bilirubina marita

07-03-2008
euu
Nu este medic/terapeut
euu
Buna ziua,
Ultimile analize imi indica niste valori iesite din intervalul normal:
- alaninaminotransferaza 60U/L
- bilirubina directa 0.39 mg/dL
- bilirubina totala 2.24 mg/dL
- numar eritrocite 6.06 mil/mL
- volum eritrocitar mediu 69.8 fL
- hemoglobina eritrocitara medie 23.1 pg/cell
- largimea distributiei eritrocitare 21.1%
Celelalte analize sunt in limite normale. In decembrie am facut o ecografie abdominala care a fost normala. Alte simptome: tiut in urechea stanga, usoara stare de oboseala, durere de spate, usoara durere in zona vezicii la apasare.
Analizele par destul de proaste, drept urmare m-au cam speriat destul de tare. Ce credeti ca poate fi?? Va rog sa ma ajutati. Multumesc.
4 comentarii
0
10-03-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar fi bine sa va vada un medic internist. Bilirubina totala este crescuta mai mult pe seama bilirubinei indirecte care ar putea sugera o distructie a hematiilor, lucru ce se leaga oarecum si de valorile anormale din cadrul hemoleucogramei (aveti multe hematii, insa insuficient maturate).
Ati suferit vreun traumatism in ultima vreme? Transfuzie banuiesc ca nu ati primit... si nici nu va stiati suferind de o boala a sangelui...
Ati putea face si un frotiu sanguin (lama pentru celularitate) pentru a vedea morfologia hematiilor (in cazul in care nu s-a lucrat deja - situatie in care rezultatul se trece de mana pe buletinul de analiza).
In concluzie, mergeti la un internist, faceti o ecografie abdomino-pelvina (care sa vizualizeze si vezica urinara, prostata), eventual puteti sa mai repetati si analizele pentru a vedea care mai este situatia.
Multa sanatate!
0
11-03-2008, ora 00:00
euu
Nu este medic/terapeut
euu
Multumesc pentru raspuns. E posibil sa fi suferit vreun traumatism emotional...mama mea este bolnava de cancer. Din cate stiu in cazul tulburarilor emotionale ficatul este primul care reactioneaza. Poate asta o fi cauza acestor anormalitati. Analizele au mai fost efectuate si acum 3 luni. Valorile analizelor legate de eritrocite sunt aproximativ identice cu cele mentionate de mine. Maine am programare la Medicover si o sa va pot spune si parerea lor.
0
11-03-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Imi pare foarte rau pentru problemele pe care le aveti cu mama dvs, stiu foarte bine ce inseamna sa treci prin asemenea incercare si va doresc sa aveti parte macar de sansa pe care am avut-o eu, avand in vedere ca acum traiesc cu gandul ca tatal meu a scapat de o astfel de boala (cel putin asa sper si sa dea Dumnezeu sa nu recidiveze). E foarte important sa sperati ca va fi bine pentru a o incuraja si pe mama dvs. sa lupte din toate puterile impotriva acestei boli ingrozitoare...
De traumatism v-am intrebat pentru cazul in care ati fi primit vreo lovitura care sa creeze un hematom mai mare (nu neaparat vizibil) care sa fi dus la distructie de hematii cu aparitia tendintei de inlocuire a acestora...
E bine ca mergeti maine la medic si mai astept vesti de la dvs.
Multa sanatate si putere de a merge inainte dvs. si mamei!
0
11-12-2008, ora 13:55
bralucca
Nu este medic/terapeut
bralucca
buna ziua! ma puteti ajuta cu un raspuns va rog? bilirubina totala 9.4 si cea directa 1.2 mg/dl...mentionez ca eu am anemie hemolitica sferocitoza ereditara.rezultatul asta poate sa indice o hepatita? multumesc anticipat de raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Bilirubina crescută
  •