bebe meu este prea mare?

11-03-2011
IONY20
Nu este medic/terapeut
IONY20
Buna ziua, sunt ionela si am un baietel de 4 luni si 7 zile si are 8, 400g. S-a nascut cu o greutate de 3930g. mananca doar san si as vrea sa incep sa-i mai dau cate ceva dar nu stiu ce ar fi mai indicat ca sa nu aiba prea multe calorii. doctorul de familie, si medic pediatru de altfel, mi-a recomandat sa-i dau spanc cu morcovel ( asat in loc de fier ca e cam anemic). ce sa fac si cu ce sa incep. piure de morcobel i-am mai dat pt ca am avut probleme cu diareea. va multumesc
1 comentarii
0
11-03-2011, ora 17:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Baietelul este supraponderal, "pastos ", si spui ca e si un pic anemic..cred ca ii dai prea multe mese de lapte...la 4 luni ar trebui sa alaptezi cam de 6 ori in 24 de ore.In acest caz e bine ca diversificarea sa inceapa cu supa de zarzavat si de legume, piure de legume, sucul de fructe - surse naturale de vitamine si saruri minerale - incepand cu cantitati mici, administrate cu lingurita, crescute treptat pana la 10-12 lingurite /zi.Supe de zarzavat si de legume, pireu de mere crude sau coapte, de piersici, o bucatica de piept de pui foarte bine fiert si tocat care se pune apoi in supa, branza de vaci de la 5 luni, un galbenus de ou tare pus in supa etc..poti solicita de la medicul de familie o carticica cu diversificarea alimentatiei sau iti poti cumpara una...sau cauta pe net regulile si solutiile pentru diversificarea alimentatiei la sugar.Nu te speria, cu greutatea se poate rezolva in timp, se va corecta daca va fi alimentat echilibrat si sanatos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul