boala celiaca

14-11-2010
rodicam
Nu este medic/terapeut
rodicam
nu am gastit pe acest forum nimic despre persoane care sa sufera de boala celiaca. Sunt atat de putini oameni in Romania, diagnosticati cu aceasta boala? Fiul meu are 22 de ani si in urma unor analize a fost diagnosticat cu aceasta boala pentru care trebuie sa se tina un regim fara gluten. De cand am aflat de acest diagnostic (aprox. o saptamana ) caut inebunita pe internet, prin farmacii si magazine cu produse naturiste, alimente, faina, paine si altele care sa nu contina gluten. De asemenea caut retete de mancaruri ( de exemplu reteta de paine fara gluten). De ce nu se vorbeste mai mult despre aceasta boala? Daca sunt astfel de persoane sa lase un mesaj pe acest forum, sa pot sa le contactez sa vad cum se descurca in astfel de cazuri. Aceasta boala ar putea concura cu diabetul, iar ptr diabetici sunt produse adecvate, li se dau reduceri la medicamente. Un bolnav celiac trebuie sa cheltuiasca f. multi bani pentru a se hrani, de ce nu se iau masuri si in acest sens ptr astfel de oameni?
6 comentarii
0
14-11-2010, ora 21:16
valy_gaby94
Nu este medic/terapeut
valy_gaby94
Gasiti ceva date referitoare la aceasta boala http://www.ziarullumina.ro/articole;1423;0;35679;0;Ce-sprijin-financiar-poate-primi-copilul-cu-intoleranta-la-gluten. Sper sa va fie de ajutor cat de cat. Multa sanatate
0
21-11-2010, ora 17:52
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
Buna seara stimata doamna. Locuiesc in IASI si pt produse fara gluten, fac comanda la BUCURESTI, la firma MEDALIM si la INSTITUTUL DE BIORESURSE. ALIMENTARE. MULTA SANATATE.
0
25-11-2010, ora 14:32
ginamaria
Nu este medic/terapeut
ginamaria
si eu ma confrunt cu aceeasi problema cu baiatul meu are 19 ani si este in curs de diagnozare, chiar acum.din pacate doctorii o iau cam ironic pt ca eu sint cea care le-am sugerat posibilul diagnostic.ne chinuim de un an cu gastrenterologi psihiatri etcsper sa fie diagnozat ca sa -si revina la viata lui normala.a avut diverse si are simptome gastrointestinale malabsorbtie i-a cazut par si diverse dermatite culminid acum de vreo 2 luni cu ceva care seamana cu dermatita herpetiforma sper sa o diagnozeze cineva cu toate ca e pe trecute dupa citeva zile cu aloe si spirulina.scrie-mi sa vedem si peripetiile si simptomele fiului tau.cine si cum l-a diagnozat?
0
26-11-2010, ora 14:38
rodicam
Nu este medic/terapeut
rodicam
multumesc mult pentru comentariile dvs.
Raspuns ptr.ginamaria : te-as ruga sa-mi dai adresa ta de email ca sa putem conversa direct prin mail si nu prin acest forum. sa stii ca si eu, ca si tine, am sugerat acest diagnostic, si noi ne-am chinuit ani de zile, am facut si noi gastroenteroscopii, am facut ecografii si CT la pancreas, deci s-au miscat toate controalele si analizeze in zona stomac-pancreas, nimeni nu s-a gandit la boala celiaca. Fiul meu a scazut foarte mult in greutate, de la 55 kg anul trecut in primavara si acum are 47 kg, are un ten alb, este translucid, aproape nu mai are carne pe el, vesnic obosit, mananca foarte mult la o masa dar nu asimileaza nimic, mananca foarte des, are si el probleme cu parul, firul casant, si are ceva pete rosii pe pielea capului.Pentru aceste pete am fost la mai multi dermatologi fara nici un rezultat concret.Am ajuns, printr-o cunostiinta la o doamna doctor. Am facut niste analize specifice si asa s-a diagnosticat intoleranta la gluten si posibil, dupa cum am observat ca nu suporta momentan laptele si derivatele. Mai scrie-mi, multa sanatate va doresc si perseverenta, mai vorbim.
0
28-03-2014, ora 21:10
elaionela87
Nu este medic/terapeut
elaionela87
buna. Exact asta am si eu si mi s-a confirmat boala celiaca. Am probleme cu respiratia iar in spate in partea dreapta sus am mereu un junghi. Respiratie greoaie si nas infundat tot timpul. Nu stiu la ce doctor sa mai apelez si ce sa fac sa scap de starile astea. nu mai mananc nimic care contine gluten de 2 saptamani. Menstruatia nu este in regula si sistemul imunitar este la pamant. NU STIU CE AS PUTEA SA IAU SA MA REFAC, SA IMI AJUT EFECTIV ORGANISMUL SA ISI REVINA.
0
10-05-2014, ora 13:10
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
rodicam, elaionela87, ginamaria putem lua legatura pe mail? Ma confrunt cu probleme si nu stiu unde sa mai merg... Poate cu ajutorul vostru voi gasi un drum. Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici