blocarea inspiratiei

29-06-2009
ion_marinica
Nu este medic/terapeut
ion_marinica
Mi se intimpla uneori atunci cind inghit ceva alimente lichide sau si o inspiratie mai puternica sa mi se blocheze respiratia si nu mai pot sa inspir aer avind o senzatie de sufocare. E ca si cind o supapa nu mai imi da voie sa inspir. Dupa citeva secunde daca incerc sa inspir pot sa fac lucrul acesta dar cu zgomot ca un horcait si nu totdeauna suficient pentru a-mi umple plaminii in mai multe incercari. Daca imi controlez in timp respiratia reusesc dupa 30-40 sec. sa revin la normal. De expirat imi este mai usor dar ma tem sa dau tot aerul afara din plamini. Cel mai des am obsevat ca mi se intimpla atunci cind mincarurile sunt picante. Mi se intimpla de vreo 8 ani si de cite 2-3 ori pe an. Am fost la ORL-ist dar nu am un rezultat concludent. Pot sa aflu de ce mi se intimpla si ce medicatie se impune
1 comentarii
0
24-10-2019, ora 16:14
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Evitați mâncărurile picante și mergeți la consult la pneumologie unde vă pot evalua și funcția pulmonară prin spirometrie, puteți face și o radiografie toracică dacă este cazul. Mai aveți și alte simptome? O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.