boala Parkinson si gradul de handicap

03-01-2009
maus1991
Nu este medic/terapeut
maus1991
Buna ziua, as dorii sa ma informati, daca puteti, daca aceasta boala(Parkinson) pe care bunica mea o are de aprox. de 3 ani, avand varsta de 69 de ani, se incadreaza intr-un grad de handicap, si daca poate sa beneficieze de "ordinul 726/01.10.2002 al Ministerului Sanatatii si al familiei". Va multumesc anticipat.
10 comentarii
0
04-01-2009, ora 18:14
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pot sa te informez numai despre aspecte ce tin strict de afectiune.Boala parkinson nu se vindeca.Tratamentul (romparkin de obicei, dar si alte medicamente, functie de neurologul ce o vede si de disponibilitatea voastra financiara) are ca efect in cel mai fericit caz stoparea bolii in faza actuala.Cel mai probabil boala va evolua dar mult mai lent decit in lipsa tratamentului.De aceea trebuie sa ii explicati ca "boambele" trebuie luate chiar daca nu observa nici o imbunatatire.Nu cred ca ti-am raspuns la partea principala a intrebarii, dar cel mai bine te poate ajuta neurologul ce a diagnosticat-o intrucit el cunoaste si gravitatea afectiunii ei.
0
04-01-2009, ora 19:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca diagnosticul e de boala Parkinson, mi se pare ca poti benefici tu de indemnizatie de insotitor.Dar daca diagnosticul e de sindrom parkinsonian, nu.Trebuie sa mergi cu actele medicale la comisie.Numai bine!
0
24-03-2009, ora 21:41
paul20
Nu este medic/terapeut
paul20
buna ziua, am 20 d ani si nush ce sa mai fac; am tratament pt atac de panica, dar nu stiu ce sa zic, eu tot suspectez ca am parkinson. nu stiu ce sa fac tremur din cand in cand am nod in gat am puls accelerat simt spasme musulare involuntare nu stiu ce sa zic imi e teama sa nu fac tratament de atac panica si d fapt sa fie parkinson... oare ce crede-ti ca e?
0
01-03-2011, ora 11:03
georgeta_i2007
Nu este medic/terapeut
georgeta_i2007
buna ziua, sunt tanara si mi sa dat diacnosticul parkinson, ereditar nu poate fi, tatamentul nu are nici un efect se poate sa imi fi gresit diacnosticul.ce asi putea sa fac sa fiu sigura ca sufar de aceasta boala?va multumesc
0
01-03-2011, ora 16:16
paul20
Nu este medic/terapeut
paul20
buna georgeta_i2007, cati ani ai? cine ti-a dat diagnosticul acesta neurologul? sunt prea rare cazurile de parkinson in tinerete, si eu am crezut k sufar de asa cva da nici pe departe, totu a fost pe fond nervos, atac panica, tulburari neuro-vegetative
0
01-03-2011, ora 17:48
georgeta_i2007
Nu este medic/terapeut
georgeta_i2007
da medicul neurolog, dar toate medicamentele care le-am schimbat nu au nici un efect.ma tratez de la 28 de ani
0
01-03-2011, ora 17:55
georgeta_i2007
Nu este medic/terapeut
georgeta_i2007
am facut doar un rmn cerebral, iar faptul ca nimic nu ma ajuta am ajuns sa cred ca am alceva.
0
02-03-2011, ora 14:37
paul20
Nu este medic/terapeut
paul20
georgeta, imi pare rau sa aud k un om tanar sufera de asa o boala...mai intreaba-l pe dr cum e cu trat, din ce stiu medicamentele pt parkinson nu au un efect rapid in cateva zile, sau sapt eu asa stiu...discuta mai mult cu dr care ti-a dat trat, sau eventual poti incerca la un alt medic mai ales daca esti din buc mai avem inca destui medici...pana nu o sa plece si ei in franta nu de alta... iti doresct multa sanatate
0
19-08-2011, ora 19:31
asociatia antiparkinson
Nu este medic/terapeut
asociatia antiparkinson
Asociatia Antiparkinson va ajuta si lamureste toate problemele dv.s
Cautati in Net si va astept scrisorile sau telefoanele
Dan Raican
0
14-05-2013, ora 08:17
gepop
Nu este medic/terapeut
gepop
va scriu in legatura cu nepotul meu, care a fost diagnosticat cu parkinson. din cauza unor suferinte cu stomacul, nu poate lua medicamente, asa ca medicul i-a prescris niste plasturi, care se lipesc in anumite zone ale corpului(NEUPRO care are substanta dopamina). am citit despre MIRCEA PEIA si nu stiu daca e bine sa mearga si la el.
inca nu stiu prea bine daca e parkinson sau alzhaimer. astept parerea d-voastra.
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: