biopsie osoasa durere postoperatorie

27-10-2014
Lrc67
Nu este medic/terapeut
Lrc67
Buna seara,
Am avut acum 1 an o accidentare la fotbal (fractura iliaca, coapsa sus), netratand-o acuzam dureri pe toata coapsa, chiar si gamba. Intr un final s a adeverit a fi o necroza la nivelul osului de 9-10 mm, urmand sa sufar o operatie.In urma operatiei necroza a fost scoasa, dar a fost extrasa si o bucatica de os pentru biopsie. Rezultatul a fost unul favorabil pentru mine.Ceea ce ma nelinisteste sunt durerile pe care inca le am, la 2 luni de la operatie, in zona unde a fost lucrat si chiar pe cicatrice(cicatricea nu este complet desumflata) Vreau sa mi spuneti daca sunt normale asemenea dureri, pentru ca mai mult apar nocturn si sunt intepaturi.Tin sa spun ca am fost si la doctor, am mai facut si o radiografie si osul si a revenit perfect.. dar totusi dureri mai sunt. Multumesc frumos !
12 comentarii
0
27-10-2014, ora 23:01
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Puteti preciza mai bine diagnosticul ( aveti un bilet de externare ?). A iesit rezultatul histopatologic ? Ce scrie pe acesta ?
Este bine, daca spuneti ca osul si-a revenit. Daca nu exista o cauza obiectiva, locala, aceste dureri ar trebui sa diminueze treptat. Pot ramane uneori dureri postoperatorii legate de variatiile atmosferice - meteorosensibilitate.
0
28-10-2014, ora 17:14
Lrc67
Nu este medic/terapeut
Lrc67
La examenul histopatologic :
Amprente:Cu foarte rare celule de tip :PMN, limfocite, macrofage
Parafina:1. Fragment constituit din muschi striat si tesut adispos cu staza si hemoragie, infiltrat inflamator perivascular in jurul unor fibre musculare cu distructie partiala sau totala si imagini de endarterita obliteranta.
2.Fragmentul este constituit dintr-o banda de tesut conjunctiv arsa prin decalcifiere si lamele de os compact si os spongios in maduva de tip adipos.
3.IDEM 1
4.Fragemnetul este constituit din lamele osoase, hemoragie.Sunt surprinse focare de hematopoieza si lamele osoase sechestrate in ariile de hemoragie.
5.Tesut conjunctivo-vascular de endarterita obliteranta si rare elemente inflamatorii perivascular
Rezultatul investigatiei: Miozita Periostita, Probabil necroza aseptica la nivelul osului cu hemoragie recenta.

Biletul de iesire inca nu l-a facut Domnul Doctor, totusi durerile pe care le am sunt parca prea mari pentru meteorosensibilitate, simt o intepatura inauntru si se duce mai jos si in jurul operatiei.Multumesc!
0
29-10-2014, ora 07:00
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca este vorba de necroza aseptica ( localizata unde ?) vindecarea poate dura mai mult. Ati primit vreun tratament postoperator ?
0
29-10-2014, ora 07:42
Lrc67
Nu este medic/terapeut
Lrc67
Buna ziua.
La nivelul femurulul drept mic trochanter. Tratament nu am primit decat antiinflamatorii.
0
29-10-2014, ora 11:04
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Deci, e necroza aseptica mic trohanter. Stiti cam ce dimensiuni are ? RMN ?
Recomandari postoperatoriu ?
Durerile cand sunt ( tot timpul, in picioare, culcat, la mers )?
0
29-10-2014, ora 22:05
Lrc67
Nu este medic/terapeut
Lrc67
La RMN a iesit de 9-10 mm am scris si mai sus, recomandari nu am primit, doar mi s a sugerat inotul pentru recuperare si am inceput sa inot de 3 saptamani.. Dureri sunt mai mult nocturne, si nu sunt la mers neaparat sau cand stau jos/in picioare, apar dintr o data si daca dispar, dispar tot la fel, dar mai sunt si dureri musculare parca in portiunea coapsei.Ma intreb daca e normal dupa asa operatie si ce as putea sa fac sa mai ameliorez din ele sau ce recomandari postoperatorii puteti sa-mi dati ? Multumesc, o seara buna.
0
04-11-2014, ora 15:14
Lrc67
Nu este medic/terapeut
Lrc67
??
0
04-11-2014, ora 18:48
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
La dimensiunile acestea, de 9-10 mm, sansele de refacere sunt bune. Ce tip de operatie s-a facut ?( scrie probabil pe biletul de externare ).
V-a recomandat un anumit tip de inot ( liber, bras ? ). Ar trebui bras pentru aceasta afectiune.
Durerile s-ar putea sa persiste o perioada mai lunga de timp, pana la vindecarea completa a acelei zone de necroza. Chiar cu iradiere la nivelul coapsei.
Ar ajuta o alimentatie bogata in calciu ( lactate ), chiar si produse cu calciu si vitamina D3.
0
06-11-2014, ora 19:14
Lrc67
Nu este medic/terapeut
Lrc67
Buna seara.
Dar iradierea durerii ajunge undeva pana in dreapta rotulei piciorului drept.. si e o durere destul de puternica, are ceva legaturi ?
0
06-11-2014, ora 19:37
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Puteti sa luati un tratament antiinflamator pentru 1-2 saptamani, cu pauza, apoi reluat.
0
14-11-2014, ora 06:51
Lrc67
Nu este medic/terapeut
Lrc67
Buna dimineata.
Ce antiimflamatoare mi-ati recomanda ?
0
14-11-2014, ora 17:44
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Ketoprofen SR 200 mg, 1 cps /zi, dupa masa. 10-14 zile, cu pauza 14 zile, apoi reevaluare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul