bebe de 3 luni agitat

22-01-2012
Haidau
Nu este medic/terapeut
Haidau
Buna ziua am si eu nevoie de un raspuns fetita mea are 3 luni e foarte agitata cateodata mananca 120 cateodata 90 cateodata mananca la doua ore jumate cateodata la 3 oare e de vina laptele sa incerc sa il schimb ii dau milupa la inceput i-am dat alpen da nu-l digera... va rog ce sa ma sfatuiti multumesc
7 comentarii
0
22-01-2012, ora 17:45
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
daca fetita creste in greutate, nu varsa, n-are scaune modificate, nu trebuie schimbata alimentatia.
cauzele agitatiei pot fi multiple, de aceea urmareste tot...febra, colici abdominale, sa fie imbracata corespunzator temperaturii din camera...si in functie de ce observi vom vedea ce masuri se impun...sanatate.
0
22-01-2012, ora 17:58
Amarilla
Nu este medic/terapeut
Amarilla
Daca ai vaccinat-o de curand nu-i de mirare.daca nu poate sa fie chiar de la laptele praf sau schimbarile prea dese...sau de la digestia dereglata.
0
22-01-2012, ora 20:08
Haidau
Nu este medic/terapeut
Haidau
in camera sunt 22 de grade colici intradevar a avut dar nu cred ca mai sunt colici manaca de exemplu 60 de ml si dupa jumatate de ora plange de foame... si ma gandeam sa nu fie de la lapte... multumesc de raspunsuri peste o sapt mergem la control si la pediatru sa vedem ce ne zice... scaun are la 3 zile cateodata in fiecare zi. dar nu inteleg de ce ii este asa foamne din 2 ore jumate in 2 jumate... si daca vreau sa-i dau ceai il scuipa deci cand ii e foame nu o pot pacali... multumesc
0
22-01-2012, ora 22:24
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Intotdeauna agitatia mamei se transmite si bebelusului. Incercati sa va linistiti in primul rand, sa cereti ajutor celor din jur si sa va si odihniti.

Dupa aceea, prin hrana, mai ales prin suptul la san, dar si prin biberon se transmite si afectivitate, in psihologie o numim hrana emotionala. Este foarte important sa fiti atenta si la acest aspect. Sa tineti copilasul cat mai mult in brate, sa ii oferiti atentie, sa vorbiti cu ea, sa ii cantati, sa o atingeti cat de des puteti. Nu o lasati sa planga prea mult. In ultima perioada s-au facut multe studii clinice pe aceasta problema si s-a constatat ca sunt daunatoare si cognitiv.

Daca simtiti ca aveti sentimente amestecate in ceea ce o priveste vorbiti cu cineva de incredere care sa nu va judece. Sunt normale aceste emotii, fiecare parinte le are si nu trebuie sa va fie rusine sau sa le negati. Acceptarea aduce si eliberare. Daca nu aveti cu cine incercati cateva sedinte de consiliere psihologica.

Un alt aspect este si acela ca nu este o masina cu un program fix de cat mananca si cat doarme. Ca toti oamenii uneori o sa aiba chef sa manace mai mult si mai des, alteori mai putin si mai rar. Nu va fie teama, in timp isi va regla si apetitul. Oricum, la acesta varsta cresc foarte mult si foarte repede (este perioada cea mai rapida de crestere dupa perioada intrauterina).
0
23-01-2012, ora 08:59
myky bya
Nu este medic/terapeut
myky bya
draga mamica.in primul rand felicitari pt fetita.am si eu o fetita de 1 an si 6luni.aceleasi probleme le aveam si noi.daca esti de parere ca nu se satura de ce nu incerci sa íi dai cu lingurita.noi am inceput cu lingurita de la 3 luni desi pediatra spunea de la 6 luni.am inceput cu mar ras in fiecare zi cu cate o lingurita in plus.ex:azi un, maine 2 si tot asa.sau supa de pui bine pasata.nu va pati nimic, nici fata mea nu a patit nimic.daca iti este teama nu incerca, cum vrei tu.mai pot sa-ti recomand un sirop f bun pt agitatie, colici, tranzit intestinal.se numeste ALINAN costa 25 de lei.intreaba la farmacie.iti va fi folositor si cand íi ies dintisorii.la noi e f bun si e pe baza de plante.musetel, melisa si tei.sper ca ti-am fost de folos.bafta
0
23-01-2012, ora 23:34
Amarilla
Nu este medic/terapeut
Amarilla
Foame la 2, 5 ore nu este nimic atat de anormal. Laptele acela e artificial, ii lipsesc multe chestii importante si in general cand lipseste ceva organismul incearca sa compenseze mancand mai des.
Deci nu ai voie sa uiti ca o hranesti cu lapte sintetic. Daca ar fi ceva natural as intelege mirarea, dar nu este nimic natural si ca urmare trebuie sa te astepti la reactii firesti ale unui organism hranit ARTIFICIAL.
0
24-01-2012, ora 15:14
Haidau
Nu este medic/terapeut
Haidau
multumesc mult pentru raspunsuri...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •