a fost diagnosticata cu blefarospasm, acum cateva luni

30-07-2009
Linda D.
Nu este medic/terapeut
Linda D.
As dori un sfat medical pentru mama mea, asistent medical pensionar, in varsta de 62 de ani. Ea a fost diagnosticata cu blefarospasm, acum cateva luni. Face tratament cu tiapridal, gingko biloba, prescrise de medicul neurolog. Tratamentul nu este foarte eficace, iar din cauza spasmelor a inceput sa nu mai vada. Din cauza blefarospasmului, pleoapele i se inchid, are dificultati in a tine ochii deschisi. Precizez ca nu are nicio afectiune oftalmologica. Mi-e frica sa o las singura pe strada sa nu pateasca vreun accident. Pentru ca nu mai vede bine, are probleme in a-si indeplini treburile casnice, ceea o supara foarte tare. Medicul neurolog i-a dat o recomandare pentru medicul psihiatru, care i-a recomandat la randu-i, tratament cu tranxene, serlift. Insa rezultatele intarzie sa apara. Dintr-o persoana foarte activa a ajuns sa-si petreaca timpul mai mult in pat, si nu stiu sa procedam si la cine sa apelam ca sa fie din nou bine. Ce e de facut?
5 comentarii
0
31-07-2009, ora 09:03
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, consultati de urgenta un medic homeopat ca doctorii astia nu au cum sa va vindece cu medicamentele lor.
Daca ati sti cat de usor se vindeca astfele de probleme cu homeopatia v-ati mira de ce nu este coada la astfel de medici. Dar oamenii, ca si in cazul dvoastra, sunt asa de fixati pe medicina asta si pe medicamente incat le trebuie ani de zile sa-si dea seama ca nu sunt vindecati asbolut deloc.
Uitati si psihiatru si neurologul si medicamentele acelea in afara de gingko, ca totul se va deteriora si mai mult daca continuati asa.
Astia va trimit de la unul la altul numai. Poate ca a venit timpul ca si mama ca asistenta medicala sa-si dea seama pe piele ei cat de eficient este sistemul pt. care a lucrat o viata.
Gasiti insa un medic homeopat cara face NUMAI homeopatia si care a studiat-o.
0
31-07-2009, ora 11:34
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Tratamentul curent al blefarospasmului consta in injectarea de toxina botulinica. Tratamentul trebuie repetat odata la 3-4 luni si in marea majoritate a cazurilor rezolva contractile involuntare.
Consultati un medic oftalmolog.
0
31-07-2009, ora 12:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Botulina este una din cele mai puternice toxine cunoscute... puteti citi peste tot. In Wikipedia de exemplu.
Sa tratezi o boala cu o toxina (in doze mari), toxina care creeaza de fapt foarte multe boli grave este o mare aberatie. Dar in medicina se face orice...important este ca se face ceva.se ajunge din lac in put si mult mai departe...
Iar rezultatele le simt din pacate pacientii si nu doctorii care le recomanda.
0
31-07-2009, ora 12:20
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Scarface...limitati-va va rog la lucruri pe care le intelegeti.
0
31-07-2009, ora 12:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cateva experiente de la pacienti din acest forum cu botulina. Cautati pe site, de aici le-am extras.
Daca e sa caut mai mult va aduc 1000 de rapoarte de lapacienti unde botulina nu a adus nimic, in plus
este si extrem de scumpa.

Toxina de botulina distruge pur si simplu nervii. Adica spasmele pot inceta fiindca muschii nu mai pot excitati deloc si apar ulterior probleme si mai mari, pareza faciala, etc. Faprul ca toxinele sunt recomandate si injectate de doctori nu le anuleaza toxicitatea invatata de ei in facultate.

1. "Am facut tratament cu Toxina Botulinica insa efectul a durat doar 3 luni."
2. "experienta neplacuta cu toxina botulinica a avt-o si fiul meu. "
3. "Am si eu aceiasi problema cu transpiratia.Mi-am facut tratamentul cu toxina botulinica dar cu efect de 2 luni."
4" a incercat si injectie cu toxina botulinica dar rezultatul a fost ca a inceput sa tremure si din maxilare mai puternic va rog daca puteti sa ma sfatuiti cu un alt remediu in afara de toxina botulinica mama are numai 64 ani si boala a inceput la 56 multumesc anticipath."

Ar trebui sa va treziti la realitate, domnilor medici.
Nu se "trateaza" ceva omarand nervii cu o toxina extrem de nociva, toxina descrisa in absolut toate lexicoanele si cartile medicinale ca atare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zvâcnirea pleoapelor ochiului - de ce mi se zbate ochiul?
  •