batai ale inimii neregulate | Forumul Medical ROmedic

batai ale inimii neregulate

13-02-2012
paulaelena2
Nu este medic/terapeut
paulaelena2
buna, am si eu o intrebare acu ceva timp mi s a intamplat ceva, am postat intrebarea la o alta categorie dar cineva mi a sugerat ( mi a explicat de fapt ce si cum sa fac sa primesc un raspun) asa ca repet din nou saptamana trecuta intr o noapte, de fapt dimineata pe la 3 jumate m am trezit ca imi tiuia capul tare si nu puteam respira, in acelasi timp tremurau muschi de la picioare, n as putea sa explic cum ca nu mi sa mai intamplat niciodata asa ceva, m a lasat brusc dar dupa am inceput sa simt furnicaturi in tot corpul inima imi batea foarte tare si repede, dupa un minut doua au inceput sa mi arda picioarele si mainile, mai aveam si o vaga senzatie de amorteala la mana stanga inclusiv degetu mic si inelar, senzatia de amorteala a maini am mai avut o si mi se mai intampla sa ma trezesc si sa simt ca tremur dar nu ca aseara tremuratul de aseara era mai mult ca atunci cand faci exercitii fizice la maxim si tremura carnea pe tine. va rog daca aveti idee ce ar putea fi stiu ca tre sa merg la un medic dar e un pic mai complicat, ma aflu in strainatate si medicul meu e in alt oras, nu am apucat inca sa l schimb si cere timp, masina si multe altele de care din pacate nu dispun momentan. am uitat sa spun ca am o viata foarte stresata, am o fetita de 1 an si 5 luni, o cresc mai mult singura, acu 2 saptamani am trecut prin doua cutremure si acu ma panichez la fiecare masina care trece pe drum, saptamana trecuta am operat si fata si iar am avut nopti nedormite si stres, nu vreau sa bag direct stresul in toata povestea asta tinand cont ca am trecut si prin faze mai urate.Am mai avut probleme de genu sa mi bata inima puternic dar fara tremuraturile musculare, fara tiuit, mi s a mai intamplat sa simt ca mi se opreste inima pt o sec doua si sa raman fara aer, in legatura cu asta am fost la medic chiar de doua ori in 2011 unul dintre raspunsuri a fost, , nu stiu, , mi s a mai spus ca pot fi muschi mai ales ca am o durere aproape continua in dreptul inimii( e mai mult ca un junchi).analize la sange le am facute totul ok. inima ca organ am inteles ca iar ok, am facut electrocardiograma si controlul...nu stiu cum se numeste cel clasic ascultat bataile inimiisi tensiunea. sincer vreau doar o parere sunt constienta ca nu pot fi ajutata cu mai mult dar am ajuns sa mi fie frica sa ma culc sincer cel mai tare ma sperie ideea de infart tinand cont ca tatal meu a decedat asa si el nu s a plans niciodata ca l ar supara macar un pic inima sau orice altceva. cam asta e tot, multumesc si scuzati daca pe alocuri am trecut de la sun subiect la altul.
3 comentarii
0
13-02-2012, ora 04:22
old school
Nu este medic/terapeut
old school
tremuratul sub ce forma se manifesta:vibratzi sau tremurat ca shi cum tzi'ar fi frica de ceva??
0
13-02-2012, ora 09:26
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Ati avut un atac de panica. Va sfatuiesc sa va programati la un consult psihiatric.
0
13-02-2012, ora 11:26
paulaelena2
Nu este medic/terapeut
paulaelena2
am avut si parte de tremurat ca si cum mi ar fi frica dar la ala nu ma panichez ca stiu ca sunt cam sperioasa de felu meu( ma sperii din orice) dar in seara aia a fost cen vibratii, vibra fiecare muschi din corp. multumesc si doamnei dr, intradevar de cand am nascut toata lumea imi spune ca am nevoie de un asemenea consult dar unde ma aflu eu e cam greu, nu stiu limba atat de bine incat sa ma fac inteleasa la asa un subiect, sunt constienta ca am nevoie si stiu ca, cateodata sunt chiar paranoica, dar in acea seara eram chiar calma, de cateva zile chiar eram mai linistita de asta ma sperie ce am patit si am spus sa cer o parere, multumesc inca o data pentru ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: