blefaro-conjunctivita alergica

15-08-2008
ldd
Nu este medic/terapeut
ldd
Am aceasta afectiune de foarte multi ani. Ochi rosii, iritati, cu usturimi la oboseala si mancarime si descuamare a pleoapelor, care este foarte deranjanta si inestetica. Incerc sa nu ma ating, sa nu ma frec la ochi pentru ca arata foarte inestetic. Se accentueaza la praf. Ma adaptez foarte greu la intuneric si lumina puternica. Aproape tot anul trebuie sa port ochelari de soare.
Nu folosesc produse cosmetice de pleoape.
Stau in fata monitorului cca 9 ore/zi.
Nu am nevoie de ochelari cu dioptrii dar folosesc ochelari cu lentile de protectie completa pentru computer (dioptrii 0).
Am folosit diverse unguente si picaturi. Se rezolva momentan, in perioada tratamentului, apoi revine.
Va rog sa imi spuneti ce pot folosi in mod curent pentru a evita descuamarea inestetica.
Multumesc.
2 comentarii
0
15-08-2008, ora 00:00
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
pt Idd, sotul meu sufera de alergie de mult timp, in urma cu un an o cunostinta i-a recomandat un tratament naturist care inclusiv in ochi i-am pus diluat cu apa. Nu ii venea sa creada ca in timp de o ora nu mai avea nimic, stiu ca e bun la tot felul de infectii pt ca in primul rand intareste sistemul imunitar.
0
18-08-2008, ora 00:00
diane
Nu este medic/terapeut
diane
buna...in aceeasi situatie am fost si eu...medici dermatologi, alifii scumpe, picaturi...nici un rezultat.Pana la urma, am fost la doctorita mea de familie si mi-a recomandat Ciplox, un unguent pe baza de antibiotice(dimineata si seara dupa spalat)...eu nu mai am nici o problema! Bafta si tie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.