boala astmatica nediagnosticata

27-11-2010
gmurgi
Nu este medic/terapeut
gmurgi
Sora mea are zile cand are manifestari astmatice, in sensul ca nu poate respira. Am ajuns cu ea la spital anul trecut, i-au dat pufuri de ventilin, i-au facut o perfuzie si au trimis-o acasa cu diagnostic de bronsita astmatiforma si cu tratament, pe care l-a urmat. Precizez ca i s-a declansat criza in perioada in care zugravea. Astfel de episoade i s-au declansat si pe strada, vara, dar mai ales iarna, cand e frig, sau de ex, acum 2 zile, cand eram la sala de sport, din cauza mirosului de clor. A fost la spitalul de pneumologie, i-au facut teste acolo, dar nu i-a iesit nimic si i-a spus doctorita sa mearga in criza - ceea ce e cam aiurea, ca aceasta criza se poate manifesta in week-end, noapte etc., in momente cand nu e la spital. Poate fi, totusi, o forma de astm ascuns? Sau poate fi o hipertensiune la plamani? Ce alte teste./analize sa mai faca?
Multumesc
2 comentarii
0
27-11-2010, ora 23:54
slavered23
Nu este medic/terapeut
slavered23
ar putea incerca sa mearga la un medic homeopat. s-ar putea ca un tratament homeopat sa fie mai eficient.
daca sunteti din bucuresti vi-l recomand pe dr. adrian dumitrescu -* l-am vazut intr-o emisiune la tv si mi s-a parut f bine pregatit.


(*modificat de administrator)
0
28-11-2010, ora 01:35
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
Astmul este considerata o boala psihosomatica.In afara crizei de astm psihologul o poate ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.