bebe iritat pe obrajori

07-01-2010
corni
Nu este medic/terapeut
corni
Bebelusul meu are o iritatie pe obraz si in barbita.A re tenul pe obrajor aspru si rosu si uscat. Ia-m dat cu punin a crema Baneocin.Ce crema as putea folosi pentru obrajorii lui.Multumesc
19 comentarii
0
07-01-2010, ora 16:59
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu mai folosit acea crema, pt ca este crema-antibiotic si s-ar putea sa ii ajunga la gurita!Mai bine mergi cu el la medicul pediatru!
0
22-01-2010, ora 00:03
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Puteti incerca Bepanthene crema care e cicatrizant. Daca iritatia persista, se poate folosi Locoid crema dar maximum 5-7 zile, cate 1 aplicatie pe zi.
0
27-01-2010, ora 18:41
corni
Nu este medic/terapeut
corni
Buna seara d-na doctor Ana-Maria.Am fost la medic cu bebe si mi-a dat pentru obrajorii lui ADVANTAN.Ce parere aveti despre aceasta alifie?Pe prospect scrie pentru copii de la 4- 23 de luni.bebe nu are decat 2 luni si 12 zile.Si de cate ori sa ii dau pe zi cu alifie?V a multunesc
0
06-02-2010, ora 14:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Se poatefolosi Advantan, e tot un corticosteroid topic ca si Locoid-ul - initial doua aplicatii pe zi, apoi o aplicatie pe zi, dar nu mai mult de 7-10 zile - cantitati mici. Apoi, daca e vorba de o dermatita alergica se foloseste intermitent - doua zile din saptamana.
0
06-02-2010, ora 17:14
corni
Nu este medic/terapeut
corni
Cu obrajorii bebelusului meu sa rezolvat.Medicul de familie mi-a dat ADVANTAN , sa ii dau o data pe zi si dupa a doua aplicare cu alifie obrajorii sau luminat si curatat de iritatie.Acum este bine.
0
08-02-2010, ora 11:43
luizanka
Nu este medic/terapeut
luizanka
Si al meu se irita asa de la mancare (are 7 luni) si mi s-a recomandat Dermocare. A dat rezultate! Bafta!
0
15-10-2010, ora 14:01
alynutzza84
Nu este medic/terapeut
alynutzza84
Sarutmana d-na doctor Ana-Maria.am si eu o intrebare. Cu ce sa dau bebelusul pe fata?? are 2 sapt si iau esit cateva bubisoare rosii ca o iritatie.
0
17-10-2010, ora 10:16
getuta nita
Nu este medic/terapeut
getuta nita
buna ziua doamna doctor ana -maria..aceiasi problema o am si eu cu bebita meaare 1 luna si 17 zile si au aparut pe fata niste bubite care acum au un aspect uscat..pot folosi si eu advatan crema...si daca da va rog sa imi spuneti cum si cat timp...va rog din suflet un raspuns
0
22-10-2010, ora 19:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca bubitele au varf galben cu aspect de puroi, e bine de tamponat cu Betadina si apoi de aplicat Fucidin H de 3 ori pe zi, 7 zile. Daca sunt mai mult pete rosii sau chistulete albicioase, folositi Advantan sau Locoid (care e mai usurel).
0
23-10-2010, ora 16:44
alynutzza84
Nu este medic/terapeut
alynutzza84
sarut mana doamana doctor, nu erau galbene dar am luat betadina de la farmacie si iau trecut ms, in schim sau ivit alte probleme.abia ieri 22 am fcut si noi 1 luna ese foarte f fff greu cu scaunu iam dat ceai de musetel si de tei degeaga nusi face nici un efect nu mai stiu ce sai dau pe deasupra a ragusit saraca nu mai are vlaga nici sa planga si rarae ori mai tuseste si staranuta ce sai dau?
ce sai mai fa ast raspunsul dv sunt disperata pt ca la 2 saptamani am fost internata cu ea saraca si a avut branula nu miasi dori sa ajung inapoi plzzz ajutatima
0
01-11-2010, ora 20:13
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
.BUNA SEARA PENTRU DOAMNA DOCTOR ANA MARIA MAYA IOANA S-A NASCUT LA 32 DE SAPTAMANI CU GREUTATEA DE 1300G IN IASI LA CUZA-VODA.IN MATERNITATE A MANCAT FOARTE BINE, FAPT PENTRU CARE A LUAT REPEDE IN GREUTATE.ACUM ARE 6 LUNI VARSTA CORECTATA 4 LUNI SI ARE ABEA 5000G.NU MAI VREA SAN ACUM PAPA LAPTE PRAF MILUMIL 2 SI AM AJUNS LA 3 MESE SOLIDE:MAR CU BISCUITE, SUPITA DE PUI CU LEGUME SI SEARA CEREALE DE LA MILUMIL CU BRANZICA DE VACI. CARE AR FI IMPEDIMENTUL DE NU I-A IN GREUTATE, DECAT ASA DE GREU? MA PUTETI AJUTA??
II DAU VITAMINA C PICATURI 4PIC/ZI, POLYVITAL 15 PIC/ZI FE HAUSMMAN 15-20 PIC/ZI, VIGANTOLSI 10 ZILE DIN LUNA GLUCONAT DE CA 2.5ML 2/ZI.ESTE FOARTE VIOAIE, VORBESTE PE LIMBA EI...ESTE UN COPIL NORMAL, DOAR CA MA CHINUI CU ALIMENTATIA.ACUM MA LUPT SA PAPE 150 ML LAPTE. CE AS PUTEA SA FAC SA MANANCE MAI BINE?MA PUTETI AJUTA? VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
22-12-2010, ora 08:35
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru alynuzza - pentru o rinofaringita puteti sa-i dati Sinupret picaturi 10 pic de 3 ori pe zi, Colargol sau Pivalone pentru nas si eventual Eurespal pentru tuse. Pentru constipatie - mai multe sucuri de fructe si eventual un sfert de supozitor cu glicerina.
0
22-12-2010, ora 08:39
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru ioana horia - cresterea in greutate a fost buna pana acum, insa odata cu depasirea varstei de 4 luni nu ia mai mult de 500 g pe luna. E bine ca-i dati Fe si vit. C. Pe langa cele de mai sus puteti sa-i administrati si Sanzyme pentru digestie 10 pic in lichid de 3 ori pe zi inainte de masa, in lichid. De asemenea, daca nu ia min. 500 g pe luna, e bine sa-i faceti niste analize pentru a verifica o eventuala anemie feripriva.
0
23-12-2010, ora 00:06
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
buna seara, d-na doctor. Multumesc din suflet pentru raspuns.am sa-i fac un set de analize
0
23-12-2010, ora 00:15
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
si daca areanemie feripriva ce tratament se administreaza?multumesc
0
15-10-2011, ora 05:14
laliclalic
Nu este medic/terapeut
laliclalic
Buna ziua d-na dr.Nu stiu daca e aceasi situatie ca mai sus...Bebita mea are niste pete rosii care ii apar si dispar.Numai ca in ultima vreme s-au intensificat mai ales in varful obrajorilor.Ciudat este ca in unele momente, cand doarme ziua aproape dispar complet.Sunt pete rosii cu niste bubite mici si unele dintre ele parca sunt cosulete.
Are cam 2 sapt si nu ii mai trec. Ce sa iau?Advantan sau fucdin?
Acum 2 sapt la ultimul control, dr a zis ca ii trec si m-a intrebat daca sunt alergica sau daca avem in familie.Problema e ca bubitele s-au inmultit si sunt mai rosii atunci cand plange.
0
16-10-2011, ora 12:29
laliclalic
Nu este medic/terapeut
laliclalic
Pai daca raspundeti asa greuuuuuu...eu pana atunci ajung la medic.Dezamagita.
0
07-03-2012, ora 17:18
ally_flu
Nu este medic/terapeut
ally_flu
laliclalic, cum ai rezolvat cu iritatia?
aceeasi pb o avem si noi cu bebe
0
09-03-2012, ora 12:10
nicoand
Nu este medic/terapeut
nicoand
buna ziua am si eu o fetita de 2 luni si la fel are niste bubite rosii pe zona obrajilor, fruntii si pe piept. uneori dispar iar alteori apar mai intens am fost la doamna doctor si mi-a zis s-odau cu ceai de coada soricelului dar fara nici un rezultat.ce as putea sa mai fac va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • Cele mai frecvente cauze de piele iritată
  • Iritațiile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  •