batai de inima puternice

01-03-2009
oleandru
Nu este medic/terapeut
oleandru
uneori din senin, am batai de inima puternice, care nu dureaza mai mult de cateva secunde.dar la ultima intamplare m-a cam pus pe ganduri, deoarece a durat mai mult ca de obicei:cam 10secunde.Simteam ca inima imi bate rar si puternic, iar oxigenarea creierului a scazut, pentruca putin cate putin, incepeam sa-mi pierd constiinta.si asa cum a aparut, brusc asa a si disparut.M-i s-a prescris aspacardin.Totusi, va rog explicati-mi ce se intampla si ce trebuie sa fac.mentionez ca dupa acest episod am avut a doua zi cam la aceeasi ora de seara, o intepatura in partea stanga imediat sub inima, care m-a tinut cam 15-20 minute.
26 comentarii
0
01-03-2009, ora 16:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bataile de inima puternice apar numai in situatii de emotivitate, sau si in afara lor?
Dupa mine, sunteti suspect de tahicardie si/sau aritmie. Ar trebuie sa va faceti un eco card si o electrocardiograma (EKG) cu traseu lung. Aspacardinul este bun pentru inima, luati-l in continuare.
Consultati un medic internist. Daca doriti, va recomand un medic foarte bun, care va va trata cu siguranta (daca m-a tratat pe mine, nu vad de ce pe dumneavoastra nu, nu-i asa?).

Numai Bine si aveti grija de dumneavoastra!
0
01-03-2009, ora 16:59
oleandru
Nu este medic/terapeut
oleandru
multumesc pentru raspuns, dar am uitat sa mentionez ca am facut EKG de cateva ori si de fiecare data mi-a iesit bine.Numai la IASI acum vreo 6 luni in timpul unui control de rutina m-i s-a spus ca as avea o bataie in plus la inima(???).
0
10-05-2009, ora 01:18
blackmoon
Nu este medic/terapeut
blackmoon
M-am trezit noaptea cu batai foarte puternice de inima si o usoara sufocare. Nu mi s-a mai intamplat niciodata pana acum. Am facut analizele si "sunt mai sanatos decat tebuie" insa mi s-a spus ca am lipsa de calciu. Medicul de famile mi-a spus ceva si de spasmofilie insa mananc destul de des si incerc pe cat posibil ca tot ce mananc sa contina si calciu pentru ca am inteles ca nu prea asimilez calciu. De curand am inceput sa iau calciu cu D3. Ce sa fac daca mai am atfel de simptome?Adica batai puternice de inima si stari de sufocare?
1
10-05-2009, ora 15:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!
Spasmofilia presupune si astfel de simptome, trebuie sa luati calciu usor asimilabil si Alpha D3. Intr-o saptamana ar trebui sa se reduce pana la disparitie aceste stari. Singurul supliment cu calciu pe care il recomand este KALSIS (de la Catalysis). Incercati sa-l achizitionati, pentru ca are in compozitia lui atat acest mineral cat si alte substante care alaturi de Alpha D3 sunt esentiale in procesul de asimilare a calciului si de depozitarea corespunzatoare a acestuia.

Numai Bine!
0
10-05-2009, ora 18:55
blackmoon
Nu este medic/terapeut
blackmoon
Pe langa Calciu cu D3 eu mai iau si Fier (supliment). Credeti ca daca le iau impreuna are vreun efect negativ sa spunem? Sau este bine sa le iau separat? Cat despre Kalsis va trebui sa-l caut pe internet pentru nu sunt in Romania si nu stiu daca il gasesc aici (USA). Multumesc pentru raspunsul anterior.
0
10-05-2009, ora 23:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!
Nu, nu va face rau, dar sa-l luati in doza normala, nu doza foarte mare! Luati mai intai calciul cu D3 si dupa 15 min. si fierul!
Kalsis-ul il gasiti si in Sua!

Numai Bine...
0
11-05-2009, ora 05:17
blackmoon
Nu este medic/terapeut
blackmoon
Va multumesc pentru sfat. Toate bune!!
0
11-05-2009, ora 13:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere si aveti grija de dvs. Sedere placuta in SUA!
Apropo, imi puteti spune si mie din propria dvs viziune, cum este locul unde traiti acum, cum este SUA?
Multumesc anticipat!
0
07-05-2011, ora 10:44
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
Buna ziua. Ieri m-am simtit putin rau si am vazut ca inima mea bate de 86-90 de ori si m-am sperait.Acum vad ca are 75 -80. Cand am facut acum 1 luna ekg nu aveam nimic si nici la consultul medicului de familie. Seara inainte de culcare am mancat seminte cu sare si am baut un energizant.Poate fi cauza si asta sau a devenit ceva pe sistem nervos. Am avut ceva probleme si cu stomacul luna asta si credeam ca este inima...
0
16-08-2011, ora 07:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Yup, excesul de sare pe fondul consumului unui energizant, fără doar şi poate, produce mari instabilităţi cardiace, printre care şi tahicardie, chiar aritmie şi nu numai.
Se ştie faptul că energizantele conţin substanţe asemănătoare chimic cu amfetamina, ceea ce le transformă automat în adevărate "bombe" pentru inimă. NU mai consumaţi aşa ceva, dacă doriţi să aveţi o inimă sănătoasă.
Consultaţi un medic cardiolog!
Toate cele bune,
Nick
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
0
28-08-2011, ora 17:55
rozalis
Nu este medic/terapeut
rozalis
buna ziua...am facut un ekg si aveam 99batai/min. este de bine sau de rau ?
0
28-08-2011, ora 18:01
rozalis
Nu este medic/terapeut
rozalis
am momente cand simt ca imi bate inima f repede fara sa fac efort, am facut EKG si aveam 99 batai / minut. dumneavoastra ce ziceti e bine ? pt ca medicul endocrinolog mi-a zis ca e bine...mentionez ca eu am facut niste analize pt hipotiroidie si am facu si un EKG
0
28-08-2011, ora 19:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună ziua!
Stimată/Stimate dră/dnă/dle Rozalis, 99 de bătăi pe minut indică o formă de tahicardie. Această tahicardie de moment poate fi fără semnificaţie patologică, mai ales când apare pe fond emotiv, însă poate fi şi cu semnificaţie patologică, pe fondul posibilei existenţe a cel puţin unei dereglări cardio-vasculare, chiar şi a unei disfuncţii tiroidiene şi nu numai.
Chiar dacă medicul endocrinolog v-a spus că este bine, vă recomand să consultaţi şi un medic cardiolog.
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Nick
0
29-08-2011, ora 15:12
rozalis
Nu este medic/terapeut
rozalis
va multumesc foarte mult pt raspuns.as putea sa trimit un comentariu legat de endocrinologie, insemnand simptome si rezultatul analizelor sa aflu si eu un raspuns la aceste simptome care le am pt ca medicul endocrinolog la care am fost nu mi-a dat un raspuns pe intelesul meu. va multumesc
0
29-08-2011, ora 18:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, aţi putea. Aştept comentariul şi rezultatul analizelor!
Voi încerca să vă ajut pe înţelesul dv., dacă îmi va sta în putinţă, Rozalis.
Numai bine,
Nick
0
29-08-2011, ora 21:57
rozalis
Nu este medic/terapeut
rozalis
numele meu este rozalina si am 30 ani dupa nastere au inceput aceste simptome si anume : stare de oboseala somnolenta, menstuatie neregulata, imi pica parul, sensibilitate la frig, piele uscata si uneori rece, pilozitate m-am ingrasat, nu ma pot cocentra pe un anumit lucru, uit f repede, mi se umfla mainile si picioarele uneori, unghiile subtiri si exfoliate.in urma cu 3 ani am fost la un alt medic avand aceleasi simptome si in urma unor analize am fost diacnosticata cu usoara hipotiroidie , am facut tratament cu eutyrox 25 timp de 6 luni si m-am simtit foarte bine apoi le-am intrerupt fara sa imi zica un medic sa le intrerup iar acum am aceleasi simtome enumerate mai sus si am fost la un alt medic endocrinoloc decat cel la care am fost in urma cu 3 ani si mi-a dat sa fac o eco tiroi si analize.La eco tir m-ia zis ca in observatie usoara hipertrofie
si tiroidita cronica in obs, dna doctor de la eco mi-a zis ca glanda este putin marita si ca inca functioneaza dar la un nivel foarte scazut iar rez analizelor este FT4.1.08...TSH 2.40... ANTI TPO 0.10 PROGESTERON 8.3 TESTOSTERON 0.46 iar dna endocr mi-a zis ca nu am nimic sunt perfect sanatoasa...iar intrebarea mea a fost pt dna doctor de am toate aceste simptome daca sunt perfect sanatoasa iar dansa nu mi-a dat nici un raspuns decat ca sunt sanatoasa.Asta vreau sa va intreb si pe dvs ce poate fi daca analizele sunt bune iar eu am toate aceste simptome, pentru ca nu ma simt bine ca sa cred ca sunt perfect sanatoasa.poate dvs ma puteti ajuta cu un rasp ca sa inteleg si eu... ca eu una nu am inteles nimic. VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
08-09-2011, ora 16:53
rozalis
Nu este medic/terapeut
rozalis
imi mai raspunde si mie cineva?
0
03-10-2011, ora 18:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună ziua!
Stimată dră/dnă Rozalis, îmi cer iertare pentru răspunsul întârziat.

_
" ce poate fi daca analizele sunt bune iar eu am toate aceste simptome, pentru ca nu ma simt bine ca sa cred ca sunt perfect sanatoasa.poate dvs ma puteti ajuta cu un rasp ca sa inteleg si eu... ca eu una nu am inteles nimic ".

- Consultaţi un medic internist care să vă facă mai multe analize, atât endocrine cât şi microbiologice, imunologice, hematologice, toxicologice etc. S-ar putea ca stările dv. de rău să aibă cel puţin o cauză internă. Dacă nu au o cauză internă sigur au o cauză externă! Pe de altă parte, însă, există probabilitatea să aveţi absolut toate analizele bune, dar să vă simţiţi rău. ca şi fapt divers, stările dv. de rău vă pot fi induse de stres, de alimentaţia eronată, de una sau mai multe greşeli comportamentale din trecut sau prezent etc.
Accesaţi următorul topic şi citiţi măcar primul posting, care, fiindcă a venit vorba, este foarte mare (în cadrul primului posting s-ar putea să vă indentificaţi cauza care vă declanşează stările de rău!):
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html

Însănătoşire grabnică!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
01-11-2012, ora 09:01
Mititelutatiana
Nu este medic/terapeut
Mititelutatiana
Buna ziua!
Am si eu o problema, in noiembrie anul trecut am avut primul "acces", care s-a manifestat prin batai foarte puternice de inima, primele 5 minute cam 90-100 b/min iar apoi s-a ridicat cam la 200 b/min si mai mult. Simteam o slabiciune enorma...si ameteli, de parca urma sa imi pierd constiinta...de parca GATA aici s-a sfirsit totul si aveam o frica enorma de moarte la moment. Dupa cam 15 minute s-a teminat (luasem doar picaturi cardiace), iar a doua zi am mers la medic, care mi-a pus diagnosticul: distonie neuro vegetativa, si mi-a indicat sa iau distonocalm cam 6 luni. Vreau sa mentionez ca atunci am facut si mai multe aparate (nu mai stiu cum se numesc) la inima si cam, la venele ce duc singele la cap etc. Mi s-a zis ca vena stinga e mai ingustata decit ar trebui sa fie (diametrul 25) iar cea dreapta e mai dilatata (cam 40), dar se compenseaza si mi-au zis ca nu este asta cauza.
De atunci am o fobie strasnica de moarte, mi-e frica sa ramin singura acasa, sa dorm singura noapte si multe altele. Periodic simt o aritmie la inima si stari de anxietate pronuntate, nu ma pot concentra la nimic. Iar saptamina trecut "accesul " s-a repetat, la fel ca data ceea, adica aproape peste un an, cu aceeasi intensitate...bataile de inima au fost mai mari de 200 pe minut.
Am mers la un alt medic unul dintre cel mai buni in domeniu din RM, care mi-a zis ca aceasta se intimpla pe fon de stres si emotivitate, si mi-a indicat sa iau Alprazolam ziua, iar pe seara Clonozepan (rivotril), plus cinarizin si iar distonocalm. Din multe citite am inteles ca sunt niste pastile puternice, in special rivotril si creeaza dependenta...NU STIU CE SA FAC? LA CE MEDIC SA MAI MERG SA-MI ZICA CONCRET CE AM? SUNT DISPERATA...Ajutatima cu un sfat va rog, sau poate mai exista cineva cu aceleasi simptome...
Va multumesc anticipat.
Am uitat sa mentionez ca am 24 ani
0
01-11-2012, ora 15:36
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Buna Tatiana !
Cu mare probabilitate, ceea ce relatezi este o aritmie pe cord sanatos, in care insa exista circuite si focare aberante de conducere a impulsului electric, de aici perturbarile in ritmul si frecventa ta cardiaca.
Cele doua crize "mari" imi sugereaza o tahicardie paroxistica supraventriculara (TPSV); nu mi-e clar ce aritmie ar putea fi insa cele despre care spui ca apar periodic, probabil extrasistole !
Din doctoriile pe care le insiri in ultimul paragraf deduc ca la psihiatrie ai fost. Parerea mea e ca n-ai ce cauta la aceasta specialitate, ci problema trebuie lamurita cu un cardiolog care stie aritmologie si terapie (beta-blocante, antiaritmice) care macar sa taie vehementa unor eventuale noi crize.
Trebuie sa stii ca aritmiile nu pot fi nici vindecate definitiv, nici macar prevenite doar cu medicamente.
Singurul tratament eficient este eradicarea focarelor aberante prin ablatie cu radiofrecventa. Pentru asta trebuie sa te vada un cardiolog-electrofiziolog, ceea ce nu vei gasi in orasul tau. Cel mai aproape ar fi Bucurestiul pentru tine !
Ar fi edificator ca in momentul cind simti ca inima o ia razna sa poti face un ECG, ori la camera de garda a spitalului, ori chemind ambulanta !
Numai bine !
0
29-12-2012, ora 21:07
Petrisor111
Nu este medic/terapeut
Petrisor111
Buna Seara..Mi se intampla prin somn ca inima mea sa bata foarte puternic...am senzatia ca imi iese afar din piept...situatia dureaza 10-15 secunde...Nu sunt consumator de alcol.(.deci alcol zero)..in schimb sunt un bun fumator, si un bun consumator de cafea...Dupa acesta batai puternice de inima...am dureri de cap lejere (suportabile)...am 43 ani..nu am suferit in trecut de nici o boala...Nu am fost la nici un miedic...si nici nu am intentie...Dar as dari...daca cineva are ideeie de la ce pot veni aceste puternica batai de Inima..va rog frumos sa-mi spuneti...cam ce ar trebui sa fac..Multumesc
0
08-01-2013, ora 01:40
Gabriela001
Nu este medic/terapeut
Gabriela001
Buna,

Numele meu este gabriela, as dori sa ma ajutati cu niste raspunsuri sau niste sfaturi. De multe ori, seara cand ajung in pat am Niste batai de inima puternice, dar puternice nu in sensul de batai dese (de ex in aceasta seara am avut 80 de batai pe minut, ceea ce am inteles ca nu e o problema) ci niste batai atat de puternice incat le simt in tot corpul, mai ales in urechi si in cap. Nu ar fi o problema atat de mare, insa nu reusesc sa adorm din cauza lor. Tin sa mentionez ca am 19 ani si sunt sportiva, iar intr-o deplasare, colega cu care dormeam in pat s-a plans ca tremura salteaua incontinuu, moment in care am realizat ca sunt eu si inima mea, deoarece era una dintre seriile in care imi batea foarte tare si nu reuseam sa adorm din cauza ei. Medicii sportivi au spus doar ca am suflu sistolic, insa dupa niste noi verificari totul era bine. Nu am simtit niciodata ca imi bate inima prea repede, doar ameteli atunci cand ma ridic repede.

Multumesc anticipat, astept un raspuns la nelamurirea mea :)
0
08-01-2013, ora 01:45
Gabriela001
Nu este medic/terapeut
Gabriela001
Am uitat sa mentionez ca nu consum alcool, doar ocazional cate jumatate/1 pahar de vin, iar tutunul nu face parte din viata mea. Alimemtatia este una buna, singura deficienta pe care o am este magneziul.
Multumes!
0
07-02-2013, ora 19:43
viorel91
Nu este medic/terapeut
viorel91
Gabriela aceleasi batai le am si eu. La fel daca ma ridic din pat brusc dupa ce am stat ceva timp am o stare de ameteala care trece repede. Ar trebui sa le si vezi aceste batai daca stai intinsa in pat si te uiti la piept si abdomen cum sare la fiecare bataie a inimi.
Sunt curios ce raspunsuri o sa primim
0
05-09-2013, ora 18:27
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
bataile puternice de inima pot avea multe cauze, una dintre ele, litiaza biliara, care duce la atacuri de panica, pe fondul emotional "sa nu mai fac o criza", pe urma sunt alte cauze desigur, multe, nu luati aspacardin fara sa stiti ce aveti, analizele pe care le-ati facut sunt insuficiente.
0
05-08-2015, ora 13:07
dimaa
Nu este medic/terapeut
dimaa
SALUT AJUTATI CU UN RAPSUNS !!!!!!!!!!

Dupa o noapte intreaga de alccol si drog care miau bagat nam dormit vreo 20 de ore ! am venit acasa obosit stateam culcat... si tocmai peste vreo 4 ore intrun moment a inceput sa se bata inima din ce in ce mai tare ! in vreo 4-5 min mi se pare ca aveam pulsul 250 minim asa de tare nu sa batut in viata mea creadeam ca acus crapa in doua si dura vreo 2 min am iesit afara am inceput a rasufla mai tare dar nu trecea dupa asta am bagat 2 degete in gura sa ma abat cumva sa nu ma gindesc ca inima se rupe in doua... intrun moment ciudat a inceput sa se linishteaska... ar fi asta un atac la inima ceva sau un atat psihic cum ziceti ce credeti ? sau de la ceea ca organizmul era supra obosit ? Rasp...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • De ce apar palpitatiile?
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •