boala celiaca!

18-06-2011
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Buna ziua. Am facut acum 1 luna de zile o endoscopie digestiva superioara si ieri am fost sa iau rezultatul. Dupa 2 luni de zile de dureri abdominala...balonari...si un reflux gastroesofagian GRAV...pe care il am si acum si il tin oarecum sub control cu nexium 20 mg...am aflat ca am o enteropatie glutenica GRD 3.alias boala celiaca. Acum stau si ma intreb..pentru ca de 2 zile mananc fara gluten...o singura intrebare am...eista posibilitatea ca acest reflux sa fie din cauza acestei boli celiace? Va multumesc
10 comentarii
0
18-06-2011, ora 21:01
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
rog pe oricine sa raspunda...va rog
0
18-06-2011, ora 21:44
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
fa terapie bowen, ai sansa de a scapa de hernia hiatala pe care ai descris-o
0
18-06-2011, ora 21:45
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Plimba-te mai mult in aer liber, respira profund, iar patul in care dormi inalta-l cel putin 7 cm in zona capului
0
19-06-2011, ora 16:39
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Multumesc pentru raspuns dar eu am intrebat daca exista vreo legatura intre boala celiaca si refluxul gastro esofagian...astept pareri incontinuare...multumesc !
0
22-06-2011, ora 17:59
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
chiar nu raspunde nimeni?
0
26-06-2011, ora 21:59
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
!
0
06-07-2012, ora 03:34
Arrianna
Nu este medic/terapeut
Arrianna
Foarte posibil. Eu am avut aceleasi simptome. De peste 2 ani nu mai mananc gluten si ma simt bine. Pentru mai bine de un an n-am mancat nici lactate, produsele primare cum ar fi: lapte, lapte batut, sana, iaurt, urda, cas, branza dulce. Doar feta si cascaval, mozzarella. In general Celiachia vine si cu intoleranta la caseina, nu la lactoza, cum am tot citit pe site-urile romanesti. Caseina e proteina care ramane in zer si deci, este aproape inexistenta in branzeturile maturate si smantana bine aleasa. De fapt eu am facut ELISA test pentru toate alimentele si chiar asa a si iesit: caseina si gluten (ma rog... pe langa ananas si nuci braziliene).
Acum sunt OK am invatat din nou cum si ce sa mananc dar, mai important, simt din nou ca traiesc. Inteleg ca e mai greu sa tii o dieta fara gluten in Romania pentru ca nu se gasesc prea multe produse, iar unele chiar deloc. Mai mult, romanii sunt mari mancatori de paine si apare mereu intrebarea aia "ce sa mananc?" Chiar. Ce mancam? Mancare, eventual cu paine. Asta e raspunsul: mancam mancare nu paine. Ma consider norocoasa pentru ca traiesc pe un continent unde sunt diverse feluri de faina de porumb si, bineinteles, o sumedenie de retete dezvoltate avand la baza fainuri fara gluten: porumb, tapioca, orez etc. Stiu, e confuz la inceput pentru ca incepi sa te tot intrebi si sa cauti raspunsul. In final, dupa ce incepi sa te simti din nou viu, si nu prin prisma durerilor, dar a energiei care iti revine, parca nu mai e asa de greu si realizezi ca se merita sa inveti din nou, zi de zi, ceva nou, ceva util si sa iesi din rutina mancarurilor romanesti. Ganditi asa: ca sunt si alte popoare pe lumea asta care s-au perpetuat fara grau, orz, ovaz si secara.
0
27-03-2014, ora 20:34
elaionela87
Nu este medic/terapeut
elaionela87
Buna seara! In urma analizelor am asa: anticorpii anti-transglutaminaza IgA mi-au iesit 200 si anticorpi anti-transglutaminaza IgG de 16. In mod clar am boala celiaca, dar am foarte multe intrebari. De ce am o respiratie greoaie, nas infundat( de precizat ca nu este raceala, am de o luna treaba asta) si intepaturi in spate. Are legatura cu inflamatia intestinului subtire? Nu gasesc nici un medic in cunostinta de cauza. NU stiu efectiv la cine sa mai apelez. Trebuie sa precizez ca de 2 saptamani nu mai mananc nimic care sa contina gluten. Rog a-mi raspunde daca stie cineva. Multumesc!
0
10-05-2014, ora 12:42
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
Multumesc Arrianna! In situatia in care "nu stiu ce sa mananc" sunt si eu. Pot renunta la paine si s-o inlocuiesc cu mamaliga sau sa mananc fara paine... dar as dori sa stiu bine cu ce ma confrunt. De 4 ani am probleme digestive si, parca mor in fiecare zi...
0
03-11-2016, ora 16:06
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Este bine sa faceti RMN-uri digestiv si la intestine.
Pentru intestine se face doar la Sanador - costa 1000 lei
Eu asa am gasit si nu este decontat de CAS.
Eu am cautat innebunita peste tot RMN pentru intestine si in final am gasit la Sanador
Eu vreau sa imi fac la anul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici