bebelus 8 luni, nu mai papa mancare solida

01-02-2012
diana alessia
Nu este medic/terapeut
diana alessia
cele 2 saptamani de cand nu mai papa mancare solida fetita mea, m'au adus aproape la disperare, din acest motiv cer sfatul oricui. de 2 saptamni i'a iesit primul dintisor si de atunci au inceput si mofturicii la mancarea gatita, care pana atunci nu au existat, iar Alessia manca supite, gratarele, si mancare facuta la cuptor pt bebei, nici frucute nu mai vrea. in schimb, o mai hranesc la san, desi stiu ca laptele nu mai este satos. am incercat toate variantele posibile pt a o hrani (jucarii, povesti, televizor, muzica, liniste, mancat odata cu noi, parintii ei, schimbat lingurita, farfuriute si castronele), dar in zadar.

precizez ca nu vomita, nu face febra, nu are scaunele moi, cantareste11.5 kg, 74 cm lungime, nu'i place laptele praf din cele incercate.

se poate sa'i administrez vreun siropel care sa'i deschida aoetitul? sau ce as putea face?

va multumesc pentru timpul acordat, pentru sfaturi si pareri! numai bine, sanatate! Doamne'ajuta!
3 comentarii
0
01-02-2012, ora 22:57
xNutzu
Nu este medic/terapeut
xNutzu
Daca nu are alte afectiuni, poti sa o lasi asa.. O sa manance ea! N-o forta... Dute la un medic daca te simti in nesiguranta, el iti poate da mai multe informatii. Medic de familie.

PS: Ai mentionat parintii ei? Esti bona? Asta e doar curioazitate pura.
0
01-02-2012, ora 23:02
diana alessia
Nu este medic/terapeut
diana alessia
nu, nu sunt bona, este copilul meu!

va manca ea, dar cand? cand ii vor iesi toti dintucii si toate maselutele?
eu daca nu mananc 2 zile, parca nu mai am vlaga ca sa spun asa (nu sunt nici grasuta, nici slabuta), apai ea care e doar un bebelus?
0
01-02-2012, ora 23:32
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Arata-i tu de exemplu, cum poti face urme intr-un mar...cu dintii si sa faca si ea, ca doar este domnisoara acum.
Doar are dintisori, care sunt pentru ros si rontait.
Cred ca ii este frica, deoarece simte diferit acum mancarea.
Taie feliute de mar si faceti amandoua modele - cine face mai frumos. Poti sa il inmoi in putina miere, sigur o sa ii placa dulce.
Mananca intai tu, fara sa o bagi in seama, de ex cand ii citesi o poveste, dar minuneaza-te ce bun este si ce modele frumoase faci tu cu dintii.
Dupa putin timp, sa o intrebi daca ea ar putea sa faca asa modele, poate stie mai bine.
De ex musti de jur imprejur si faci un model, iar bucatica trebuie mestecata.ca este bucatica cu noroc :)))
Chestii din astea. O sa se obisnuiasca pana la urma, dar nu lasa mult timp sa treaca fara sa manance alimente tari si mai ales sa nu vada ca te supara acest fapt.
Te porti normal, ca si cum nu s-a intamplat nimic. De la varsta asta copii incep sa fie foarte atenti la ceea ce ii supara pe parinti si nu stii inca daca nu face cumva special ca sa fie contra (sunt cazuri), sau daca chiar o deranjaza senzatia de a musca cu noul dintisor.
Deasemenea, nu o forta cu ceva alimente, ca sa nu capete respingere fata de acestea doar pentru ca tot insisti sa le manance.
Ai rabdare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: