batai accelerate de inima

06-10-2009
Radulescu2022
Nu este medic/terapeut
Radulescu2022
am si eu o problema.cam de 2 ori pe luna, ma trezesc dimineata cu o stare de neliniste, insotita de batai rapide de inima.care se potolesc in aproximativ 7-8 minute.ce poate fi e ceva grav?..
2 comentarii
0
08-10-2009, ora 19:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu cred, poate ca te trezesti brusc [ de exemplu la un zgomot puternic ]sau brusc te ridici din pat.
0
22-10-2009, ora 20:39
Cristiana32
Nu este medic/terapeut
Cristiana32
Hipertensiune si batai accelerate ale inimii.

Buna seara,

In luna a 7 a de sarcina mi s-a descoperit hipertensiune 15/9 la inceput, cand am facut cezarina am avut 16/10.dupa 3 zile de la externare am ajuns la urgenta cu tensiune 20.In timpul sarcinii am fost sub tratament cu Dopegit.De la urgenta mi s-a spus ca nu am nimic la inima si m-a dat acasa dupa ce mi-au scazut tensiunea.m-am dus sa-mi fac analizele (asta dupa ce am mai chemat salvarea de 3 ori acasa)Mi s-a recomandat sa merg la spitalul nefrologie, am facut toate analizele, toate au iesit bine.Mi s-a dat sa urmez tratament cu Monopril si metropolol, de vreo 6 luni tensiune mai mare de 14/9 nu am mai avut.Dar bataile la inima continua sa fie mari chiar daca sunt sub tratamen cu metropolol.Astazi am avut chiar de 2 ori extrasistole, prima data 110 batai/minut, a 2 a oara 134 batai/minut, in timpul zilei(mai mereu)ma inteapa in drepul inimii, cand am aceste batai simt ca mor si ca-mi iese inima afara si imi creste soi tensiunea.Nu stiu ce sa mai fac.Ce analize imi recomandati sa mai fac?
Va multumesc mult de tot
Cu respect,
Cristiana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici