i-a recomandat Gingkovasan si Regulator de tensiune (deoarece are si tensiunea oscilanta).Acum.nu stiu daca si tuh esti fumator.Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.Sanatate!
0
17-02-2009, ora 22:24
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Mersi mult de raspuns! Si mai am o nelamurire: daca era vreo problema sau este vreo problema la inima, n-ar fi trebuit sa reiasa din ekg sau din echografie? Sau.?
0
18-02-2009, ora 07:20
Bodobog
Nu este medic/terapeut
Bodobog
EKG-ul e bun doar daca ti-l face cand ai criza !!! Buncii mele nu-i functioneaza o parte din inima iar EKG-ul a iesit perfect.
0
18-02-2009, ora 09:12
simd
Nu este medic/terapeut
simd
Are dreptate Bodobog. Si sotul meu si-a facut EKG-ul chiar in momentele de criza!
0
18-02-2009, ora 17:30
veveritza
Nu este medic/terapeut
veveritza
E cu dus si intors EKG-UL, tatal meu a facut un infarct si i-au facut un EKG care a iesit perfect.depinde si de cat de veche e aparatura...si ce cunostinte are medicul!O zi buna!
0
25-02-2009, ora 12:54
Bodobog
Nu este medic/terapeut
Bodobog
Andrei eu am de circa 1 luna stari de incordare, atacuri de panica datorate unei alte boli , obsesii cu diferite boli, am avut anghine pectorale(adica ma durea mana stanga si in zona pieptului cu incordari ), urechile se infunda tauie, cand mie frig cand mie cald, pulsu creste, tensiunea la fel, imi aud bataile inimi uneori nu aud nimic, stari de panica, tremur, diferite grupe de muschi tremura, am fost la medic si mi-a zis ca nu am nimic la inima ECK, ecograf, nimick. Atunci mi-am dat seama ca trebuie sa fie pe fond nervos. Am cautat la tumori. pana am citit in carte de Obosela cronica si mai ales de Nevroza. Parerea mea daca este un medic bun crezi in el de aia fac 6 ani de facultate, linistestete iar atunci ai criza de ex iti tremura anumiti muschi oprestei cu mintea, bea ceai de tei, masaje, bai relaxante !!!!!!!!insa nu atunci cand ai tesiune sau pulsatii si nu prea fierbinti!!!!!! elimina factorul stres zgomote enervante., nervi, dormi mai mult !!!! mi-sa intamplat sa ma trezesc noaptea si sa imi tremure un muschi ceva si sa ma sperii de sa fac tensiune!!!! spune ti ca totul e doar in cap si linistestete, nu-ti mai asculta inima ci gadestete la ea si linistesteo gandindu-te ca e doar din cauza ta. daca citesti la Nevroza vei vedea ca scrie ca poate produce tihicardie.
!!!!!! Socializeaza !!!!!! fa lucruri placute ia un calmant cum e vagostabil
!!!!!!! Sfatul meu se recomanda pentru cei ce au fost la medic si nu li-sa gasit nimik la inima cu ecograful!!!!!
0
25-02-2009, ora 12:55
Bodobog
Nu este medic/terapeut
Bodobog
Poate fi si dincauza unei oxigenari proaste
0
26-02-2009, ora 18:13
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Daca medicul cardiolog a exclus o boala de inima, care sa explice prezenta palpitatiilor si a anginei pectorale, mai poate ramane in discutie o boala a glandei tiroide, care poate sa dea manifestari de acest tip: agitatie, tremor, insomnie, transpiratii, intoleranta la cald, puls accelerat, palpitatii, cresterea tensiunii, slabire in greutate. Pentru a se exclude aceasta patologie trebuie sa te adresezi medicului endocrinolog, apoi daca nu se gaseste o afectiune organica, care sa explice manifestarile pe care le ai, te rog cere ajutorul unui psiholog, psihoterapeut sau psihiatru, fara nici o rusine, pentru a nu te mai chinui cu aceste probleme.Sanatate.
0
27-02-2009, ora 08:34
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Multumesc de raspunsuri! Intr-adevar mi-am facut 3 ekg-uri si 2 ecografii si rezultatul a fost bun. Adica medicii cardiologi mi-au spus ca am cordul in limite normale si...ca nu am nimic la inima...ca s-ar fi vazut la ecografie daca era vreo boala cardiaca...si mi-au spus ca este pe sistem neuro-vegetativ.Problema este ca mie nu vrea sa-mi intre in cap faptul ca este posibil sa nu am nimic la inima si ca ar putea fi ceva de ordin neuro-vegetativ...
O sa-mi fac si un control al tiroidei, multumesc de sfat :)
0
01-03-2009, ora 20:12
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
daca ai sti chinuie pe mine aceste zise dureri in partea inimii in piept ameteli tremur stari de agitati si multe alte am facut citeva eco si holter anaize si multe teste dara toate fiind ok dar eu am dureri zi de zi si sunt la fel ca tine numi iese din cap ma ginde astiu mai sunt tare panicata multa sanatate
0
01-03-2009, ora 21:03
Bodobog
Nu este medic/terapeut
Bodobog
Vlad, te rog sa imi spui si mie daca ai ceva la tiroida
0
01-03-2009, ora 23:32
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
nu am nimic la tiroida toate analizele miau iesit bune si credema am facut de foarte multe ori dar eu am dureri mereu nustiu de ce dar ma deranjeaza rau am senzatia ca obosesc f repede si nu am aer si multe alte senzatii ciudate.
0
01-03-2009, ora 23:39
Bodobog
Nu este medic/terapeut
Bodobog
Marhila cand nu ai aer esti cumva fff speriata???? daca da inseamna ca ai avut atac de panica? si aproape tot ce ai e la nivel psihologic
0
02-03-2009, ora 08:47
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Autor: MINDRU Data: 26-02-2009, ora 18:13
Daca medicul cardiolog a exclus o boala de inima, care sa explice prezenta palpitatiilor si a anginei pectorale, mai poate ramane in discutie o boala a glandei tiroide, care poate sa dea manifestari de acest tip: agitatie, tremor, insomnie, transpiratii, intoleranta la cald, puls accelerat, palpitatii, cresterea tensiunii, slabire in greutate. Pentru a se exclude aceasta patologie trebuie sa te adresezi medicului endocrinolog, apoi daca nu se gaseste o afectiune organica, care sa explice manifestarile pe care le ai, te rog cere ajutorul unui psiholog, psihoterapeut sau psihiatru, fara nici o rusine, pentru a nu te mai chinui cu aceste probleme.Sanatate.

Intrebare: daca nu a iesit nici o boala de inima in urma echografiilor, este totusi posibil sa fie o boala de inima? Pt. ca in ultima perioada, am tot felul de senzatii nasoale de la inima: senzatia ca mi se opreste inima, batai aiurea ale inimii, stare de lesin de la stomac, ameteli, senzatie vaga de amortire a bratului stang si uneori o arsura in spate in zona plamanului stang...
Va multumesc.
0
24-03-2009, ora 16:03
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Revin cu explicatii...am facut si holterul si analize la tiroida (ma rog, doar cele din sange), am facut analize si la inima (ekg, echo si holter) si cica nu am nimic in neregula fizic...inima cica este ok, doar o tahicardie sinusala, tiroida la fel, calciu, magneziu...toate in limite...ce mai ramane? da, cica totul este pe fond neuro-vegetativ.
0
05-05-2010, ora 10:17
Razvi41
Nu este medic/terapeut
Razvi41
vlade si eu am avut aceleasi senzatii. din ce descrii tu e vorba de tulburare de panica. Eu am facut primul atac de panica dupa un deces in familie si de atunci tot am avut impresia ca am ceva la inima ( persoana care a decedat a facut stop cardiac), am facut eck, mai multe analize si au iesit ok, apoi un cunoscut mia sugerat sa merg la psiholog sa fac cateva sedinte. Vreau sati spun ca sedintele la psiholog mau ajutat foarte mult, inainte de asta nici nu puteam sa ies din casa din cauza frici ca patesc ceva, dupa 12 sedinte vreau sa zic ca pot sa fac aproape tot ce faceam inainte chiar dak uneori mai apar senzatiile nasoale dar cu ajutorul unor tehnici de relaxare le poti controla, eu iti spun ca nu are rost sa te panichezi si nu are rost sati faci 100 de controale la inima daca doctorul cardiolog tia spus ca esti ok, totul e in mintea ta. mult succes :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  •