batai accelerate ale inimii, lipsa aer

17-11-2008
badgirl
Nu este medic/terapeut
badgirl
am 19 ani si de vreo 6 luni simt ca imi bate inima mult mai tare, mai ales seara inainte sa ma culc.totul a inceput intr-o seara cand nu am putut adormi din cauza ca imi batea inima foarte tare, parca as fi fost speriata, dar nu se modifica nimic nici daca stateam culcata.am fost a doua zi la medicul de familie si mi-a zis ca este de la lipsa de calciu, ca nu este nevoie sa-mi dea trimitere la cardiolog.mi-am facut analizele, calciul este in regula, dar magneziul era scazut, am luat 1 luna-2 magneziu fiole si mi-a trecut cat de cat.acum in ultima luna am starea asta in fiecare seara, chiar si ziua, imi bate inima tare, simt mici intepaturi, si nu pot sa respir bine pe nas nu pot sa-mi umplu plamanii cu aer, decat daca respir pe gura ca si cand as casca.se intampla noaptea mai ales, evit sa dorm pe partea stanga pentru ca am observat ca atunci se intensifica intepaturile.acum iau calciu+magneziu tablete dar nu observ nimic schimbat.problema mea este de natura psihologica?gen atacuri de panica sau am probleme cu inima?va rog sa-mi raspundeti
40 comentarii 12 Înainte ›
0
17-11-2008, ora 22:23
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Palpitatiile apar pe fondul unui deficit de potasiu (se gaseste in banane, citrice vegetale verzi, cartofi, caise, rosii, seminte de floarea soarelui) cu rol in normalizarea ritmului cardiac, echilibrarea balantei apei, oxigenarea creierului, alergii, energizare... Este bine sa analizezi latura psihologica, iar daca simptomele coincid cu cele de mai jos, aplica terapia indicata (care a mai fost postata pentru situatii similare):
 o respiratie superficiala si rapida;
 accelerarea ritmului inimii;
 noduri in stomac si tremuraturi;
 furnicaturi la degetele de la maini si picioare;
 sentimentul de lesin;
 senzatie de sufocare sau "nod in gat";
caracteristice pentru atacurile de panica, ceea ce presupune a invata sa te dezbari de un control foarte riguros asupra tuturor problemelor si persoanelor ce te inconjoara; pentru ca desi incerci sa pari calma si capabila sa rezolvi toate problemele, atunci cand ceva iti scapa de sub control intri in panica;
a) incepi prin a invata sa te relaxezi facandu-ti timp pentru nevoile tale de baza precum: somnul, alimentatia, rasul;
b) eviti sa faci mai multe lucruri dintr-o data, adica in timp ce mananci, de exemplu, este contraindicat sa te uiti si la televizor sau sa vorbesti si la telefon, iar cand te culci este preferabil sa opresti telefonul si televizorul;
c) mergi cat mai des in natura pentru a invata sa te comporti natural, adica sa inveti ca atunci cand faci ceva sa faci pentru ca asa simti, nicidecum pentru ca asa trebuie (natura infloreste primavara, pur si simplu, fara a se stradui, de exemplu);
d) evita cel mai adesea sa demonstrezi celuilalt ca ai dreptate (sunt unele lucruri care pentru tine pot fi benefice, aceleasi lucruri putand fi neplacute pentru ceilalti), evita sa fii perfectionista, evita critica;
e) invata sa notezi greselile comise sau rosteste-le cu voce tare, invata din acestea dobandind intelepciune si iarta-ti-le, fara a deveni depozitarul acestora;
f) infrunta-i pe cei ce te critica, explicandu-le ca tie iti place asa cum esti, iar ei, daca vor sa-ti ramana prieteni, sa te accepte asa cum esti;
g) una din modalitatile clasice de relaxare este dansul;
h) rosteste cu glas tare aspectele care te framanta si impaca-te cu pierderile suferite;
i) noteaza intr-un jurnal toate bucuriile si supararile pentru a constientiza unde ai ajuns, bucurandu-te de realizarile tale;
j) invata sa exprimi, evitand sa reprimi ceea ce ai de spus;
k) propune-ti cateva obiective incepand cu unele usor de realizat si apoi din ce in ce mai complexe pentru a-ti recapata increderea in tine;
l) evita pe cat posibil cuvantul "incerc"; este preferabil sa te angajezi ferm in indeplinirea oricarui obiectiv;
Incepe prin a aplica cele de mai sus; discutam cu mare placere ori de cate ori simti nevoia;
0
19-11-2008, ora 23:27
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
si eu ma aflu i aceiasi situatie de vreo 2 ani ma comfrunt cu tot felu de simtome.ameteli tremuraturi durereri foarte mari in piept durei de cap insomnii lipsa de aer frica de a iesi neinsotita pe strada de a sta singura in casa tot timpul stau cu frica ca ar putea sa mi se intimple ceva rau dureri foarte mari in partea inimii si dureri pe mina stinga sunt tot timpul obosita. daca stie cineva ce ar putea fi sau a mai trecut cineva prin asa ceva va rog sami rspundeti.
0
26-11-2008, ora 21:12
cristinka
Nu este medic/terapeut
cristinka
ma aflu in aceeasi situatie.nu imi ajunde aer si imi simt inima prea tare.se bate foarte des...ce se poate de facut? sau ce ai facut tu pan la urma?
0
26-11-2008, ora 21:39
badgirl
Nu este medic/terapeut
badgirl
pana la urma am incercat atat cat pot sa tin seama de sfatul lui se_ma_k si sa ma controlez.si sincer merge dar inca mai sunt nopti in care ma simt asa si adorm greu, dar ma linistesc imi spun mie ca nu e nimic grav si ma calmez si adorm.totul tine de autosugestie pe de o parte, pentru ca tind sa cred ca ceea ce am eu sunt de fapt atacuri de panica, chiar daca nu mi-e frica de ceva anume si nu sunt asa stresata in timpul zilei.sper sa gasiti si voi o solutie pentru pb voastre
0
26-11-2008, ora 21:43
cristinka
Nu este medic/terapeut
cristinka
cred ca la mine nu e vb doar de stres..poate asta e cauza...dar nu ai luat nimic? calciu sau ceva medicamente?
0
27-11-2008, ora 08:00
badgirl
Nu este medic/terapeut
badgirl
iau calciu + magneziu si zinc complez de vitamine parca...dar uit sa le iau in fiecare zi si chiar si cand nu le iau ma simt bine...sincera sa fiu nu stiu sa zic exact ca era totul pe fond nervos sau chiar as avea probleme.daca cumva ma simt mai rau clar ma duc iar la medic
0
15-12-2008, ora 16:59
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua
am 17 ani si as dori sa va spun ca si eu am exact aceleasi simptome ca voi, dificultati de respiratie, senzatia ca trebuie sa inspir pe gura sau sa casc pentru a-mi umple plamanii, batai rapide ale inimii, in special seara, desi ekg-ul a iesit bine. de asemenea, am uneori senzatia ca mi se opreste respiratie in gat, pentru o secunda sau doua, apoi ma ia o usoara ameteala si somnolenta si inima incepe sa bata mai tare. trebuie sa recunosc ca aceste stari ale mele au aparut pe fond nervos, in urma unei perioade destul de stresante prin care am trecut in vara. la analizele de sange calciul ionic mi-a iesit sub limita, nu foarte mult, dar semnificativ iar mg-la limita. Eu m-am speriat f, chiar m-am suspectat de astm si alte nebunii- insa mi-am dat seama-destul de tarziu-ca toul este de ordin psihic. de aceea te sfatuiesc si pe tine sa procedezi, daca vrei, cum am facut si eu: urmeaza sfaturile domnului se-ma-k, dar treptat, nu toate odata, spre exemplu astazi incearca sa razi mai mult, maine adauga si o alimentatie mai sanatoasa, poimaine incearca sa iesi la o plimbare, si tot asa. de asemenea, incearca sa consumi alimente cat mai naturale- lactate, banane- care permit asimilarea calciului mai usor si mai natural- si sa bei multa apa. Sunt sfaturi pe care le-am primit si eu, si care, respectate, te vor ajuta cu siguranta. sper ca ti-am putut fi de folos, si, precum vezi, nu esti singura in aceasta situatie. Te astept cu vesti.
1
23-12-2008, ora 01:07
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
am facut toate analizele ekg ecografie la inima glanda tiroida si in romania si aici in londra toate miau iesit bune dar eu tot nu ma simt bine am dureri in piept sin partea inimii ma tine ma stringe o senzatie foarte ciudata palpitatii senzatia de lipsa de aer ameteli si tot felu de simtome nu pot sa dorm linistita as dori sami dea cineva un raspuns daca a mai trecut cineva prin asa ceva astept un raspuns.
0
26-12-2008, ora 22:12
bianca_loredana2001
Nu este medic/terapeut
bianca_loredana2001
buna marhila.trec si eu prin exact aceleasi stari ca ale tale.sunt nasoale rau si inteleg f bine temerile tale si ale tuturor persoanelor ce se confrunta cu astfel de simptome.ma lupt cu ele de 5 ani.ma gindesc ca daca era ceva fizic se intampla ceva mai rau pina acum doamne fereste dar nu s-a intamplat asa ca...nu stiu nici eu ce sa mai cred.ma bucur ca pot sa discut pe acest forum cu oameni care inteleg prin ce trec pt ca si ei au astfel de probleme dar nu ma bucur ca sunt oameni in suferinta.mi-ar placea sa ne mai impartasim experientele poate asa vom trece mai usor peste toate ac probleme si sa ne incurajam reciproc.sincera sa fiu si eu sunt deznadajduia in acest moment dar sunt sigura pe de alta parte ca vor veni vremuri mai bune.trebuie sa gasim noi solutia sau sa gasim suficienta forta interioara sa facem cumva sa ne fie mai bine.multa sanatate!
0
06-01-2009, ora 19:13
badgirl
Nu este medic/terapeut
badgirl
zilele acestea mi s-a intamplat ceva ciudat.intr-o seara nu am putut adormi pentru ca simteam furnicaturi si aveam mana stanga, piciorul si partea stanga a fetei amortite si simteam mici intepaturi in zona inimii. ma durea si capul in partea dreapta (deci opus partii cu inima) si ma gandeam ca poate are vreo legatura...
0
07-01-2009, ora 03:41
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Invata, te rog, sa aplici cele de mai sus... nu le-am postat degeaba! Vei constata efectul lor, dar nu imediat ci in timp! Sa stii ca port discutii frecvente pe aceasta tema, pe adresa de e-mail, tocmai pentru ca atacurile de panica sunt specifice persoanelor sensibile... si explicatia este simpla, este vorba de modificarea frecventei hipotalamusului ca urmare a cresterii vitezei de rotatie a Pamantului, iar pentru asta e nevoie de adaptare (nu intamplator punctul C specifica acest lucru)! Succes!
0
10-01-2009, ora 16:35
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
inteleg simtomele astea cu amortirea mainilor a fetei si toata partea stinga cu dureri in partea inimii sau in piept si eu ma chinui cu ele de an de zile am facut toate analizele ecografii si tot felu de teste de fiecare data au iesit ok dar eu tot nu ma simt bine sunt foarte ametita si tot felu de dureri si senzattii ciudate in corpul meu .
0
10-02-2009, ora 18:59
Doru-am 26 de ani
Nu este medic/terapeut
Doru-am 26 de ani
Buna, cred ca am raspunsul la toate problemele voastre.Si eu ma confrunt cu aceste simptome.Am facut zeci de analize si toate au iesit normalehttp ://www.gandul.info/sanatatea/depresia-da-durere-fizica.html?3891;944017.Cu cat faceti mai repede ceva in acest sens cu atat mai repede scapati de simptome.Si eu am zis la inceput ca nu poate fi vorba de asa ceva. Am postat un mesaj si pe prima pagina din topicul cardiovasculare.Mentionez ca acest lucru este valabil doar in cazul in care ati fost la cardiologie si analizele au fost bune.Acest link o sa va dea mai multe detalii.Sper ca am putut fi de ajutor.Multa sanatate!
0
10-02-2009, ora 19:10
Doru-am 26 de ani
Nu este medic/terapeut
Doru-am 26 de ani
un alt link care va poate fi de ajutor este ---------* .Celalalt mesaj il gasti la cardiovasculare-imi este frica.

(*modificat de admin)
0
10-02-2009, ora 19:32
Doru-am 26 de ani
Nu este medic/terapeut
Doru-am 26 de ani
Deasemenea va recomand si o ecografie cu bariu.Te duci la farmacie, cumperi un pliculet de bariu(cutie) si te duci cu el la ecografie.Bariul costa in jur de 5 lei, iar consultatia in jur de 30 de lei(asta doar in cazul in care nu aveti asigurare).Este foarte important.
0
21-05-2009, ora 16:07
mihhaa
Nu este medic/terapeut
mihhaa
OAMENI BUNII..., NU VA AMAI PANICATI ATATA...CE D-ZEU. NU AVETI NIMIC.LA FEL ERAM SI EU PANA ACUS 2 LUNI, DURERI DE INIMA PARTEA STNGA AMORTITA SI INIMA SI PICIORUL.MA RUGAM SA NU MOR IN URMATORII 5 ANI.NU-MI DOREAM S TRAIESC MAI MULT LA CE DURERI AVEAM...ERAM SIGURA CAS PE MOARTE.STITI CE AVEAM DE FAPT... O LIPSA DE CALCIU SI MAGNEZIU.AM LUAT SUPLIMENTE SI ACUM SUNT SUPEEER OK.AM 26 DE ANI SI IMI DORESC UN COPIL...VA PUP P TOTI SI MERGETI RPD LA DOCTOR///
1
04-06-2009, ora 19:39
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
mihhaa si eu sunt la fel ca tine da-mi si mie adresa ta de email te rog si sa vb mai multe -
0
28-01-2010, ora 00:15
Orlando19
Nu este medic/terapeut
Orlando19
mihhaa Ms Mult m-ai linistit erorm :D ♥
0
01-10-2010, ora 06:40
old school
Nu este medic/terapeut
old school
nu va mai panicatzi ca nu avetzi nimic, sa_ma_k, are dreptate.cautatzi shi singuri pe net shi o sa vedetzi totul se intampla din cauza incetinitri rotatziei pamantului, putetzi sa va ducetzi la o suta de doctori.mare parte din doctori shtiu asta dar nu va zic.orbecaitzi prin intuneric adevarul il gasitzi singuri pe internet daca shtitzi putzina engleza, organismele noastre incearca sa se adapteze.nu va mai zic ca oricum e greu sa intzelegetzi.ce vreau sa va zic e sa nu va mai panicatzi ca nu o sa patzitzi nimic, de murit suta la suta nu muritzi.
0
09-10-2010, ora 16:07
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
domnilor "se_ma_k" si " old school", imi puteti lasa adresele dumneavoastra de messenger pentru mai multe informatii?
va multumesc anticipat!
0
10-10-2010, ora 15:13
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
vreau sa va intreb si pe ceilalti, cum va mai simtiti, e mai bine?
0
11-02-2012, ora 21:30
XENA 25
Nu este medic/terapeut
XENA 25
buna seara am 17 ani si timp de 2 luni..ma confrunt cu probleme asemanatoare persoanelor de mai sus...am fost internata de 2 ori, mi sa spus k nu am nimic la inima ekg-uri peste ekg-uri nu am nimic pana si ecografie la inima, abdominala, glanda tiroida... analize peste analize si tot nu am nimic doar lipsa de calciu :| simtomele st asemanatoare de mai sus: dureri in partea inimii, intepaturi palpitatii dese...si chiar cel mai mic efort facut zici cam am uracat 3 etaje asa rau imi bate...in fiecare zi am si batai lipsa ale inimii am cautat pe net si nu reprezinta motive de ingrijorare la o inima sanatoasa..dar ma baga in sperieti bataile astea lipsa deoarece am aprox 10 pe zi nu una dupa alta knd nu ma astept eu le am si de fiecare data knd am fkt ekg nu am avut nici.una sa se vada au scapat :(.peste tot unde am fost mi sa zis ca am atac de panica chiar numai stiu ce sa fac am o stare foarte proasta... noaptea nu prea am somn nu prea dorm... ajutati-ma si p mineeee cu sfaturi cevaaaa :(
0
12-02-2012, ora 20:13
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
XENA 25 si poate ca si pt. ceilalti, de cand am postat aici, adica de aproximativ un an si ceva...am incercat sa fiu mult mai echilibrat ( oricum sunt o persoana f. calma, desigur, la exterior ), sa nu ma mai consum in exces, sa ajung la acel echilibru de care vorbea marele filozof si metafizician, Nae Ionescu, adica la un echilibru aproape de nesimtire. Eu cred ca asta ajuta foarte mult in problema de fatza. Atunci cand am scris pe acest forum eram pur si simplu disperat, aveam probleme ( palpitatii ) seara de seara, dar in principal dupa orele 20 sau dupa ce ma asezam la orizontala. Stiu ca se spune din popor ca toate problemele se accentueaza odata cu aparitia serii, sau ar mai fi si acea teorie cu schimbarea centrilor magnetici ai Pamantului, de vibratia accelerata de care a amintit si domnul se_ma_k, sau posibil si alte aspecte care ne sunt ascunse dar care influenteaza in mod cert organismele mai sensibile.
Glumind putin, putem sa ne intarim convingerea prin intermediul zicalei care spune ca ce nu ne doboara ne face mai puternici :)
Oricum, ideea e ca, comparativ cu perioada de acum un an si ceva, sunt mult mai bine. Iar perioada palpitatiilor m-a tinut vre-o 2 ani, poate chiar 3, acum nu mai am decat cate un puseu scurt, sau repetat in cateva secvente, dar insignifiant fatza de cum am fost la inceput.
0
12-02-2012, ora 21:53
XENA 25
Nu este medic/terapeut
XENA 25
cristi 2010 ma bucur pt tn k ai scapat de asa ceva dar la mine inca e inceputu...:( si st si cam mica pt asa zisele palpitatii si unele bataii "lipsa"... de la varsta asta..
0
12-02-2012, ora 22:07
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
cred ca schimbarile de ritm ale organismului nu au neaparat de a face cu varsta. In cazul de fatza poate fi vorba de doi factori importanti, dupa parerea mea.
1. Stresul, pt. ca in ziua de azi traim in stres continuu, fie ca e vorba de scoala, de situatia de acasa, etc.
2. In cazul tau, poate fi vorba si despre pubertate, varsta la care au loc modificari in organism, ceea ce poate deasemenea tulbura apele.
Oricum ar fi, nu trebuie sa renunti la speranta ca se va rezolva, doar ca trebuie sa ai rabdare si sa iti calmezi mult ritmul de viata.
Si eu am fost la nenumarate controale in care mi-au spus ca nu am nimic ( am fost la vre-o 4-5 doctori cardiologi ).
Majoritatea mi-au recomandat doua pastilute pe baza de plante, pt ca oricum le-am spus ca nu vreau sa iau pastile, dar m-au convins ca astea pot calma starile pe care le aveam. Acum doar cand stau prea mult in noapte mai am cateva zdruncinaturi, moment in care iau ori pe rand, adik o data o pastila, iar alta data o alta pastila, ori impreuna, in functie de cum ma simt. Si chiar calmeaza.
Pastilele astea sunt Propranolol in concentratie de 10 mg. ( au concentratia cea mai mica din gama lor ) pe care mi le-a mai recomandat cu mult timp in urma un coleg din orchestra ( pt ca sunt instrumentist, bat la tobe, ma agit...) pt. momentele in care simt ca am emotii cand trebuie sa cant pe scena... iar cea de-a doua pastila se cheama Remotiv 250, din denumire iti dai seama ca e vorba tot despre calmarea starilor de agitatie.
Daca pot sa te ajut si cu alte informatii, cu mare placere.
Cristi
0
12-02-2012, ora 22:48
XENA 25
Nu este medic/terapeut
XENA 25
hei propranolon dala mi sa recomandat sa i.au cand am fost adusa de urgenta intr.o duminica la 4 dimi la spital tot p baza k aveam palpitatii rau de tot...si am intrat in panica..si ce crezi a 2 zi cand sa plec la scoala doctora mi.a indicat sa iau o pastila seara si una dimi.. si am luat una inainte s plec la scoala mi.a incetinit bataile inimii:)) pur si simplu numai simteam mainile picioarele erau reci si mi sa zis ca inima batea normal si am incetinit eu luand pastila aceea :)) pff deci ma feresc kt se poate de propanolon sau cum i zice..acum cardiologu mi.a recomandat vigostabil cv de genul.ca sa numai fiu asa agitata.dar vad k nu prea isi are efectu...in fine..sper sa trec si peste asta, citind mai sus din problemele altora nu st singura si e doar in mintea mea problema asta...oricum ms mlt Cristi!
0
13-02-2012, ora 10:41
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
:) oricum ar fi, nu trebuie sa intri in panica ( spun asta, dar stiu cum eram eu cand inima incepea sa-mi bata din ce in ce mai repede...uneori chiar ma gandeam ca nu mai apuc a doua zi... ). Mie imi amortea mana stanga atunci cand incepeam sa am palpitatiile astea, ma gandeam sa nu fie ceva grav, le-am spus si doctorilor, iar ei mi-au spus ca e pe sistem nervos vegetativ si ca nu trebuie sa ma panichez, pt ca din punct de vedere fizic, nu am nici o problema :)
Ideea e sa incerci, pe cat posibil, sa nu traiesti viata la intensitate, cel putin pana iti trece sau se mai amelioreaza chestia asta. Asta inseamna sa nu te bucuri si nici sa te superi excesiv, totul cu moderatie. Iar pe propranololul ala ar trebui sa-l ai in permanenta la tine, eu asa am facut la inceput, si nu ma mai temeam ca va incepe o noua serie de palpitatii, conteaza f mult in plan psihic, sa stii ca esti acoperita, in caz ca revine chestia aia. Oricum, nu cred ca de la propranolol ti s-au racit membrele, dar faptul ca ti s-au calmat bataile inimii cred ca e cel mai important aspect, ca ai iesit oarecum din starea aia naspa.
Fii rabdatoare si se va rezolva :)
0
13-02-2012, ora 17:01
XENA 25
Nu este medic/terapeut
XENA 25
ms Cristi k te.ai deranjat sa imi raspunzi :*...o sa tin cont de sfatul tau sa numai ma gadesc la asa ceva..cu toate k imi este greu dar nu am ce face... :(
0
10-06-2012, ora 20:41
dianabj
Nu este medic/terapeut
dianabj
Buna B2A! Am 16 ani si am aceleasi simptome ca tine. Am fost la vrei 4 cardiologi, am facut Ekg-uri, analize si toate au iesit bine. Am palpitatiile astea de vreo jumatate de an si tin sa mentionez ca am luat o perioada un tratament homeopat cu niste calcu, magneziu, si inca ceva pentru stres si emotii, si mi-a fost destul de bine perioada aia. Apoi l-am interupt ca mi-a fost rau si am fost iar la spital si am refacut analizele, care, bineinteles eu iesit bine. Sper sa reusesc si eu sa imi revin, dar merci pentru ce ai scris !!Ma bucur sa mai vad ca mai e cinva ca mine
0
19-07-2012, ora 18:05
sorin73
Nu este medic/terapeut
sorin73
Salut, am 39 de ani si lucrez la londra acum 2 ani am inceput sa am cam aceleasi simptome, credeam ca mor de inima si ca doctorii nu ma ajuta, acum treburile s-au complicat, am vazut tot felul de doctori 2 in Italia si nu mai stiu cati la londra, am valorile naspa la sange (tgl219-hdl39-ldl64)risc mare de boli cardiovasculare cu valori mai mari de 150 la trigliceride, am verificat anul trecut si tot asa mari erau, sant disperat, daca fac efort ma doare mana stanga, pieptul, ametesc, nu pot sa fac nimic..am decis sa vin in tara si sa ma duc la un cardiolog bun la tg mures sau bucuresti!Sper sa am noroc de data asta.
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici