bebelus 3 luni - alaptat + formule de lapte.

25-11-2013
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
buna seara, am un bebelus in varsta de 3 luni si il alaptez cu lapte praf din cauza ca nu am avut san de loc sa-i dau. acum revin cu o intrebare daca ma puteti ajuta:de cand am venit din spital copilul cand imi bea laptic mai tot timpul imi da afara laptele in jeturi, din spital mi-a recomandat lactana si i-am dat 3 saptamani dupa care i-am schimbat formula si iam dat lapte praf NAN si la recomandarea medicului defamilie pt colici mi-a spus sa-i dau si NATIVA, am inceput sa-i dau 1 masa de nan si 1 de nativa dupa care copilul tot asa in jeturi imi dadea laptele afara, tin sa mentionez ca l-am nascut cu 3, 900 kg si acum la 3 luni are 6, 500 kg. AM mers ca am fost foarte speriata ca imi dadea lapticul afara la un medic pediatru si mi-a recomandat schimbarea laptelui praf si mi-a dat sa-i dau NAN antireflux si pe langa mi-a mai recomandat sa-i dau si DERBIDATsi metrocopramid si baby jaroo. ei. dupa ce am inceput cu schimbarea laptelui copilul tot asa se manifesta, tot imi da lapticul afara, nustiu e sa fac ca sunt putin disperata din cauza aceasta, va rog mult de tot daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce as mai putea sa fac sa nu imi mai vomite lapticul.acum eu sunt putin speriata daca el poate sa imi scada in greutate din cauza aceeasta, el pana acum din punctul medicului a crescut normal misa spus.va rog mult astept un raspuns din partea dumneavoastra. va multumesc anticipat
6 comentarii
0
25-11-2013, ora 21:17
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Bebelusul D-voastra are o crestere ponderala buna, depasind chiar cu 500 g greutatea ideala a varstei de 3 luni. Nu ati precizat la cate ore ii administrati mesele si ce cantitate de lapte ii dati la fiecare masa. Eliminarea in jet a laptelui coincide probabil cu momentul eructatiei ("ragaielii"), cand impreuna cu aerul din stomacul copilului iese si o cantitate de lapte.
0
25-11-2013, ora 21:37
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
revin cu urmatoarea informatie; laptele praf il bea de 6 ori pe zi cate 180 ml, si jetul de lapte il da afara imediat ce a mancat si dupa ce a ragait, din aceasta cauza sunt putin confuza ca nustiu de ce, si vreau sa revin cu inca o intrebare cand face caca este de culoare verde si nu foarte gros, oare din ce cauza ar putea fi. va multumesc anticipat
0
26-11-2013, ora 16:08
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Ana...am o curiozitate, cand te ai operat ??inainte de a naste, sau cum a fost???
0
26-11-2013, ora 16:15
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
eu sunt operata de chis ovarian dar nu am nascut eu, bebelusul este al nepoatei mele si ea nustie cum sa intre pe acest forum si am scris eu ca saracuta e disperata din cauza bebelusului.
0
26-11-2013, ora 22:25
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu sunt tatic dar stiu din cele vazute ca si cantitatea trebuie redusa la fiecare masa, copilul trebue sa manance din trei in trei ore : pediatra nea spus mie si sotiei asa citez; din trei in trei ore trebuie sa manance trezestel daca este nevoie. EU nuti zic sa faci asa dar poate ea ai da prea mult odata, sa incerce sa i dea mai putin de mai multe ori.Alta problema este ca dupa fiecare masa copilul trebuie tinut pe umar ca pe sacul de cartofi cum se spune pt. a scoate aerul a ragai vezi ca asta este foarte important ca astfe se poate inneca cu propria voma.
Alta problema ar fi chiar laptele pe care bebele sa nul tolereze si asta este singura lui metoda de a arata asta, mergi la un doctor pediatru si vezi ce sfaturi iti da.
FELICITARI pt. ca o ajuti si sper ca urmatoarea postare sa fie de bine. SUCCES SI TINEO TOT ASA CA AU NEVOIE DE TINE.
0
04-12-2013, ora 16:56
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Poate are reflux gastro-esofagian.
Asa pateam si eu cu fata mea, intr-un final s-a dovedit ca are rotavirus, i-ai facut analize la scaun? Coprocultura si coproparazitar.
Ar trebui facute, ca sa elimini varianta unui virus/parazit.
Este minunat ca iti ia in greutate totusi. A mea nu mai lua.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Cerealele în biberon?
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  • Top 10 alimente importante în meniul copilului mic
  •