bebe stagneaza in grutate de cateva luni...

25-09-2013
deeyta
Nu este medic/terapeut
deeyta
Buna ziua!Fetita mea are 11 luni si 7 kg200 gr.mananca lapte de la san, insa mancarea solida a fost o problema inca de la inceputul diversificarii.Desi m-am straduit prin toate mijloacele posibile sa ii fac un program de masa si sa ii ofer o alimentatie cat mai diversificata nu am reusit, Daca azi mananca anumite alimente si nu refuza nimic, in urmatoarele zile nu mai vrea decat san, nu vrea nici macar sa guste din ce are in fata, iar daca insist plange.sunt disperata pt.k mananca total haotic, eu inca nu imi dau seama ce ii place si ce nu pt k in functie de dispozitie accepta, refuza sau "ciuguleste", iar cel mai ingrijorator e faptul k nu creste in greutate.sunt acuzata de familie k nu vrea sa manance din cauza k nu i-am dat sa guste"de toate"de la inceputul diversificarii.cum ma sfatuiti sa ma procedez k nu mai am idei?va multumesc mult!
2 comentarii
0
25-09-2013, ora 18:03
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
In primul rand, dupa felul in care mi-ati scris imi dau seama foarte bine ca sunteti o mamica dedicata si ca manifestati o grija deosebita fata de fetita dumneavoastra. Asadar, dupa parerea mea de pediatru, este recomandat sa lasati sugestiile familiei, prietenilor si a forumurilor de mamici mai mult sau mai putin avizate si sa cititi literatura de specialitate in ceea ce priveste nutritia copilului; sau, cel mai simplu si sigur posibil, sa consultati un pediatru si sa discutati cu el toate problemele care va framanta.
Acestea fiind spuse, este important de precizat cu ce greutate s-a nascut fetita si cum a evoluat pana in urma cu cateva luni (cate exact?), inainte de aceasta stagnare. Prezinta diaree, varsaturi, febra sau vreo alergie de care sa stiti?
Si foarte important...cand ati introdus glutenul (paine, cereale, paste, biscuti)? Cumva coincide cu momentul in care a inceput sa stagneze?
In ceea ce priveste diversificarea, nici nu va puteti imagina cati parinti se confrunta cu problema aceasta. Copilul refuza aproape orice aliment propus si se incapataneaza sa bea mai mult lapte (mai ales daca e lapte de san). Ori, la varsta de 11 luni alimetatia copilului nu ar trebui sa se mai bazeze pe lapte, iar consumul acestuia (de la san sau formula) nu ar trebui sa depaseasca 500 ml/zi. Sunt insa copii care beau la aceasta varsta si peste 1 litru/zi.
Diversificarea ce nu se desfasoara conform asteptarilor parintilor nu trebuie privita ca o tragedie. Daca spre exemplu ii propuneti un aliment nou azi si il refuza, nu e nici un fel de problema. Incercati sa i-l dati din nou peste 2 sau 3 zile si poate preparat un pic altfel. Incercati diverse cmbinatii potrivite varstei se sugar si fiti convinsa ca pana la urma o sa o scoateti la capat. Nu va lasati influentata sau acuzata de nimeni pentru ca dumneavoastra stiti ce e cel mai bine pentru micuta.
Incercati, va rog frumos, sa imi raspundeti la intrebarile de mai sus ca sa imi pot face o idee mai clara asupra lucrurilor si vedem in continuare ce e de facut.
O seara placuta!
0
30-09-2013, ora 22:44
deeyta
Nu este medic/terapeut
deeyta
In primul rand, as vrea sa va multumesc pt.promptitudinea d-voastra in a-mi raspunde si sa-mi cer scuze deoarece nu am putut scrie mai curand...In al doilea rand, as vrea sa va marturisesc k realizez k am facut mari greseli in legatura cu diversificarea, fara a-mi cauta scuze, deoarece am cedat la presiunea familiei din teama de a(citez) "nu imbolnavi copilul" si recunosc, din ignoranta, insa cu ajutorul d-voastra as dori ca de acum inainte sa revenim pe drumul cel bun.
Fetita mea a avut la nastere 3160 gr si 48 cm., in prima luna a crescut f.bn 1 kg, apoi din ce in ce mai putin, avea pe la 4 luni 5 kg, pe la 7 luni 7 kg, iar de atunci a ramas la fel, diaree, febra, varsaturi nu a avut niciodata, nu a fost racita deloc, biscuiti i s-au dat de pe la 4-5 luni si gris cu lapte.m
Mancarica am incercat in f.multe feluri sa i-o prepar si uneori o accepta, uneori nu, dak azi ii place de ex.pireul de legume maine nu il mai accepta preparat in acelasi fel, am incercat si sa stau cu lingurita langa ea sa incerc la fiecare 5 min.sa-i dau si sa o las mai multe ore sa i se goleasca stomacelul, insa daca nu vrea nu vrea, nu am c sa i fac pt k urla si plange pana ii dau san, de cele mai multe ori plange numai knd ma vede cu lingurita spre ea nici nu doreste sa guste :(...si ma simt mizerabil, fiindca nu mi se pare normal, nu stiu unde gresesc, nu stiu cum e mai bn sa procedez spre binele copilului meu.
am fost la 2 pediatri, unul mi-a facut o schema de diversificare asemanatoare cu ce gasisem eu pe internet, insa la fetitza mea nu o pot aplica, fiind f.schimbatoare si mi-a spus d-na k noaptea sa nu ii mai dau san, desi asa am obisnuit-o k altfel face scandal, iar al doilea pediatru mi-a spus sa o intarc si sa insist cu mancarea, dr.de familie mi-a scris Pikovit sirop...in concluzie sunt total confuza, stiu k trebuie sa insist cu mancarea si o fac de mult timp, dar se pare k nu imi iasa...simt k sunt un esec :(
va multumesc inca o data si sper k v-am facilitat suficiente informatii pt.a va putea face o idee.:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: