bebe nu prea mananca

31-03-2012
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Bebe al meu are 3 luni si jumatate si nu prea sunt multumita cum mananca. Adica 120 -130 ml lapte formula (Aptamil) la interval de 4 ore, iar noaptea doarme in jur de 6-7 ore. Nu am avut san suficient si dupa primele 2 sapt de viata deja i-am dat completare. Acum de vreo saptamana nu mai am san si papa doar formula. Plange de foame, papa 80-100 ml cu placere si apoi incepe sa impinga biberonul. E o adevarata aventura sa il fac ca manance toti cei 130 ml aflati in biberon. Foarte rar mai mananca cate 150-160 ml. Mentionez ca l-am nascut la 36 sapt cu 3150g si 51cm iar acum are 6500g si 62cm. A luat foarte bine in greutate desi nu a fost niciodata un mancacios (prima luna 1300g, a 2a luna 1000g, a 3a luna 700g, iar in ultimele 2 sapt 300g). Are stare generala buna, e foarte vesel si doarme foarte bine. Dar totusi nu pot sa nu ma intreb de ce nu manaca mai mult (adica 150-170g) sau mai cu pofta. Poate sa imi spuna cineva daca am motiv de ingrijorare?
7 comentarii
0
01-04-2012, ora 16:33
andr3ia
Nu este medic/terapeut
andr3ia
aceeasi problema am avut-o si eu cu fetita mea...si inca o mai am.i-am facut si analize si totul e ok...la varsta de aproape 6 luni mananca cate 120 ml lapte formula la 3 ore jumatate si are cate 2 mese cu mancarica.parerea mea e ca nu ai de ce sa te ingrijorezi, dar pentru linistea ta poti consulta un pediatru.numai bine!
0
01-04-2012, ora 18:49
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Ai un copil cu o greutate perfecta pentru varsta lui si a luat in greutata exceptional. Ca si comparatie (daca vrei) iti spun ca fetita mea s-a nascut la 40 de saptamani cu 3, 6 kg, a fost alaptata exclusiv si la 3 luni si jumatate avea 6 kg fiind perfect sanatoasa.
De ce vrei sa-l indopi? Stii ca laptele praf e raspunzator uneori pentru obezitatea copiilor? Se intampla pentru ca atunci cand e alaptat copilul stie cand se satura si refuza sanul, cand e hranit cu formula mama insista sa bea tot biberonul si-l supraalimenteaza.
Eu am patit la fel de cand am inceput diversificarea (fetita mea are 8 luni), nu voia sa manance cat puneam eu in castronel. M-am gandit apoi ca daca refuza si tine gura inchisa nu o face de foame si am renuntat sa incerc sa-i dau cat voiam eu, am lasat-o cu cat voia ea sa manance. Acum si eu sunt mai linistita iar ea ia in greutate perfect cu cat doreste sa manance.
Parerea mea: lasa-l cu cat vrea sa manance, astia micii desi ii credem fragili stiu ce vor :)
0
03-05-2012, ora 15:35
alina_nicolae1983
Nu este medic/terapeut
alina_nicolae1983
buna ziua! am un bebelus de 6 saptamani care nu prea mananca. il alaptez exclusiv de la san, uneori ma mulg si ii dau in biberon, dar prefera sanul in locul biberonului. la 3 saptamani manca 140 ml, iar acum din biberon 50-80, foarte rar 100. cand il pun la san incepe sa planga, se incordeaza si ma impinge cu manuta. nu stiu daca este din cauza clicilor sau din alta cauza, pediatra mi a spus ca atat timp cat ia in greutate e ok, problema e ca nu mai ia in greutate ca inainte. in prima luna a luat 1300, iar acum ia in greutate 35 grame pe zi. e in grafic, dar eu sunt f ingrijoarata.
0
08-05-2012, ora 11:27
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Parerea mea: nu te mai mulge sa pui in biberon. Mulsul nu e echivalent cu suptul, prin supt copilul trage mult mai mult si asa se mareste productia de lapte. E posibil ca sa-ti fi scazut cantitatea de lapte de asta nu mai e multumit de ce gaseste la san. Sfatul meu e sa iei pastile sau ceai (din farmacie) pentru lactatie si sa pui copilul cat mai mult la san sa traga, sa desfunde canalele si sa stimuleze producerea de lapte.
Eu m-am chinuit cu micuta mea pana pe la 2 luni, nu aveam canalele desfundate, le-am avut si blocate, ea sugea in nestire, chiar si o ora si tot nu parea satula. Am avut rabdare (asta e cheia!) si acum la 9 luni inca o alaptez cam de 5 ori in 24 de ore si uneori am lapte de-mi curg sanii.
0
08-05-2012, ora 15:01
alina_nicolae1983
Nu este medic/terapeut
alina_nicolae1983
multumesc pentru raspuns, insa problema e ca nu suge, ca lapte am destul incat am si congelat. practic el trebuie sa inghita ca laptele iese singur. ma mulg la 2 ore si scot si 150 dintr un san.
0
08-05-2012, ora 15:03
alina_nicolae1983
Nu este medic/terapeut
alina_nicolae1983
inca ceva, in ultima perioada doarme putin ziua, a stat treaz si de la 12 la pranz pana dupa amiaza la 5, ceea ce nu mi se pare normal, si nu era forma sa l adorm. ar putea influenta asta faptul ca nu mananca_?
0
10-05-2012, ora 09:50
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Copii au niste faze de nu-ti vine sa crezi! :) Mai ales cand sunt foarte mici. Imi amintesc faptul ca nici fetita mea nu dormea ziua pe la 2-3 luni. Se trezea la 7 si adormea iar pe la 15 doar afara, dormea vreo 2 ore si apoi mai adormea fix la 23. Nici acum nu exceleaza la somnul de zi. Vreau doar sa-ti exemplific faptul ca nu trebuie a pui la suflet totul, multe sunt normale numai ca instinctul matern exacerbeaza situatiile. "Go with the flow"! Poate acum nu poti dar o sa vezi cand mai creste realizezi ca a trecut prin multe faze si etape pentru care te-ai ingrijorat degeaba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul