beau apa, transpir instantaneu

21-06-2010
istrate
Nu este medic/terapeut
istrate
Buna ziua, problema mea consta in faptul ca in momentul in care beau un pahar de apa/suc, in cateva secunde incepe sa-mi apara transpiratie pe fata mai intai, apoi pe ceafa/cap, chiar si maini.
Avand medici printre cunostinte si in familie, am intalnit evident pareri impartite: problema la plamani, problema la rinichi, diabet.
Intrebarea mea este daca ati mai intalnit asa problema, sa transpiri imediat ce bei apa, si ce analiza sa fac pentru a determina starea plamanilor, sau starea rinichilor, sau daca am diabet sau nu.
Multumesc anticipat.
(PS: nu am avut niciodata probleme medicale in afara de obisnuitele raceli, nici nu mi-am facut niciodata nici un fel de analize.)
1 comentarii
0
23-06-2010, ora 16:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate fi o transpiratie idiopatica, benigna, localizata, indusa prin hiperstimulare simpatica generalizata, fara sa ai o boala anume.Cum obisnuiesti sa bei lichidele in general, reci ?Iarna cand bei ai aceeasi problema ? Totusi iti recomand sa-ti faci o glicemie, o hemoleucograma si o dozare a hormonilor tiroidieni. E important de stiut daca consumi alcool zilnic, cam cate cafele bei zilnic, daca fumezi, si daca iti place sa mananci mai condimentat / preferi alimentatia de fast-food.Obisnuieste-te si consuma zilnic ceai de salvie, te va ajuta si nu vei mai transpira atat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.