basici in zona anusului

04-10-2010
Kasper
Nu este medic/terapeut
Kasper
de ceva timp, cam 2-3 luni au inceput sa imi apara besici pe fund, intre fese, cam la 4-7 cm deasupra anusului, ca urmare a folosirii prea mult a scaunului la birou in fata calculatorului. nu stiu cum naiba s-a intamplat ca pana acum nu am avut probleme cu coloana, dar acum simt partea coccigiana cum imi striveste pielea pe scaun...

la inceput nu prea m-a interesat. mi-au aparut vreo 5-6 basici si s-au vindecat ( nu contineau decat lichid incolor, fara miros), dar acum, de cand am incercat sa evit cat mai mult sa stau pe scaun, si sa las zona sa se vindece complet mi-a aparut o basica mult mai mare care contine un lichid gri de obicei, urat mirositor. dupa ce il elimin, isi face aparitia sangele.

acasa nu stau mai mult de 1 ora pe scaun, incerc sa evit, insa am inceput din nou scoala si sunt nevoit sa stau cate 6-8 ore pe zi pe scaun, ceea ce devine jenant la un moment dat.pentru ca as fi nevoit sa imi iau lenjerie si pantaloni de schimb dupa mine.

din ce am observat pe net, nu e nici o boala anume, nici nu are legatura cu firele de par pentru ca in acea zona nu cresc. alimentatia e sanatoasa, nu am avut nici o boala, absolut nimic pana acum.

ati putea sa-mi dati o idee ce as putea face sa se vindece treaba mai repede, sau ce ar putea fi?

m-as duce la medicul de familie, dar mi-e rusine pentru ca nu stiu cum sa explic treaba si nici nu as vrea sa ma puna sa "arat" treaba, ca e o femeie destul de tanara. daca era barbat.era altceva
1 comentarii
0
17-10-2010, ora 18:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti sa va examineze un chirurg deoarece este posibil sa fie vorba despre un chist pilonidal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.