boala Hodgkin stIII A-singura solutie este autotransplantul?

09-07-2008
amellie2
Nu este medic/terapeut
amellie2
Buna ziua! Am fost diagnosticata cu Boala Hodgkin st III A in luna septembrie a anului 2007 in cadrul spitalului Fundeni din Bucuresti. In urma CT mi s-a spus ca exista mase voluminoase adenopatice mediastiastinale cu dimensiuni max de cca 33/37mm, adenopatii subclaviculare drepte si cervicale inferioare, adenopatie de cca 24 mm localizata in sinusul cardio frenic drept. Tot atunci am inceput si cura cu citostatice ABVD 12 sedinte, timp de 6 luni. In urma chimioterapiei a urmat un nou CT in data de 2 aprilie 2008 unde mi s-a spus ca adenopatia ramasa este de 17 mm in sinusul cardiofrenic si inca o adenopatie de 12 mm. In luna mai am inceput la IOB radioterapia, folosindu-se acceleratorul timp de 30 de sedinte. Pe data de 22 mai am finalizat si radioterapia. Mi s-a spus sa revin in Bucuresti in luna august la un nou tomograf dar pana atunci in orasul meu in luna iulie sa-mi fac analizele si o radiografie. In urma radiografiei mi s-a spus astazi totusi sa ii anunt pe cei din Bucuresti pentru ca totusi exista o adenopatie de 9 mm. De unde se poate desprinde o unica concluzie? Voi urma un transplant sau mai exista si alta variante???Va rog frumos sa ma ajutati!!!!
1 comentarii
0
13-10-2008, ora 00:00
maryo
Nu este medic/terapeut
maryo
cred ca exista si alte janse de oarece si eu am fost diacnotizat cu boala hodgkin si am urmat un tratamien la spitatul coltiea de 6 luni cu citostaticie dupacare am estit foarte binie la analizie si acum mai continui un tratamient cu nistie pastilie foarte scumpie care nu leieam gasit in rominia si leieam gasit printo cunostinta in ungaria tratamintul mai dureza 2 luni si sper sa fie ok pastililie se numieste natulan procarbazina 50 mg mai multe detali pot sati dau daca masuni la nr.0765.513.617.maryo orcum cred ca arfi mai binie sa faci cumva sa ajungi la spitalul coltiea care cred eu ca este cel mai bun din bucuresti in hematologie

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.