Bebe la 11 luni anorexic! Ajutor! Ajutor!

06-08-2009
ano
Nu este medic/terapeut
ano
Am o fetita de 11 luni care nu mananca decat exclusiv in somn.La 3 luni jumatate a fost diagnosticata cu reflux gastro esofagian, gastrita acuta, esofagita de reflux si o bacterie in scaun(e-coli enteropatogen).Pentru toate acestea am facut nnnnnnn tratamente cert este ca in prezent fetita mea nu mai mananca decat in somn daca incerc sa-i dau ceva treaza ori ma refuza si plange ori daca reusesc sa-i bag ceva in gurita isi face greata si vomita.mentionez ca in prima luna de viata a mancat foarte bine ca apoi sa inceapa sa planga la san si treptat sa refuze sanul.Acum nu pot nici macar vitamine sa-i dau cum ma apropii cu ceva de gurita ei care nu este apa sau ceai refuza vehement. Sunt disperata nu mai doarme cum dormea inainte si nu mai pot sa o alimentez pe perioade indelungate de timp ajungem si la 8-9 ore intre mese.Sunt disperata am fost si la psihoterapeut si nu am nici un rezultat ajutati-ma va rog nu mai stiu ce sa fac nimeni nu stie cum sa ma ajute!!!!!!! Va multumesc!
23 comentarii
0
06-08-2009, ora 10:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, degeaba strigati dupa ajutor si nu ascultati de sfatul primit !
Credi ca ati mai postat aici odata, v-am raspuns dar vad ca de sfat nu ati ascultat.

Consultati de urgenta un medic homeopat in orgasul cel mai apropiat daca nu stati la oras.
HOMEOPAT si nu altceva.
Iar daca nu gasiti pe nimeni dati-mi un nr de telefon si va recomand eu pe cineva.
0
06-08-2009, ora 10:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce mananca copilul, ii dati inca san ?
0
06-08-2009, ora 10:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cum este scaunul copilului ?
Ce medicamente i-ati dat pana acum ?
V-am spus sa nu-i mai dati lapte praf Nestle ! Va intoxicati copilul si el simte si stie ca nu este bun si de aceea il refuza. Foarte bine face.
Copilul dvoastra face instinctiv totul bine in timp ce dvoastra faceti totul pe dos.
Dati-i ceai de salvie si de galbenele, separat, cand unul cand celalalt ca sa ii ajutati detoxifierea, dupa ce corpul a eliminat toxinele va incepe de la sine sa manance.
Insa faceti rost de lapte de capra sau de proaspta de vaca (nu de la magazin) asa cum v-am spus si
lasati laptele praf ca acela este plin numai de chimicale.
0
06-08-2009, ora 12:21
ano
Nu este medic/terapeut
ano
nu am mai postat pana acum, fetita mea nu mananca Nestle mananca Humana antiregurgitare, pana la 5 luni jumatate a primit piept dar si pe asta doar in somn.Cat despre postat pe site se pare ca mai sunt si altii cu probleme similare, nu am timp sa citesc tot ce scrie peste tot.Medicamente cate a primit pana acum pot sa fac o lista foarte mare:debridat, sanzyme, vitam, losec, peritol, colimicin pentru e-coli, cu care ne chinuim si acum, gentamicin tot pentru e-coli la el era sensibil, ecoflorina, dar nu toate in acelasi timp de-a lungul timpului.Scaunul momentan este bun facem zilnic putin mai tare dar facem fara efort nu mai miroase urat.Nu stiu nimic despre laptele de capra si nici de unde se poate procura.Sunt din Deva si medicii homeopati de aici cam lasa de dorit, daca puteti sa-mi recomandati pe cineva v-as fii foarte recunoscatoare nu mai stiu incotro sa apuc!Si mai precizez inca odata a-ti facut o confuzie nu am mai postat pana acum.Va multumesc oricum pentru raspunsurile date sper sa ma puteti ajuta cu un numar de telefon sau adresa ceva, numarul meu este 0741144900.Va multumesc!
0
06-08-2009, ora 12:29
ano
Nu este medic/terapeut
ano
am uitat sa spun ca fetita refuza sa se alimenteze de la 1 luna cand papa integral doar piept ! Tragea de cateva ori si incepea sa planga si refuza apoi sanul, pana la 5 luni sijumatate m-am chinuit ca un animal sa-i pastrez sanul deoarece nu mai vroia sa traga, ma mulgeam si ii dadeam prin biberon, am dorit ca fetita mea sa beneficieze de cea mai buna papica dar nu am mai putut sa-l pastrez.
0
06-08-2009, ora 14:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, in regula, va sun deseara sau maini dimineata sa va dau o adresa.
0
07-08-2009, ora 10:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
V-am sunat la ora 9:45, dar nu ati raspuns. De abia deseara va pot suna din nou.
0
07-08-2009, ora 11:25
ano
Nu este medic/terapeut
ano
Am vazut acum apelul.Cand doarme fetita tin telefonul pe silentios sa nu se trezeasca daca suna cineva, deoarece noi papam in somn si daca ne trezim am pierdut masa, care oricum a devenit din ce in ce mai rara! Daca imi lasati un numar de telefon si ora la care v-as putea suna, va sun eu.
0
07-08-2009, ora 12:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va trimit un mesaj privat aici, mergeti sus pe masca verde la login si faceti un click pe " Modificati profilul dvs" si o sa vedeti mesajul.
0
11-08-2009, ora 16:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ano: ati facut ceva ?
0
11-08-2009, ora 23:34
ano
Nu este medic/terapeut
ano
Am fost la Medic, ne-a recomandat :formula 81, calcarea phosph.ch9, nux vomica ch15, chamomillach15, cu recomandarile sa facem vreo 2, 3 zile pauza dupa tratamentul precedent si apoi sa incepem pe homeopate si sa avem putina rabdare.Control dupa 2 saptamani de la inceperea tratamentului si in functie de cum evolueaza mai vedem., speram din suflet ca va fii bine!
0
12-08-2009, ora 09:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medicul acesta nu are cum sa fie homeopat, ca ce v-a dat nu este homeopatie adevarata ci un talmes-balmes si in plus remediile se si anihileaza unele pe altele. Probabil este un medic care face homeopatia ca hobby...
Ma indoiesc ca vor vindeca cu adevarat desi ar putea ajuta chiar si asa. Si dilutiiile sunt destul de slabe.
Ar fi trebuit sa faceti mai intai cum v-am spus eu cu hartia cu Borax.
0
12-08-2009, ora 10:24
ano
Nu este medic/terapeut
ano
Am uitat sa specific, nux vomica este pentru cazurile in care mai vomita, vomita destul de des pe zi si ne-a spus ca este bine sa avem in casa in cazul in care mai vomita, iar chamomilla este pentru durerile dentare, avem o eruptie multipla si deci si dureri mari.
Acum vrem sa mai cerem parerea unui madic din Timisoara, doar ca ne este cam dificil sa ajungem pana la el in conditiile noastre.
0
12-08-2009, ora 11:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, inteleg si mi-am dat seama deja, dar cu remediile acestea nu se vindeca problema ei initiala ci astfel de remedii sunt numai paliative (amelioratoare) pt. anumite stari si simptome. Nu vor indeparta deci cauza si nici problema cu hrana. Mai ales in dilutiile acestea slabe.

Da-ti la copil 1 imediat 1 globula de nux vomica care va detoxifia ficatul de medicamentele luate pana acum mai ales ca ii mai dati medicamentul de gastrita care nu aduce nimic. Este un inceput bun.
Si dati zilnic cate o globula de calc. phos caci acest remediu ii regleaza calciul pe care probabil ca nu l-a mai putut asimila cum trebuie de mult timp.

Prea multi medici iara nu este bine...iar daca nu gasiti un homeopat clasic tot nu faceti nimic, fiecare ii va da alte remedii paliative. Eu v-am spus de ce remediu are nevoie copilul de fapt !

Un tratament medicamentos gresit se intrerupe IMEDIAT si nu se da atatea zile cat a zis doctorul, nu este litera de lege, mai ales ca ati vazut ca tot ce i-ati dat pana acum a fost gresit si nu a facut nimic bun !
Daca vreti insa sa continuati cu acel medicament nu ii faceti decat si mai rau copilului.
Mai ales ca in timp ce Nux vomica curata medicamentul acela toxifiaza din nou.

Iar dupa ce ati intoxicat copilul cateva zile in plus cu acel medicament va fi si mai greu sa il vindecati...
Cand va dati oare seama ca cu medicamente nu se vindeca nimeni si ca ce nu ajuta trebuie lasat imediat ?
0
12-08-2009, ora 11:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Comandati-va Borax CH200 sau daca nu gasiti Borax CH30 de la o farmacie homeopata.
0
12-08-2009, ora 12:00
ano
Nu este medic/terapeut
ano
Da stim, am discutat cu sotul si o sa intrerupem tratamentul.Noi doar am comunicat ce ne-a sfatuit medicul, ca de medicamente suntem satui.
De unde am putea sa cumparam o carte despre homeopatie?
0
12-08-2009, ora 12:02
ano
Nu este medic/terapeut
ano
A !si am uitat sa spun ne-a recomandat sa trecem pe lapte de vaca, deoarece cel praf este prea mult procesat si nu este sanatos!
0
12-08-2009, ora 14:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, pai asta v-am spus si eu, dar trebuie sa gasiti lapte care nu este omogenizat ci doar pasteorizat daca se poate. Cel omogenizat nu este nici el bun, dar mai bun decat cel praf.
Importante sunt si ceaiurile si apa insorita, cum am scris in celalalt posting.


Carti gasiti la librarii de specialitate (si in internet, cautati)

Dar copilulul are nevoie de un tratament homeopat competent, 10 remedii diferite nepotrivite sau numai in parte potrivite nu ajuta ca o singura granula din remediul potrivit.
Puteti sa incercati Borax-ul ca si in cazul celelalt, numai ca la dvoastra nu sunt sigur daca nu imi dati detalii mai multe si raspundeti la intrebarile care le-am pus in celalalt caz.

Succes
0
12-08-2009, ora 15:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ano,
cititi aici de apa insorita care a inceput deja sa vindece pe celalalt copil care nu mananca decat in somn si faceti la fel:
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=213id_cat=53id_prod=30183anc=101716
0
14-08-2009, ora 12:15
ano
Nu este medic/terapeut
ano
Da am citit dar nu gasesc nici cum un vas violet, este o adevarata provocare sa vrei sa cumperi asa ceva!
Pe langa faptul ca nu se gasesc, mai dai si peste o serie de vanzatori cretini care iti pun nervii pe jar!
Suntem disperati !Astazi au venit rezultatele la scaun la fetita, avem din nou e-coli enteropatogen si sa fiu sincera eu nu mai bag gram de antibiotic in ea.Pana Marti cand trebuie sa mergem la Timisoara, nu stiu cum o sa ne descurcam cu vomitatul si cu diareea., sper sa nu ne deshidratam sa fim nevoiti sa ne internam iarasi!
Am luat Borax ch 30 dar cum il administram?
Mai am luat si ecoflorina(bacterii lactice vii), pe asta am sa o dau ca nu are ce sa-i afecteze, sper sa ne dai un sfat cum sa administram boraxul si cu ce am putea sa vopsim un caston de sticla ?
0
15-08-2009, ora 22:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai cumparati vopsea violeta sau daca nu amestecati rosu cu albastru si faceti un violet mai deschis si vorpsiti un castron de sticla transparenta pe dinafara. este simplu asa.
Pana atunci ajunge si un alt castron transparent cu apa pus la soare, caci si asa are destul efect.

Dizolvati o singura grabula de Borax in ceva apa, o lasati sa se topeasca, bateti dupa aceea paharul
de ceva mai elastic (carte) de 4-5 ori si ii dati o singura lingurita cu biberonul.

Ii puteti eventual da si direct granula in gura, dar cu apa este mai bine la copii.

Dupa aceea trebuie sa remarcati ce efect a a avut timp de 4-6 ore, daca apare o reactie inseamna ca remediul este potrivit si dupa aceea trebuie continuat, de 2-3 ori pe zi. Spuneti-mi efectul.
Poate aparea o inrautatire mai intai dupa care incepe vindecearea.
Diaree, transpiratie, febra usoara sunt reactii de detoxifiere si arata procesul de vindecare.
0
15-08-2009, ora 23:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vitamina C naturala picaturi. Cate 3 picaturi de doua ori pe zi ar trebui sa-i mareasca pofta de mancare, sau, ulei de catina, tot cate 3 picaturi de doua ori pe zi!

Toate cele bune;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
15-11-2009, ora 08:31
akulina2006
Nu este medic/terapeut
akulina2006
A si eu o fetita de o luna si 19 zile. Desi in primele 2 saptamani a mancat normal ulterior a inceput sa fie agitata la san iar uneori plingea f tare noaptea. Mi-am dat seama ca nu se satura si am completat mesele cu lapte praf. Incet incet nu a mai vrut sa stea la san deloc insa eu am continuat sa ma mulg si sa-i dau cu biberonul. De 2 zile aproape ca nu mai mananca deloc. Nu da semne ca ar fi bolnava, nu are febra nici diaree. Ce ar putea fi asta? Eu aproape ca mi-am pierdut tot sanul desi m-am muls mereu. Ar putea fi o perioada ca apoi sa-si revina? E cazul sa merg la medic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  • Anorexia ar putea fi cauzată de o infecție bacteriană
  • Anorexia nervoasă: plăcerea de a deveni slab sau frica de a lua în greutate?
  • Dependența de alimente
  • Femeile cu boală celiacă sunt de două ori mai predispuse la anorexie
  • Schimbări majore în structura creierului la persoanele cu anorexie
  • Anorexia - o boală care face mai multe victime printre adolescenții băieți
  •