biopsie la picior

30-09-2012
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Bună ziua, am o mare rugăminte la oricine îmi poate da un răspuns. Am fost operata la picior de un hematom închistat ( diagnosticul iniţial ) iar la biopsie a ieşit următorul rezultat: fragmente de ţesut adipos matur şi ţesut cu proliferare fibroblasto - fibrocitară cu structură nodulară, bogat vascularizată, asociată cu numeroase celule gigante multinucleate osteoclast - like. Atipii citologice şi metoze absente. Se mai remarcă infiltrat inflamator limfocitar. Aspecte histologice sugestive pentru tumoră cu celule gigante de părţi moi. Am trimis lamele şi blocurile de parafină la un alt laborator care a confirmat diagnosticul însă a scris: 'au fost încredinţate laboratorului două lame consult nr. 484296-7 ale pacientei...'. Asta înseamnă că au recitit doar lamele, nu şi blocurile de parafină? Credeţi că ar putea fi o diferenţă între lame şi blocuri din punct de vedere al ţesuturilor prelevate şi al interpretării, adică după lame ar fi un fel de tumoră iar ţesutul din blocurile de parafină ar conţine altceva? Ce înseamnă acest diagnostic? Vă mulţumesc!
5 comentarii
0
30-09-2012, ora 13:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
diagnosticul sugereaza o tumora cu potential malign foarte scazut. interventia chirurgicala este tratamentul standard.
0
30-09-2012, ora 15:55
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Multumesc mult pentru raspuns. Dar vă rog frumos dacă îmi puteţi răspunde la întrebarea cu diferenţa dintre ţesuturile de la lamă şi cele din blocurile de parafină. Poate fi un diagnostic după citirea lamelor şi altul după interpretarea din blocurile de parafină? Vă mulţumesc pentru înţelegere şi mă scuzaţi dacă sunt prea insistentă...
0
30-09-2012, ora 19:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
lamele se fac DIN blocurile de parafina. nu iti inteleg problema.
0
30-09-2012, ora 19:52
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Primul laborator mi-a dat două lame şi două blocuri de parafină iar al doilea laborator, unde le-am trimis pe toate mi-a răspuns că a primit spre analiză două lame, nu a scris nimic de blocuri...Mă gândeam că poate există diferenţă de ţesut intre lame şi blocuri iar analiza lamelor ar putea spune ceva iar a blocurilor altceva...
0
30-09-2012, ora 21:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.