basicute pe piele la copil

15-01-2009
iulianah
Nu este medic/terapeut
iulianah
Fetitei mele in varsta de 7 ani i-au aparut niste basicute incolore pe piele in zona soldului si s-au extins pana in zona pubiana.Pielea de sub basicute si din jurul acestora este rosie.
Are mancarimi si de o saptamana, de cand i-au aparut nu dau semne sa se retraga, ba mai mult sunt din ce in ce mai mari si mai umflate. Inca nu am consultat un doctor, deoarece locuiesc in Anglia, iar doctorul de familie e plecat si revine abia in luna februarie.
Cateva sfaturi mi-ar fi de mare folos.

Multumesc!
3 comentarii
0
16-01-2009, ora 20:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cam ce diametru au basicutele?
0
16-01-2009, ora 20:16
iulianah
Nu este medic/terapeut
iulianah
De la 2 la 4 mm.Desi au fost putine la incaput, acum s-au extins din zona soldului(zona in care se fac injectii)pana in fata in zona pubiana si in spate in sus pana unde incep coastele.Tocmai am fost cu fetita la medic, si zice ca are, , herpes zoster, ,.I-a dat aciclovir de 200 mg de 5 ori pe zi. Multumesc pentru atentia cu care mi-ati citit intrebarea si v-as ruga sa-mi spuneti si parerea dumneavostra.
0
18-01-2009, ora 15:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca da, sufera de herpes zoster fetita dvs. In aproximativ 10 zile lucrurile vor intra in normal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •