boala cardio vasculara la un copil de 12 ani? sau ce ???

16-04-2009
myrurgia
Nu este medic/terapeut
myrurgia
Fetita mea acum a implinit 12 ani, si de aproximativ 4 luni se plinge ca o doare" intr-o parte" cind fuge, ca ii vine sa verse cind face efort si mai nou am observat ca atunci cind depune efort mare se invinetesc buzele si unghiile de la miini. Asa se intimpla si cind plinge sau se necajeste si nu mai are aer. Nu stiu daca conteaza dar cind a fost mica de 6 luni a avut de 3 ori pneumonie, una dupa alta, deatunci e foarte sensibila la raceli desi i-am facut un tratament imunologic cu Bromhovacsom, timp de 3 ani de zile: 10 zile pe luna, 3 luni pe an. Timpul a trecut, fara inghetata, fara coca-cola, fara bauturi acidulate, fara ciocolata, exceptie cea alba, tratamente naturiste pe baza de ceaiuri, propolis, nectar.Suntem obsedati de sanatatea fiicei noastre, si se pare ca nu am rezolvat mai nimic. Continua sa fie sensibila la raceli, am oroare sa ma mai duc la medici, pt. ca vesnic imi dau numai antibiotice, fara sa faca analize de singe in prealabil.Acum de curind gitul ei s-a umflat atit de tare incit era o continuare a capului pina la umeri, nu tu febra, nu tuse, doar dificultate la inghitit. Am fost in Madrid cu ea la cel mai mare spital de copii, i-au facut analize la absolut tot si nu au gasit nimic. Mi-au spus sa ma duc acasa si sa-i dau inghetata, va vine sa credeti? Si asta era serviciu de oncologie al spitalului!!!!!!! Va rog sa-mi spuneti ce este asta, sau daca cu adevarat sunt eu exagerata. Este si va fi unicul nostru copil. Cred ca toate mamele ma vor intelege. Va multumesc.
2 comentarii
0
16-04-2009, ora 16:35
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
stimata doamna Miruna, eu va inteleg necazul. dar nu inseamna ca daca ati intalnit un medic prost sa va fie frica sa mai mergeti cu copilul la doctor.
Printre altele, eu am mai auzit sa se dea inghetata cand copilul are gatul umflat ca antiimflamator.
Mergeti in continuare la medici cu ea, eu va doresc sa gasiti medicii cei mai buni si mai buni pentru copilasul dumneavoastra si ii doresc multa sanatate!
0
16-04-2009, ora 20:14
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna seara !va inteleg ingrijorarea pt ca si eu am doar o fetita si cind o doare ceva intru in alerta de gradul zero! trebuie calm si rabdare pt a lua deciziile cele mai corecte.v-as sfatui sa ii faceti un test pt efort si un consult cardiologic ca sa stati linistita in privinta inimii faceti si un exudat farinigian sau cel mai bine ar fi sa gasiti si un medic pediatru sa ii spuneti simptomele si sa va indice ce analize trebuie facute.ca sa puteti sta linistita.
cu inghetata nu e o chestie demonstrata stiintific cum ca ar fi benefica :organismul la foarte rece reactioneaza intr-un anume fel in unele cazuri prinde bine si in altele poate face mai mult rau.
pt pneumonii bronsite, rinite alergice am auzit ca e foarte benefic de mers la salina Praid, in rest va urez sanatate, rabdare si intelepciune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.