bilirubina

22-04-2008
Lorryd
Nu este medic/terapeut
Lorryd
Buna ziua,

Fiul meu are 16 ani. Toamna trecuta a avut o raceala mai puternica si am fost la Urgente la Grigore Alexandrescu. Avea ochii putin galbui si dna doctor ne-a recomandat sa facem diverse analize de sange. Bilirubina a fost una dintre analizele cerute. Valorile iesite nu au fost tocmai bune. L-au supus si la o ecografie si s-a constatat ca nu sunt motive de ingrijorare. A luat ceva tratament cu un medicament din plante destinat protejarii ficatului si am repetat analizele. A doua oara, analizele au iesit bine. Valorile pt bilirubina au iesit in limitele normale.
Acum am repetat analizele de sange si, din nou, bilirubina a iesit inafara limitelor normale.
Bilirubina directa: 0, 33 (interval de referinta: < 0.30 mg/dl); Bilirubina totala: 1.70 (interval de referinta: < 1.20 mg/dl)
Ar mai fi si alte analize care nu s-au incadrat in limitele normale, dar cele corespunzatoare bilirubinei sunt singurele care apar subliniate pe buletinul de analize.

- ASLO > 200 (ref: < 200 UI/ml)
- electroforeza:Gamma = 20, 3 (ref: 10, 6 - 19, 2 %)
- RBC = 5, 61 (ref: 4.2 - 5.4 )
- HGB = 15.7 (ref. 11.8 - 15.7)
- MCHC = 36.0 (ref: 32 - 36 )
- RDW = 14.5 (11.5 - 14.5)
- MPV = 10.7 (7.4 - 10.4)


Aveti vreo recomandare pentru noi?

Multumesc anticipat,

Lorena
2 comentarii
0
22-04-2008, ora 00:00
arten
Nu este medic/terapeut
arten
Faceti-i un TGP si un TGO, poate face vreo hepatita.Oricum, valorile nu sunt asa mari, nu cred ca sunt motive de ingrijorare.
0
23-04-2008, ora 00:00
Lorryd
Nu este medic/terapeut
Lorryd
Multumesc pentru raspuns! TGP = 13 (ref: <41) Deci este OK.
TGO cred ca nu a fost cerut. Nu-l vad intre rezultate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Bilirubina crescută
  •