basicute care se infecteaza

01-12-2011
garbo_dan
Nu este medic/terapeut
garbo_dan
am o problema cu pielea de pe degete si fata, a inceput acum o saptamana cand am racit puternic, la inceput am simtit o mancarime si arsura la buza, dupa o zi a aparut o basicuta care in 24 de ore s-a infectat, asa tare ca se facuse o punga cu puroi cat o boaba de mazare, am spart-o si am dat cu BANEOCIN, a copt iar de data asta mai tare, o colega mi-a zis sa pun diluant de unghii, am pus si a trecut in 24 de ore, dar am ramas cu durere sub falca(ganglion)dupa o saptamana aceeasi problema :o basicuta mica care pana a doua zi s-a infectat foarte tare dar de aceasta data pe degetul aratator, care s-a umflat si e rosu, roseata s-a extins pana la degetul de alaturi, mi-au aparut si pe obraz aproape de ochi 4 basicute(si sper ca acestea sa nu se infecteze, sa coaca)lucrez cu banii, poate fi un microb de la bani sau o faza mai dura a herpesului, am hpv, va rog un raspuns, un tratament..., mentionez ca am folosit unguent Aciclovir si tablete Aciclovir, farmacista a zis ca e o faza mai grava a herpesului astept raspuns si sfaturi, multumesc
2 comentarii
0
03-12-2011, ora 08:28
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Este necesar un consult medical pentru un diagnostic corect, greu de spus on line despre ce afectiune este vorba. Simptomatologia ar sugera o eruptie herpetica sau o zona zoster. Tratamentul medicamentos consta in administrarea de Aciclovir 400mg, 5 tb pe zi -5 zile in herpes si 10 zile daca este zona zoster, iar local, unguent cu Aciclovir de trei ori pe zi, 10 zile. Exista si o solutie homeopatica, Rhus toxicodendron 15 CH, 5granule de 2 ori pe zi pana la disparitia simptomatologie( se indica si in tratamentul nevralgiei postzosteriene). Numai bine
0
04-12-2011, ora 13:45
garbo_dan
Nu este medic/terapeut
garbo_dan
multumesc pentru raspuns, cred ca aveti dreptate cu herpesul, dar am luat aciclovir, e drept ca nu atatea tb pentru ca am o problema la rinichi si imi fac si rau si bine, dar problema e cand racesc la schimbarea anotimpului din toamna spre iarna, as vrea sa scap de aceasta problema, acum mi-au aparut la nas 6 basicute, suflu des nasul nu fac temperatura, dar sunt tot timpul infundata, simt capul se parca as avea dopuri in urechi multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.