bebele meu nu vrea laptele praf

31-10-2014
uta emilia ioana
Nu este medic/terapeut
uta emilia ioana
buna bebele meu are 3 luni si 2 saptamani si vreau sa i dau in completare lapte praf, dar nu vrea. doctorita mi-a zis sa i dau lapte praf topfer. nu stiu ce sa fac.
2 comentarii
0
31-10-2014, ora 17:06
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna ziua!
In primul rand, de ce este nevoie de completare? Nu se satura copilul?
Sau nu creste suficient in greutate? Faptul ca refuza formula de lapte praf nu este un lucru neobisnuit. Multi sugari refuza laptele praf, deoarece sunt obisnuiti cu gustul laptelui matern, care este cel mai pretios aliment din lume.
Ati facut proba suptului (cantarire inainte si dupa supt/24 ore) pentru a vedea cati ml de lapte ia copilul/masa? Daca nu, puteti incerca in primul rand asta, pentru a vedea exact daca este suficienta cantitatea de lapte matern.
In cazul in care copilul nu se satura si nu creste suficient in greutate fiind alaptat exclusiv, puteti incerca sa apelati la un consultant de lactatie, care va poate oferi niste sfaturi despre cum va puteti mari secretia lactata.
In cazul in care copilul trebuie neaprat sa fie hranit mixt (lapte de san + formula), nu trebuie sa va ingrijorati daca nu accepta Topfer. Aceasta formula este intr-adevar preferata de catre medici, deoarece este BIO. Insa nu de putine ori am vazut sugari care sa o refuze, dintr-un motiv sau altul. Puteti opta pentru o alta formula, adaptata varstei desigur.
Discutati cu pediatrul dumneavoastra despre toate acestea.
O zi buna!
0
31-10-2014, ora 17:07
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Care este motivul pentru care s-a recomandat administrarea unei formule de lapte in completarea alimentatiei naturale?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • STUDIU: consumul de lactate ar putea preveni instalarea menopauzei precoce la femei
  • Consumul de lactate degresate ar putea crește riscul de boală Parkinson?
  • Riscurile consumului excesiv de lapte (și cât de mult e prea mult)
  • Mit: consumul de lapte te ferește de osteoporoză/fracturi
  • Consumul de lapte integral scade riscul de obezitate la copii
  • Consumul de lapte integral grăbește procesul de îmbătrânire
  •