bebelus de 3 luni care nu ia in greutate

19-03-2010
anutamh
Nu este medic/terapeut
anutamh
Buna ziua! Am un baietel de 3 luni pe care l-am nascut la 36 de saptamani de 2, 900 kg si 49 cm, am iesit din maternitate cu 2, 740 kg si manaca doar de la san. In prima luna manca din doua in doua ore dar foarte greu (statea o ora la san) pt ca mai mult dormea si nu puteam sa-l trezesc, a luat 750 g. In a doua luna de cand am inceput sa-i dau suzeta a inceput sa manance mai repede si mai rar si a luat 800g. Inainte cu o saptamana de vaccinul de 2 luni si dupa a inceput sa nu mai aiba pofta de macare, asa se face ca luna a treia a luat doar 300g. Ce nu inteleg eu este cum se poate ca intr-o saptamana sa ia 40 g iar in urmatoarea 200g. Vreau sa mentionez faptul ca este un copil vesel, rade foarte mult, gangureste chiar si in timp ce mananca si nu pare sa fie bolnav. Pe la 2 luni nu a avut scaun decat daca ii puneam o supozitoare cu glicerina, a inceput sa faca singur doar cand am inceput sa-i dau debridat. Timp de 2 saptamani am avut o durere de masea iar acum 3 zile am reusit sa o scot, sa fie asta cauza pt care nu a luat in greutate?
4 comentarii
0
26-03-2010, ora 14:27
andreeaaky
Nu este medic/terapeut
andreeaaky
nu stiu sigur cel mai bine e sa te duci cu el la dr.poate ca laptele tau nu mai este bun si trebuie sa-l treci pe lapte praf.nu mai sta si dute la dr cu el.mult noroc
0
26-03-2010, ora 20:05
anutamh
Nu este medic/terapeut
anutamh
multumesc pentru raspuns! laptele este ok, tocmai azi am primit rezultatul la analiza. luni merg la timisoara cu bebelusul pt analize si o sa aflu daca are vreo problema
0
17-04-2010, ora 09:47
anca sima
Nu este medic/terapeut
anca sima
Buna ziua
Sunt mama unui baietel de 5 luni si 3 saptamani.S-a nascut la 35 de saptamani de gestatie cu greutatea de 2200 gr si 45 cm.La 4 luni am fost internati in spital cu laringita si avea 4700 gr.In spital nu stiu ce s-a intamplat ca a avut diaree si dupa 3 saptamani de spitalizare am venit acasa cu 4670.Dupa 3-4 zile nu a mai vrut sa manance laptele (milumil 1) si am incercat sa il schimb cu nan 1, dar acelasi rezultat.Il scuipa si il voma.Am incercat cu lapte de vacuta si am primit rezultate mai bune, dar imi fac griji din doua motive:
1).in data de 17 martie avea 4670 gr si azi 16 aprilie are doar 5200 gr, deci a luat putin in greutate.
2).la varsta lui abia isi tine capul (e ca un omulet beat).Altfel e f. vioi, e receptiv, gangureste, rade, isi cere drepturile in gura mare, dar si transpira foarte mult. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.MULTUMESC!
0
17-04-2010, ora 12:43
andreeaaky
Nu este medic/terapeut
andreeaaky
buna, din cate stiu eu laptele de vacuta nu este bun pt bebelus, incearca humana stiu ca are compozitia la fel ca laptele de vaca si este bun am multe mamici care la fel au refuzat nan 1, milupa si cand a incercat cu humana a fost ok.sfatul meu e sa te duci la dr cu bebele sa vezi ce zice si nu-i mai da lapte de vaca pt ca este prea mic si poate sa faca complicatii.asta iti spun din ce am auzit si de la dr mea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •