bebe 1 an si 7 luni nu elimina fecalele de 5 zile

09-01-2009
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
Am un baietel ce nu poate face "treaba mare". A fost racit si a facut 7 zile injectabil axetin cu dexametazona si genta. Pentru imunitate de 2ori pe zi septilin iar pentru tuse erdomed. pe 28.12 am inceput cu siropul de imunitate, din 31.12 cu injectabil si de cand am inceput cu injectabil nu a mai facut "treaba mare". am incercat orice de la supozitoare cu glicerina, sirop laxativ pt bebelusi pana la pere, prune, kiwi. Am ajuns pe 4.01 la spital cu el la urgente unde i-au facut tuseu rectal pentru a scoate fecalomul si am primit ulei de parafina sa-i dau cate o lingurita pe zi pana face singur. A facut 2 zile cu ulei dar acum chiar daca ii dau nu face. Suntem disperati ca deja sunt 3 zile de cand nu a facut. la ultimul scaun am vazut putin sange ( cred ca din cauza scaunului dur). Rog un sfat cat de repede se poate. Multumim.
5 comentarii
0
09-01-2009, ora 12:31
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cel mai probabil constipatia a survenit in urma acestui tratament!Incercati si Debridat suspensie buvabila!
Multa sanatate
0
11-01-2009, ora 20:09
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Incercati si Dulcopic.
0
11-01-2009, ora 22:57
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
cat dulcopic , de cate ori pe zi, cate zile?
0
21-02-2013, ora 11:02
Flory Preda
Nu este medic/terapeut
Flory Preda
Noua ne'a trecut cu activia.cateva lingurite si a doua zi a iesit singurica. Sanatate multa
0
24-02-2013, ora 03:30
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
La noi a mers cu sucul de portocale; efect laxativ mai are si sucul de morcov, perele, prunele, este bine sa bea multe lichide, supe, ciorbe, se evita orezul, banana, branza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația bebelușului
  •