boala contagioasa - rog un raspuns urgent.va rog.

28-01-2008
stefan08
Nu este medic/terapeut
stefan08
Am fost diagnosticat cu sarcoptes scabiae. Am fost la medic, am inceput tratamentul, insa am o intrebare. Ce se intampla cu lenjeria de pe pat si cea intima pe perioada tratamentului? Trebuie sa schimb lenjeria de pat in fiecare zi? Se infecteaza si pe perioada tratamentului? Este de ajuns ca sa spal lenjeria intima folosita in perioada tratamentului cu clor si dupa aia s-o port? Si inca o intrebare.pot sa transmit boala si pe perioada celor trei zile de tratament (ma refer daca stau pur si simplu langa cineva). Sau se infecteaza locul.precum scaunul din masina sau o canapea (pe care doar stau.nu dorm) Va multumesc.
1 comentarii
0
28-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Trebuie sterilizata atit lenjeria intima cit si cea de pat in fiecare zi prin spalare cu clor sau fierbere.Adica ceea ce ai imbracat azi speli si sterilizezi pui un cearaf curat si dimineata iei cearsaful si il sterilizezi ca sa il poti folosi iar si deci inseara respectiva iei altul.Da, se pot infecta si pe perioada tratamentului deci esti contagios pina iti trec toate leziunile de pe piele.Nu se ia asa printr-o simpla atingere de scurta durata necesita contact mai prelungit..acum mai depinde si ce imunitate si aparare are fiecare ca asa nici in taxi nici in autobuz nu stii dupa cine stai si nu toti facel scabie.Am avut un nepot ce a avut asa ceva si maica-sa a luat--o iar eu care il vedeam in fiecare zi si puneam miina pe el ca facea un tratament injectabil nu am luat-o asta ca sa intelegi cum e cu transmisia si sa nu mai fii asa speriat.Sterilizarea lenjeriilor tale e necesara pentru a fi sigur ca nu te reinfectezi de la ele si sa treneze tratamentul.Curaj ca trece.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.