bebelusul meu de 5 luni operat de cataracta congenitala | Forumul Medical ROmedic

bebelusul meu de 5 luni operat de cataracta congenitala

08-10-2009
camicamelia
Nu este medic/terapeut
camicamelia
bebelusul meu de 5 luni a fost operat saptamana trecuta de cataracta congenitala la ochiul stang in ungaria, i-a fost pus cristalin artificial dar problema este urmatoarea dupa op ne-au spus ca au descoperit ca are persistenta vitrosului primitiv si au reusit sa faca o vitreoctomie, ne-au chemat din nou la control si acum ne-au spus ca s-ar putea sa mai existe o problema si la nervul optic, imi e foarte greu sa accept faptul ca puiul meu nu va vedea cu ochisorul acela niciodata (ochiul drept nu are nimic spun ei)intrebarea mea este urmatoarea se putea intampla ceva in timpul sau dupa operatie pt ca inainte pupila raspundea la lumina (se dilata/contracta)dupa op ramane nemiscata adica mereu mai dilatata iar azi am observat ca ochisorul bolnav ramane in urma fata de celalalt (inainte de op functionau impreuna)oare puteau gresi in timpul operatiei, sau daca nu faceam op de cataracta vedea mai mult cu ochisorul decat vede acum?
multumesc mult
11 comentarii
0
09-10-2009, ora 09:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va sfatuiesc sa mergeti paralel si la un medic homeopat cu experienta care va poate ajuta la:
a) indepartarea si recunoasterea cauzei care a creeat aceste probleme la ochi
b) repararea greselilor medicilor si indepartarea efectelor adverse de la narcoza si medicamente
c) accelerearea vindecarii ochiului dupa operatie.
Operatiile la ochii sunt f. periculoase caci in multe cazuri infectiile care apar se pot duce la celelalt ochi si acest lucru se remarca greu, mai ales la bebelusi.
Homeopatia inlesneste vindecarea in mod natural si impiedica astfel de pericole.
0
09-10-2009, ora 12:59
camicamelia
Nu este medic/terapeut
camicamelia
multumesc pt sfat o sa am in vedere si un tratament homeopat, cauza o cunosc-cmv-dar acum doream parerea uniu oftalmolog
0
09-10-2009, ora 16:49
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Cataracta congenitala unilaterala este o urgenta chirurgicala; operatia trebuie facuta in primele zile de viata pentru a preveni ambliopia(" ochiul lenes"), dupa 16 saptamani, se instaleaza o ambliopie refractara la tratament; eu cred ca operatia a fost facut destul de tarziu; este posibil, daca nu a existat o opacifiere totala a cristalinului, sa mai obtinem o ameliorare a vederii prin ocluzia ochiului sanatos timp de 6 luni; daca dupa 6 luni de tratament, nu obtinem rezultate, sansele de recuperare ulterioara sunt scazute; pentru a aprecia functia vizuala si implicit functia nervului optic va recomand efectuarea PEV( potentiale evocate vizulae) ;sa facem si o ERG (electroretinograma), EOG(electrooculograma) ;numai bine
0
28-10-2009, ora 23:38
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
Inainte de toate sa va incurajez si sa va spun ca un om care vede cu un singur ochi functioneaza foarte bine si are foarte putine bariere in alegerea meseriei.
Pupila poate ramane fixa uneori in urma interventiilor chirurgicale si datorita formarii unor aderente.Chiar daca nervul optic nu era/este afectat si operatia a decurs perfect, functia unui ochi care a fost privat de stimul in primele 5 luni(avea si cataracta si persistenta de vitros primar) nu se recupera decat putin (adica, cel mult vedea cu ochiul acesta la un metru departare si nu foarte clar). Operandu-l i-ati oferit acesta sansa!
Ochii nu au functionat niciodata impreuna, pentru ca unul vedea, iar celalalt nu. Acesta este motivul pentru care a si aparut defazajul in miscare (nu cred ca are nici o legatura cu interventia chirurgicala). Cel mai probabil va aparea un strabism (ochiul care nu vede va fi indreptat fie catre nas, fie catre ureche). Acest lucru se poate corecta chirurgical pt a pastra aspectul estetic.
Aveti grija de ochiul bun!
Sper ca v-am fost de folos!
Multa sanatate!
0
27-02-2012, ora 12:41
cipok
Nu este medic/terapeut
cipok
Buna ziua, am 32 ani si am aceeasi problema ca si copilasul dvs.sa nu va speriati, copilul dvs. poate sa duca o viata absolut normala.Va recomand sa nu-l indreptati spre meserii pretentioase:pilot de avioane de ex.in rest comportati-va cu el ca si cum ar fi perfect sanatos si el o sa aiba incredere in el!Aveti totusi grija de ochiul sanatos!In rest poate sa faca tot ce fac si ceilati oameni, fara sa observe cineva ca are aceasta "deficienta"!Sa fiti sanatosi!!!
0
12-03-2013, ora 00:33
s.andreea153
Nu este medic/terapeut
s.andreea153
Buna ziua.Am o fetita in varsta de 2 ani operata de cataracta congenitala la varsta de 5 luni in Turcia.Nu am fost multumita de cum ma amanau medicii din romania ca nu este nici o urgenta..Am operat-o la ambii ochi avand cataracta bilaterala.acum fetita mea este bine poarta ochelari de vedere.medicii de acolo sunt profesionisti si am fost foarte multumita.voi lasa numarul meu de telefon pentru mamicile care doresc pentru copiii lor o vedere buna. -
0
20-05-2013, ora 13:32
ellenna27
Nu este medic/terapeut
ellenna27
am si eu un bebelus de o luna si am aflat ca are cataracta congenitala la ochisorul stang, unii spun ca sa asteptam pana la 6 luni pana se formeaza vederea, altii spun sa o operam urgent, nu stim ce sa facem. m-am interesat si la clinicile mari din bucuresti de oftalmologie nu opereaza bebelusi, unde sa mergem, ce sa facem. Rog mamicile care au trecut prin asta sa ma ajute.
0
06-03-2014, ora 22:40
Florin C
Nu este medic/terapeut
Florin C
Sunt tatal unui bebelus diagnosticat cu cataracta congenitala unilaterala (ochiul stang) la varsta de 7 luni. Din cercetarile pe care le-am facut, cred ca am gasit cea mai buna solutie la acest diagnostic: implant Bag In The Lens la cat mai scurt timp dupa diagnosticare. Prof Dr Tassignon Marie-Jose din Belgia este cea care a dezvoltat aceasta tehnica. Noi am ales sa operam in Romania, la Dl Dr Tataru. Este un chirurg de exceptie cand vine vorba de operatiile de cataracta (si nu numai) dar putina lume stie ca Dl Dr Tataru este singurul chirurg din Romania care practica aceasta tehnica ce este dezvoltata special pentru bebelusi, si operatiile facute de dansul sunt la fel, poate chiar mai bune decat in alte tari! In cazul nostru, operatia a fost un success, acum urmam tratament post operator cu ocluzie a ochiului sanatos si ochelari. Intradevar, aceasta operatie nu se poate face la nicio clinica particulara, ci doar la Spitalul de Urgente Oftalmologice din Bucuresti, si asta datorita faptului ca pacientii - fiind de varste foarte fragede, necesita anestezie generala, care nu se poate face decat intr-un spital pentru a nu exista riscuri! Sper ca aceasta postare sa fie de un real folos pentru toti parinti aflati in aceeasi situatie cu noi. Pentru orice intrebari sau detalii puteti sa ne contactati -
0
11-11-2016, ora 12:23
ElenaRobert
Nu este medic/terapeut
ElenaRobert
Buna ziua si eu am un baietel de 10 luni si are cataraca congenitala o sa il operez sapt.viitoare dar dna doctor andreea ciubotaru mia zis ca tot nu o sa vada cu ochiul stang chiar si dupa operatie ce sa fac unde sa ma mai duc ?
0
13-01-2018, ora 17:28
Simona Iss
Nu este medic/terapeut
Simona Iss
buna ziua! am si eu o fetita de 4 luni cu cataracta la un ochi, copiii dumneavoastra cum sunt acum dupa cativa ani, cum ati rezolvat problema?
0
13-02-2018, ora 00:40
Angel123
Nu este medic/terapeut
Angel123
Bună ziua.Si eu am un baietel de 10 luni cu cataracta congenitala unilaterala la ochiul stang.Am depistat la ochiul stg ca nu este ceva in regula cand a avut 3 saptamani, avea ceva alb in pupila.Ne-am fost la Clinica Debrecen prima data, dar din pacate noi avem si alte problema la ochiul stang.Ne-am fost redirectionat spre Budapesta, la clinica Semmelweis.Este o oftalmoloaga specializata pe boli congenitale(cataracta, glaucom etc.), îl cheama Dr.Maka(o doctorita foarte competenta si draguta).din pacate pe noi nu a putut ajuta, fiindca baietelul meu putea sa aiba in cel mai bun caz 10% vedere la ochiul stãng, dar sansele complicatiilor dupa operatie mult mai mare.Dar fiecare caz este aparte.Asa ca noi o sa invatam sa traim cu un ochi. Deci operatii de cataracta congenitala se mai fac si in Clinica Debrecen, sau in Budapesta la clinica Semmelweis(Dr.Maka Erika)Sper ca postarea mea este de folos pentru alti parinti. Numai bine!Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cataracta poate fi prevenită?
  •