boala basedow in faza activa cu nodul - operator sau nu?

16-04-2009
ancavet
Nu este medic/terapeut
ancavet
Boala a debuta in urma cu 5 ani, a fost tratata cu thyrozol si metroporol timp de 1 an si jumatate dupa care a trecut in faza de remisie. in urma cu 2 saptamani mi am facut analizele: tsh- 0, 037; ft4- 1, 47; atpo>2000 UI/ml; anticorpi antitiroglobulina - 36, 1 UI/l; LATS- 4, 31 U/l. La ecografie DOPLER si elastograma s a observat un nodul in lobul drept cu dimensiunile de 14/9/13 mm avascular, solid, cu coroana in eco DO, iar elastografic are o densitate crescuta fata de parenchim (1, 52).
Diagnosticul endocrinologului este de boala Basedow recidivata. Nodul unic fara fenomene de compresiune. Rcomandarea medicului este de interventie chirurgicala de urgenta.
Mentionez ca am 55 de ani, sunt un " teren alergic", am si alte afectiuni asociate: HTA stadiul I, cardiopatie ischemica cronica, ulcer gastro-duodenal.
Intrebare: pot fi operata si sa mi se faca tiroidectomie atata timp cat boala este in faza activa? Ce riscuri sunt daca voi fi operata in faza activa? Daca as initia un tratament cu ATS pentru a stabiliza tiroida si sa ma operez in faza de remisie, exista posibilitatea ca acel nodul sa se malignizeze?
Va multumesc si sarbatori fericite!
3 comentarii
0
17-04-2009, ora 14:11
xenaria
Nu este medic/terapeut
xenaria
buna ancavet!!am citit problema ta si sunt tare interesata la ce cabinet ai facut ecografia si elastografia tiroidiana? in general afectiunile tiroidiene nu se opereaza in hiperfunctie tiroidiana. Daca nodulul este sau nu malign (nu are caracteristici maligne din ce ai prezentat) se poate face punctie tiroidiana, oricum malignizarea nu se produce de la o zi la alta.Sarbatori fericite!!
0
24-04-2009, ora 13:27
nae_mihhaela
Nu este medic/terapeut
nae_mihhaela
buna ancavet.eu am fost operata acum 12 ani.10 ani nu am avut probleme dar de 2 ani au inceput.mi sa scos doar lobul drept iar acum stingul imi face proleme.eu am stat 1 an pe tratament dar pina la urma tot la operatie am ajuns.multa sanatate
0
23-11-2011, ora 13:10
sanda001
Nu este medic/terapeut
sanda001
buna ! si am fost operata in1992 de nodul tiroidian, dar a recidivat s-au dezvoltat mai multi, am facut biopsie, tratament si s-au cam retras dar a ramas unul si BUN, destul de marisor, chiar nu mai stiu ce sa fac ? sunt senzatiile de sufocare mai ale noaptea si partea estetica..Dl doctor de la Parhon mi-a spus ceva timp ca se regleaza cu eutyrox, dar nu eu cred ca o cauza ar fi si starea pe care o ai daca esti suparata...se dezvolta al naibii... multumesc pt citire
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: