bebe in uter fibromatos

04-03-2010
CRISTINA-DELIA
Nu este medic/terapeut
CRISTINA-DELIA
Am 3 intrebari:
-am diagnostic uter fibromatos si dna doctor mi-a zis ca e exclus sa mai fac copii...e adevarat?
-am luat 6 luni Duphaston, spuneti-mi va rog acesta are rol si de anticonceptional?
-mi s-a recomandat steriletul Mirena pt ca din cauza dereglarilor hormonale nu pot lua anticonceptionale si singura metoda contraceptiva ar fi steriletul.Ce stiti despre steriletul Mirena ?
7 comentarii
0
04-03-2010, ora 20:10
Dana78
Nu este medic/terapeut
Dana78
E riscant sa aveti copii cu un uter fibromatos.Mai intai trebuie sa va vindecati.Eu m-am tratat cu PROPOLICIUM.Aflati de pe google.E extraordinar in multe afectiuni ginecologice.
Chiar vindeca si nu e scump.
Am folosit Mirena in 2004-2009
pentru aceleasi probleme.Este cel mai bun, are f.f. putine contraindicatii, este produs de o firma germana.
Tot ce scrie in prospectul lui, este adevarat.
Folositi-l cu incredere.(500 de ron costa si va scuteste sigur de medicamente periculoase)
0
05-03-2010, ora 08:42
CRISTINA-DELIA
Nu este medic/terapeut
CRISTINA-DELIA
multumesc Dana78 pt raspuns.Mai vroiam sa intreb in legatura cu steriletul ce efecte secundare are:sangerari intermenstruale, sensibilitate la contactul sexual, ceva dureri...
0
05-03-2010, ora 20:28
Dana78
Nu este medic/terapeut
Dana78
Cred c fiecare organism rspunde în mod diferit.Eu n-am avut nici o problem si nici alte paciente care si-au fcut insertia cu acest dispozitiv.D-na dr.mi-a spus c f.rar pot exista sângerari intermenstruale la unele paciente.Acestea sunt nesemnificative si nu prezint nici un risc.În rest totu-i O.K.
E bine sa mai aflati si alte preri, cele mai bune sfaturi le dau medicii.Eu m-am interesat la mai multi medici, ca sa fiu sigura c e bun si chiar a fost.
0
13-03-2010, ora 14:52
michelles
Nu este medic/terapeut
michelles
Buna ziua. Am 46 de ani, si am si un uter fibromatos. Eu si sotul meu ne dorim cu disperare un copil. Am pierdut in ultimii 2 ani 2 sarcini, ultima in 15 noiembrie. Ce sanse am sa mai pot face un copil ? Sau nu mai am ? Sau ce ar trebui sa fac ? Deja mi-a intarziat menstruatia cu 6 zile, si mi-e si frica sa mai sper. Pentru ca dupa ce am pierdut ultima sarcina, m-a lovit depresia. Ce Dumnezeu trebuie sa fac ? Multumesc...
0
15-03-2010, ora 14:05
utad
Nu este medic/terapeut
utad
la 19 ani mi s-a descoperit ca am uter polifibromatos, retovers, la 21 de ani am nascut fara probleme, am facut 5 intreruperi de sarcina la cerere dintre care una a fost gemelara deci uterul fibromatos nu a avut nici o legatura cu sarcinile, atit ca am rh negativ
0
15-03-2010, ora 14:41
CRISTINA-DELIA
Nu este medic/terapeut
CRISTINA-DELIA
Eu am 2 copii(6 ani si 4 ani) si i-am nascut inainte de a fi diagnosticata cu uter fibromatos.
Acum 1 an mi s-a pus acest diagnostic si mi-a spus ca e riscant sa mai fac copii pt ca pot pierde pe la 6 luni sau sa duc la termen si sa fie copil subdezvoltat.
Eu va spun doar ce mi s-a spus, asta nu inseamna ca nu exista exceptii.
Probabil ca sub observatie si cu medicatie aferenta se poate duce o sarcina la termen dar pe mine nu m-a incurajat doctorul.
0
15-03-2010, ora 21:25
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
am facut un eco intavaginal si mi-a gasit uter fibromatos, am avut ciclu pe 25 feb iar pe 7 martie iar. mi-a spus ca trebuie sa iau 6 luni tratament ovule cerviron 5 zile pe luna din prima zi dupa ciclu, vitamina E10 zile, algifen, si inca un produs naturist( nu inteleg scrisul) din prima zi de ciclu.nu mi-a spus nimic de sarcina, doar ca nu poate sa-mi dea hormonal din cauza ca am spondeloza cervicala si ca se depune pe oase si-mi face rau. intrebarea e ca am de luat eurovita antistres, 9 vita si vitamina E nu e prea multa vitamina E deodata pentru ca toate o au in compozitie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •