blocarea gleznei prin artrodeza absolut necesara?

12-04-2010
nikos73
Nu este medic/terapeut
nikos73
salut. Ma numesc vasile nicusor sint de loc din galati dar locuiesc de 8 anii in italia /firenze problema mea a inceput in 19 mai 2008 atunci am avut un accident stupid la locul de munca care a avut ca rezultat o "LUXATIE SUB ASTRAGAL SI FRACTURA PARCELARA ASTRAGAL PICIORUL DREPT " acum dupa aproape 2 ani am ajuns la 115 kg cu 15 mai mult decit la momentul accidentului si nu reusesc sa stau in picioare mai mult de 4 ore, nu pot lucra ceace a dus pina la urma la concedierea mea, iar daca fortez si stau mai mult timp in picioare se ajunge in puntul in care nu reusesc sa calc pe acel picior datorita dureri care devine compacta, ma doare si glezna si calcaiul si chiar miscarea inainte -inapoi a gleznei se reduce considerabil. De precizat ca dupa acest accident nu mai pot sa misc glezna in lateral dupa multe vizite la "CENTRO TRAUMATOLOGICO ORTOPEDICO di FIRENZE" medicul Roberto Buzzi a decis sa faca acesta artrodeza pentru a putea sa-mi ia acele dureri. intrebarea mea este : dupa artrodeza voi scapa de dureri ????? va rezolva intradevar aceasta technica de blocare problema mea ??? mai exista si alte optiunii??? am 2 copii unul de 5 si altul de 1si 6luni nu stiu daca voi fi in stare sa-mi intretin familia tinind cont ca somaj se termina in septembrie VA MULTUMESC ANTICIPAT si astept raspunsul dumneavoastra
18 comentarii
0
12-04-2010, ora 18:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- ce tip anatomo-patologic de fractura a talusului (arhaic, astragal) ati avut??
- ce fel de artrodeza vi s-a propus: talo-calcaneeana posterioara (subtaliana), dubla artrodeza subtaliana si talo-naviculara, artrodeza tibio-taliana sau artrodeza pan-taliana???
- aceste artrodeze sunt destinate a bloca articulatii distruse post-traumatic si pentru re-axarea retropiciorului. Principial veti scapa de dureri, dar veti ramane cu limitarea drastica a miscarilor retro-piciorului, respectiv sechele destul de importante.
- greutatea D-voastra absolut exagerata reprezinta un factor agravant major. Indiferent ce tip de tratament veti alege, obezitatea va determina rezultate absolut "aproximative", daca nu esecuri majore. Pentru mine obezitatea reprezinta o contraindicatie absoluta in acest tip de interventii, mai ales ca este o problema ce tine de pacient si poate fi foarte facil rezolvata.
In functie de examenul local si de bilantul Computer-tomograf se va decide atitudinea. Eu v-as sfatui mai intai sa va normalizati greutatea (catre 70-75 kg), si abia mai apoi sa decideti oportunitatea interventiei chirurgicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-04-2010, ora 21:34
elena52
Nu este medic/terapeut
elena52
Buna ziua.Am vazut acest mesaj si cred ca pot sa ma adresez DV domnule dr.Marius Uscatu.Ma doare foarte tare glezna dreapta, am avut o fractura acum 17 ani, a fost totul bine pana acum 2 ani.Am fost in Alba Iulia la foarte multi medici, ortoped, reumatolog, neurolog, fizioterapeut...Multe tratamente, multe medicamente, fara nici un rezultat.Nu am facut absolut nici o analiza, doar o radiografie mi-a cerut medicul ortoped.Mentionez ca am varice la ambele picioare.Am 52 de ani, sunt femeie.Nu stiu unde sa ma mai adresez, m-as duce la Bucuresti dar am unele obligatii familiale care nu-i prea permit sa lipsesc de acasa, poate ca pana la urma asta va fi solutia.Macar as vrea sa stiu de ce domeniu al medicinei tine problema mea.Va multumesc.Elena Mihaila.
0
27-04-2010, ora 21:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Existenta unui traumatism in antecedente ne poate indrepta spre suspiciunea unei artroze post-traumatice. Simptomele mentionate pot fi insa si urmarea unei afectiuni vasculare (varice hidrostatice), a uneia neurochirurgicale (hernie de disc), metabolice (diabet, guta, condrocalcinoza) si multe, multe altele.
Va pot ajuta pentru inceput daca-mi puteti trimite pa mail niste radiografii recente scannate.
Tinem legatura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-04-2010, ora 09:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Radiografiile trimise, chiar daca nu sunt executate foarte corect, ne releva prezenta unei artroze post-traumatice tibio-talare, dupa o veche fractura tri-maleolara.
Tot ceea ce conteaza in stadiul actual este modul subiectiv in care tolerati aceasta artroza, in functie de solicitarile fizice cotidiene.
In perioada urmatoare aveti o singura solutie: normalizarea greutatii (daca sunteti supraponderala este absolut obligatoriu sa ajungeti la greutatea normala inaltimii), coroborata cu limitarea drastica a eforturilor fizice (stat in picioare si mers).
In acest fel veti limita durerile si veti amana pe cat posibil interventia chirurgicala, care are caracter de radicalitate si este mutilanta articular (artrodeza gleznei, adica blocarea oaselor).
Daca veti continua cu eforturile fizice mari si cu supraponderabilitatea (nu ne-ati precizat greutatea, deci nu stiu daca alegatia este adevarata), situatia se va inrautati dramatic.
Tinem legatura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-08-2011, ora 21:26
miryanca
Nu este medic/terapeut
miryanca
ma numesc mirela am 44de ani si dureri de glezna, calcai si monturi.In repaus ma dor doar gleznele, iar cand ma ridic imi trebuiesc cateva minute ca sa ma echilibrez si sa pot merge.CE sfaturi imi dati?
0
11-08-2011, ora 21:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles cateva elemente esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, reumatologice, metabolice, neurochirurgicale etc etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2012, ora 20:00
outsiderul
Nu este medic/terapeut
outsiderul
Buna ziua,
Problema mea este poliomelita, aceasta mi-a afectat piciorul stang inca din copilarie.
Ma-m hotarat sa ma operez la Mangalia, mi sa facut o operatie de reaxare cu aparatul Ilizarov la genunchi si datorita faptului ca piciorul meu se afla in pozitia de equin, a recurs la operatie de intindere a tendonului lui Ahile, pana aici toate bune, piciorul a fost adus la 90 de grade si bagat in ghips, dupa o luna am scos ghipsul si facand recuperari am inceput sa calc in el, vreau sa va spun ca am inceput sa simt dureri mari in zona gleznei si dupa 5 luni medicul meu a recurs iar la un aparat ghipsat, am mai stat o luna cu el, la-m scos si de atunci au trecut aproximativ 7 luni, timp in care am mers ajutat la inceput de 2 carje iar acum de una singura, insa durerea la glezna nu mi-a trecut niciodata, ba mai mult cand fac efort mai mare adica mers mai prelungit ma doare si se umfla, iar noaptea piciorul imi cade in equin, dimineata trebuind sa imping in jos ca sa ajunga iar la 90 de grade bineinteles cu dureri, la-m intrebat pe domnul doctor iar aspunsul dansului a fost ca am capatat o artroza, si ca va trebui sa fac artrodeza, inainte de a recurge la asta vreau sa ma mai consult cu cineva in masura, va rog sa ma ajutati, ce ar trebui sa fac.Sa fac artrodoza ?Sau mai exista o cale?
Va multumesc
0
14-08-2012, ora 10:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pozitia de equin poate fi datorata leziunii neurologice initiale sau poate fi rezultatul interventiilor chirurgicale succesive.
Daca este vorba despre paralizia muschilor extensori ai piciorului (care contrabalanseaza tendinta la equin) se poate pune problema transferurilor tendinoase sau problema artrodezei.
Daca insa este vorba despre o artroza grava a gleznei, se poate discuta despre abstentie temporara (stand-by) sau despre artrodeza.
Cazul D-voastra este unul complex si este absolut imposibil sa ne pronuntam in totala necunostinta de cauza (fara examen clinic, fara studiul dosarului radiologic, fara examen neurologic etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-12-2014, ora 17:37
ivanalex85
Nu este medic/terapeut
ivanalex85
Buna seara,

In urma unei fracturi deschise la glezna am suferit o operatie care sa finalizat cu o tija acum 2 ani de zile.
Dupa 6 luni de zile cu tija in picior, am scos tija deoarece picorul meu se umfla foarte tare.
A urmat o operatie cu laser deoarece in urma operatie am dobandit un microb la os.Dupa 6 luni de zile a mai trebuit sa fac o operatie de blocare a gleznei deoarece nu puteam merge cat de cat normal, iar dr mi-a spus ca e necesara aceasta operatie.
In urma aceste operatii( 2 luni) nu reusesc sa merg cat de cat normal.Schiopatez si piciorul se umfla foarte tare.Este normal acest lucru??Cat dureaza recuperarea?

Va multumuesc.
0
16-12-2014, ora 22:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din cele descrise de catre D-voastra, este vorba despre un caz extrem de complex si sever, cu osteo-artrita post-traumatica, dupa o fractura articulara deschisa (sunt cazuri de o severitate iesita din comun).
In mod normal, artrodeza gleznei necesita circa 2-4 luni pentru consolidare.
Despre ce "'operatie cu laser" vorbiti??? Inca nu s-a inventat o asemenea operatie in ortopedie..
Complexitatea extrema ne impiedica insa sa ne pronuntam, fiind in totala necunostinta de cauza (nu ne-ati precizat sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse, nu cunoastem evolutia fracturilor, nu am vazut cum arata piciorul si nu am vazut nici o radiografie etc).
A emite o parere intr-un asemenea caz fara a cunoaste datele esentiale reprezinta o dovada de ne-profesionalism vecina cu malpraxis-ul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-12-2014, ora 20:32
ivanalex85
Nu este medic/terapeut
ivanalex85
buna seara.la vasta de 27 de ani am facut priam inteventie diag.fractura bimaleolara glezna stanga deschisa tip2operata.30.08.2012.13.09.2012 iesire din spital in stare ameliorata.am stat cu carjele o luna jumate far sa calc pe el cu artelea de ghips si faceam injecti in burta pentru cuaculare sangelui.prima inteventie mi sa bagt tija in picior si 2 brose.A 2 operatie o fost pe dat de 09.07.2013 cu dianostcul fractura bimaleolara glezna stanga operata consolidata material din os estras.Astea 2 operati leam facut la brasov.A 3 operatie la trgu mures pe data de 9.04.2014diagnostic.Artroza post -traumatica tibio-astragaliana stg.sa facut cu lasar.practicanduse artrotomia artroscopica glezna stanga se evidentiza sinovita reactiva, bride intraarticulare, osteofitoza periarticulare.Se practica emondaj articular, mobilizare sangeranda a gleznei sinovectomiei lavaj articular.postoperator evolutia locala si generala favorabila afebril, mictiuni, tranzit prezente, local durere minime, plaga postoperatorie in curs de vindecare per primar.A 4 operartie 20 10 2014 diagnostic.artroza tibio-astragaliana stanga post traumatica.se intervine chirurgical si se practica atrodeza tiobio-astragaliana si tala-calcaneana stanga cu tija retrograda.Evolutia postoperatorie este favorabila, cu plaga chirurgicala in curs de vindecare per primar fara semne inflamatorii locale la momentul externari.eu acum am pe 20 decembie o luna d ecand calc pe el si tot schioatez.cat timp ar dura sa pot sa merg din nou fara sa schipatesc.
0
18-12-2014, ora 22:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatia este una extrem de complexa, date fiind interventiile chirurgicale repetate, fractura deschisa initiala etc etc.
Pentru un aviz competent este necesara cunoasterea cazului, respectiv examinare clinica directa si studierea intregului dosar radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-03-2016, ora 20:28
elena52
Nu este medic/terapeut
elena52
Buna seara.Sunt Elena Mihaila, din Alba Iulia.Mi-am rupt glezna prin 1992 si cativa ani nu am avut probleme, s-a vindecat frumos.Dupa varsta de 50 de ani au inceput durerile.Acum am 58.Intre timp am facut anual recuperari care au constat in laser, magneti, hidroterapie, masaj...Acum sunt in situatia propusa de Dl dr. reumatolog sa-mi faca niste infiltratii cu o solutie vascoelastica, nu-i stiu denumirea.In acest sens mi-au fost recomandate niste analize.As dori si parerea Dv, daca se poate, cu mii de multumiri.
Electroforeza proteinelor serice:
Albumina 51, 10%
Alpha 1 3, 10%
Alfa 2 12, 30%
Beta 15, 80%
Gama globuline 17, 70%
Factor reumatoid cantitativ <10

Va multumesc pentru timpul acordat.
0
15-03-2016, ora 20:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Analizele nu au o semnificatie in contextul actual.
Este vorba, evident, despre o artroza post-traumatica tibio-taliana.
Infiltratiile nu sunt utile.
Nu am inteles insa un element important: ce greutate/inaltime aveti la ora actuala?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-04-2021, ora 19:00
Anghel Nina
Nu este medic/terapeut
Anghel Nina
Buna seara, am artroza gradul 4 la glezna dreapta in urma unei fracturi bimaleolare de acum 20 de ani, glezna conform CT ului este praf, am doua optiuni artrodeza sau proteza(care nu se face la noi in tara). Am 44 ani, nu stiu cum sa confrunt aceasta situatie, unde sa fac artrodeza, glezna mai doare, ai dureri articulare(genunchi, sold, coloana)??Poti sa te plimbi fara a mai avea dureri?Vreau un raspuns cat mai corect si sincer. Multumesc
0
27-04-2021, ora 20:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul depinde de un element capital, pe care nu am reusit sa-l inteleg: greutate/inaltime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-04-2021, ora 21:05
Anghel Nina
Nu este medic/terapeut
Anghel Nina
173/100, știu că trebuie să slăbesc dar...
0
28-04-2021, ora 09:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu se pune problema vreunei interventii chirurgicale la aceasta greutate, evident.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: